0

Wnętrze w stylu holenderskim

Styl holenderski w swojej prostocie podobny jest do designu skandynawskiego, jednak wyróżniającą jego cechą jest swoista ornamentyka oraz duży ukłon w stronę tradycji, przyrody oraz ekologii.

Naturalne materiały

Holenderscy projektanci stawiają tylko na te materiały, które zostały pozyskane w sposób naturalny. Szczególnie użytecznym surowcem jest surowe drewno, najlepiej z widocznymi sękami, i o nieregularnym kształcie. Z niego tworzone są piękne i duże stoły dla wielu gości, które same w sobie są już dziełami sztuki. W holenderskich wnętrzach nie znajdziemy przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych, królują za to barwne ceramiczne misy i talerze, szklane wazony, skórzane fotele oraz plecionki roślinne. Bardzo popularnymi surowcami są również surowce pozyskane z recyklingu, ponieważ Holendrzy są niezwykle świadomi w kwestii ekologii, szanują otaczającą ich przyrodę i starają się żyć z nią w zgodzie.

Inspiracja naturą

To, że natura zajmuje ważne miejsce w życiu Holendrów i jest dla nich wielką inspiracją możemy zaobserwować w designie przedmiotów, które kupują do swoich mieszkań. Holendrzy bardzo często wybierają meble o organicznych kształtach, tworzonych w analogii do elementów spotykanych w przyrodzie – stoliki w kształcie liści, czy też meble wzorowane na formie heksametru. Wielu projektantów odwołuje się również do tradycji wiejskiej i stylu rustykalnego. Nierzadko w holenderskich mieszkaniach możemy spotkać rękodzieła, toporne stoły, stoliki i krzesła lub komody stylizowane na te zabytkowe.

Rękodzieło

Dużym uznaniem darzone jest rękodzieło oraz wszelkie wytwory, które wykonywane są ręcznie. W odróżnieniu do jednakowych wyrobów fabrycznych wykonanych przy użyciu maszyn, rękodzieło jest bowiem czymś niepowtarzalnym, oryginalnym i jedynym w swoim rodzaju. Dlatego tak chętnie Holendrzy kupują piękne obrazy, rzeźby, meble od lokalnych stolarzy lub ręcznie tkane makramy.

Stonowana kolorystyka

Ze względu na deszczową pogodę, tak często występującą w Holandii, w mieszkaniach Holendrów dominują stonowane, jasne kolory – biel, szarości, beże, kremy i delikatne brązy. Rozjaśniają one pomieszczenie oraz nadają mu swoistej lekkości. Dodatkowo, wprowadzają balans, harmonię oraz tworzą ciepłą i przytulną atmosferę w pomieszczeniu.

Dynamiczne wzory i wyraziste barwy

Aby przełamać naturalność i stonowane kolory, nierzadko w holenderskich wnętrzach stosuje się kubiczne, dynamiczne wzory, nowoczesne i abstrakcyjne formy, kompozycje typograficzne złożone z liter, znaków interpunkcyjnych i cyfr oraz dodatki o charakterze industrialnym i przemysłowym.

Kolory, które najczęściej są wybierane do przełamania stonowanych wnętrz to wyraziste, ale nie przesadnie mocne, odcienie butelkowej zieleni, rubinu, turkusu i granatu– oczywiście zastosowane z odpowiednim umiarem.

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności