Aromatyczna zupa krem z chipsami warzywnymi to przepis na obiad stworzony w duchu zero waste. Ta wiosenna uczta znaleźć się na Twoim stole. Wykorzystaj w przepisie garnki z linii NATUR IRON. Przepis został stworzony przez Kubę Korczaka.
Co jest potrzebne do przygotowania wiosennej uczty?
Zupa:
- ¼ selera
- 2 pietruszki
- 1 mała cukinia
- 3 średnie ziemniaki lub 6 małych
- 1-2 cebule
- 1 głąb kalafiora lub brokułu
- 500 ml bulionu z gotowania warzyw powyżej lub inny przygotowany wcześniej
- liście laurowe, ziele angielskie, pieprz w ziarnach wg. uznania
- 100 g masła lub oliwy z oliwek
- 2 cm korzeniu imbiru (może być więcej wg. Uznania)
- starta skórka z cytryny (tylko żółta część)
- szczypta kminu rzymskiego
- sól i pieprz wg. uznania
Sos pesto:
- 1 nać z marchewki lub liście z pęczka rzodkiewki
- 1 garstka szczawiu
- 10-15 świeżych liści bazylii
- 40 g sera twardego, dojrzewającego
- 200 ml oleju lub delikatnej oliwy z oliwek
- 2-4 ząbki czosnku, zależnie od preferencji
- 1 garść dowolnych pestek i orzechów
Uwaga, może wyjść go nieco więcej, niż potrzeba!
Chipsy z obierek
Obierki pozostałe po obraniu umytych warzyw za pomocą obieraczki:
- z cukinii;
- z pietruszki;
- z ziemniaków.
Przyprawy do chipsów
Warto wybrać je wg. własnego uznania:
- szczypta soli i pieprzu
- odrobina papryki wędzonej ostrej (pimenton)
- odrobina słodkiej papryki
- odrobina mielonego kminu
- 1-2 łyżki oliwy lub dobrego oleju
- sól i pieprz
Do dekoracji:
- cienkie plastry głąbów brokułu lub kalafiora
- kwiaty polne i/lub zioła
Składniki na danie dla 2-4 osób.
Przygotuj wiosenną ucztę dla bliskich
Przed przygotowaniem wiosennej uczty, przygotuj wszystkie potrzebne składniki. Upewnij się, że masz je pod ręką, a w razie takiej potrzeby, wybierz się na zakupy.
Jak przygotować aromatyczną zupę krem z warzyw?
Zacznij od przygotowania bulionu. Warzywa dokładnie umyj i obierz. Cebulę możesz jedynie oczyścić z wierzchnich łusek, odcinając jej dolną część. Jeśli posiadasz młody seler, pomiń obieranie go.
Głąb obierz tylko w miejscu, gdzie skóra robi się zdrewniała. Zwykle jest to maksymalnie ½ dolnej części. Obierki możesz później wykorzystać do zrobienia bulionu. Jeśli zmiękną, możesz zblendować je z resztą zupy.
Obierając, twórz jak najdłuższe paski, które umieszczaj w czystej misce. Przyprawy z kolei umieść w kawałku czystej tetry lub gazy i zawiąż ściśle sznurkiem. Dzięki temu po ugotowaniu będzie dało się je bardzo szybko wyjąć.
Warzywa pokrój tak, aby kawałki były mniej więcej podobnej wielkości – to przyśpieszy proces gotowania. Dwa małe ziemniaki przekrój na połówki, a pozostałe pokrój w kostkę. Te pierwsze następnie będzie trzeba wyjąć, dlatego kontroluj ich miękkość, tak aby nie rozpadały się w trakcie wyjmowania z garnka.
Warzywa i przyprawy zalej wodą, ale tylko tak, by jej poziom zakrywał składniki. Następnie dopraw solą i gotuj na średniej mocy kuchenki, aż najtwardsze warzywa zmiękną.
W trakcie gotowania zupy możesz przygotowywać pozostałe elementy wiosennej uczty. Na końcu wyjmij z garnka zawinięte przyprawy oraz ziemniaki w większych kawałkach.
Do zupy dodaj starty lub pocięty na plasterki imbir, a także startą skórkę z ¾ cytryny i szczyptę kminu oraz pieprzy. Całość zblenduj na gładką masę, a następnie sprawdź, czy smak jest odpowiedni. Jeśli nie, dodaj soli oraz ponownie pieprzu i kminu. Zupa powinna być wyrazista, ale przyprawy nie mogą przytłoczyć pozostałych aromatów.
Jak przygotować ziemniaczki do wiosennej uczty?
Ziemniaki w większych kawałkach ugnieć. W razie potrzeby delikatnie je posól, dodaj niewielką ilość masła lub oliwy, a także kilka posiekanych drobno listków bazylii. Wszystko dokładnie ze sobą wymieszaj.
Jak przygotować chipsy warzywne do wiosennej uczty?
Piekarnik rozgrzej do ok. 190°C. Obierki wymieszaj dokładnie z wybranymi przez sobie przyprawami i odrobiną oleju, a następnie rozłóż je równomiernie na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Zapiekaj przez ok. 10-15 minut, aż staną się rumiane i chrupiące.
Jak przygotować sos do pesto?
Do miski bądź do blendera kielichowego wrzuć wstępnie pocięte liście bazylii, szczaw, oczyszczoną nać marchewki lub liście z rzodkiewek, a także resztę imbiru oraz skórki z cytryny.
Dodaj oczyszczone ząbki czosnku, wstępnie pokrojony na mniejsze kawałki ser, garstkę orzechów i pestek, sól oraz olej lub oliwę. Wszystko zblenduj, najlepiej robiąc do pulsacyjne. Ważne jest to, aby kontrolować, czy zioła mają odpowiedni smak. Zbyt długie blendowanie może wydobyć z nich „trawiasty” smak.
Dopraw pesto, aż do uzyskania satysfakcjonującego smaku. W razie potrzeby możesz dodać odrobinę cukru lub miodu. Nadmiar sosu możesz przechowywać w słoiku lub w lodówce. Możesz go również zamrozić, np. w foremce silikonowej do muffinów SMART.
Jak podać wiosenną ucztę?
Zupę serwuj w porcelanowych talerzach, inspirując się propozycją podania, bądź własnymi upodobaniami. Udekoruj ją np. świeżymi ziołami lub dzikimi, jadalnymi kwiatami. Podawaj ją w formie chłodnika lub na gorąco. Na wyłożoną zupę połóż ziemniaki oraz chipsy warzywne z pesto. Smacznego!
Autor przepisu:
Kuba Korczak
Kuba Korczak – szef kuchni i orędownik idei zero waste. Od ponad dekady zajmuje się promowaniem najdoskonalszych polskich produktów. Organizuje i realizuje pokazy, warsztaty, mistrzostwa i inne wydarzenia kulinarne na całym świecie.