Patelnia głęboka CONTRAST PROCOAT 24 cm z powłoką ceramiczną
Bitki sojowe w sosie chrzanowym to pomysł na naprawdę smaczny i zarazem łatwy w przygotowaniu obiad, który jest odpowiedni dla wegan, ale przez swój wyśmienity smak sprawdzi się tak naprawdę w każdej kuchni. Sprawdź, jak je przygotować! Do smażenia użyj jednej z patelni marki Gerlach. Przepis został stworzony przez Tomka Mędrka.
Co jest potrzebne na bitki sojowe w sosie chrzanowym?
Bitki:
- opakowanie kotletów sojowych (mogą być płaty) – około 100 g
- bulion 500-600 ml – około 2-2,5 szklanki (może być ze słoiczka)
- 1/2 łyżki papryki wędzonej
- 2-3 łyżki sosu sojowego (polecam ciemny)
- 1 łyżka czosnku w proszku lub/i 1 łyżka mieszanki do mięs/wołowiny
- duża szczypta świeżo mielonego pieprzu
- 2-3 łyżki oleju do smażenia (może być neutralny rzepakowy, słonecznikowy)
Sos:
- 1 mała cebula skrojona w drobną kostkę – około 100 g
- 2 łyżki wegańskiego masła
- bulion po kotletach
- 150 ml śmietanki słodkiej
- 2 czubate łyżki chrzanu (uwaga, chrzan często ma laktozę lub mleko w składzie, wybierz taki bez i przynajmniej z 60% chrzanu)
- łyżka mąki i 3 łyżki wody
Do podania:
- placki ziemniaczane, kasza, gotowane ziemniaki, knedel
- posiekany koperek
- buraczki
Danie wystarczy na 4 porcje obiadowe. Czas przygotowania to ok. 45 minut.
Jak wykonać bitki w sosie chrzanowym z buraczkami?
Bulion podgrzej tak, aby niemal wrzał. Zalej nim kotlety sojowe. Garnek przykryj i odstaw na ok. 10 minut. Dopilnuj, aby żaden kawałek kotleta nie wystawał ponad powierzchnię! Następnie wyciągnij je i odciśnij mocno w dłoniach. Uważaj jednak – bulion może być wciąż gorący! Przełóż je do miski lub garnka i dodaj przyprawy oraz łyżkę sosu sojowego. Dokładnie pokryj nimi kotlety.
Na patelni rozgrzej olej i smaż na nim kotlety. Powinny się zarumienić i stać się lekko chrupiące. Do garnka lub miski z przyprawami po kotletach dodaj 1-2 łyżki sosu sojowego, trochę wody i wymieszaj całość. Dodaj masę do kotletów znajdujących się na patelni. Wymieszaj i przykryj całość. Zaczekaj, aż nadmiar płynu wyparuje, a następnie ściągnij patelnię z grzejącej się kuchenki.
W osobnym garnku o pojemności ok. 1,5-2 l rozpuść masło. Rób to na średniej mocy kuchenki. Dodaj do niego pokrojoną cebulę. Posól ją i zaczekaj, aż się zeszkli (5-7 minut) od czasu do czasu mieszając. Cebulę zalej bulionem, który był używany do kotletów. Dodaj do niej też chrzan oraz śmietankę. Wymieszaj dokładnie używając np. trzepaczki NATUR.
Zwiększ ogień, zaczekaj aż masa się zagotuje i ponownie zmniejsz moc kuchenki. Mąkę wymieszaj z wodą, np. w salaterce, a następnie dodaj ją do sosu. Wymieszaj wszystko, zaczekaj 3-5 minut, aby sos przez chwilę się pogotował i sprawdź, czy masa ma odpowiednią dla Ciebie konsystencję. Jeśli jest zbyt rzadki dodaj jeszcze trochę mąki. Jeśli zbyt gęsty nie podgrzewając już więcej sosu dodaj do niego mleko roślinne i wymieszaj dokładnie.
Na talerzu układaj placki, ziemniaki lub kaszę. Dodaj kilka bitek oraz buraczki. Całość polej sosem i posyp posiekanym koperkiem. Smacznego!
Jakie buraczki wykorzystać?
Możesz postawić na buraczki wykonane samodzielne, tarte, lub też kupić już gotowe. W sklepach znajdziesz wiele różnych produktów tego typu, dlatego możesz wybrać takie, które są przyprawione zgodnie z Twoim gustem. Oczywiście zawsze możesz dodać do nich sól lub pieprz, aby dostosować smak do swoich własnych upodobań.
Czym są kotlety sojowe?
Kotlety sojowe to półprodukt, który możesz podać na wiele różnych sposobów. Można oczywiście przygotować je od podstaw, jednak jest to dość czasochłonne. Kupne półprodukty zaś w tym przypadku sprawdzają się naprawdę dobrze, a są bardzo dobrym zamiennikiem mięsa. Warto z nich korzystać, nawet jeśli nie jesteś wegetarianinem – warto urozmaicać swoje posiłki! Wykonywane są z ziaren soi, rośliny blisko spokrewnionej z bobem.
Co wchodzi w skład wegańskiego masła?
Wegańskie masło zazwyczaj jest tworzone na bazie oleju kokosowego, oleju sojowego oraz oleju z pestek winogron. Nie smakuje dokładnie tak, jak oryginalny produkt, jednak ma odpowiednią konsystencję i dobrze sprawdza się w kuchni. Oczywiście jeśli nie jesteś na diecie wegańskiej do przygotowania przepisu możesz użyć również naturalnego masła bądź śmietanki.
Autor przepisu:
Tomek Mędrek
Bloger, influencer i propagator wegańskiej kuchni. Wraz z żoną od kilku lat tworzy autorskie przepisy w stylu comfort food na swoim blogu veganhigh.pl oraz Instagramie: tomek.medrek. Pokazuje, że dieta roślinna może być tania, pyszna i nie musi wiązać się z wyrzeczeniami.