Carpaccio z ligawy pięknie wygląda, genialnie smakuje i jest szczególnie polecane tym, którzy potrzebują zwiększyć ilość żelaza w diecie. To klasyczna przystawka kuchni włoskiej. Sprawdź przepis Adama Borowicza.
Jakie składniki są potrzebne do przygotowania carpaccio z ligawy?
- 1 kawałek ligawy wołowej
- 10-20 g sera Parmiggiano Reggiano
- 50 g rukoli
- 1 cytryna
- kapary wg. uznania
- oliwa extra vergine wg. potrzeby
- sól morska
- pieprz czarny
- pieprz biały
- sos Worcester
Jak przygotować carpaccio z ligawy?
Ligawę zamroź dzień przed przygotowaniem dania. Następnie pokrój mięso na cienkie plasterki, używając do tego noża szefa kuchni PRECISION lub NATUR. Mięso ułóż na talerzu i skrop oliwą. Danie będzie szczególnie dobrze prezentować się na talerzu obiadowym RETRO. Kolor dania idealnie komponuje się z odcieniem kości słoniowej, jaki ma porcelana Royal Ivory Porcelain.
Odstaw mięso na ok. 5 minut. W tym czasie parmezan pokrój w cienkie płatki i dodaj go do kawałków ligawy. Na wierzchu ułóż kapary oraz rukolę. Danie podawaj, gdy mięso osiągnie temperaturę pokojową. Sól, pieprz biały i czarny, sos Worcester oraz kawałek cytryny podawaj osobno, np. na talerzyku deserowym, jako dodatki. Smacznego!
Skąd Carpaccio wzięło swoją nazwę?
Carpaccio powstało jako potrawa dla Amalii Mocenigo – weneckiej arystokratki. W latach pięćdziesiątych XX wieku była stałą bywalczynią „Harry’s bar” – lokalu mieszczącego się przy placu św. Marka w Wenecji. Dama cierpiała na anemię i dlatego też lekarz zalecił jej dietę z dużą ilością surowego mięsa. Właściciel baru wymyślił specjalnie dla niej tę prostą potrawę. W tym czasie miała miejsce w mieście duża wystawa Vittorio Carpaccio – renesansowego, weneckiego malarza znanego z wykorzystywania w swoich pracach czerwieni i karminów. Dlatego kucharz nazwał to danie „carpaccio”.
Jaki jest sekret dobrego carpaccio?
Im cieńsze, bardziej przezroczyste kawałki mięsa, tym lepsze będzie carpaccio. Jak to osiągnąć? Trzeba je przymrozić przed krojeniem i użyć ostrego noża jak na przykład jednego z zestawu AMBIENTE. Jeśli chcesz naostrzyć noże, przyda się ostrzałka.
Jakie są zalety jedzenia surowego mięsa?
Mięso wołowe bez obróbki termicznej nie traci witamin, a dodatkowa zaleta takiego sposobu spożywania świeżego mięsa to niska kaloryczność dania. Dlatego od czasu do czasu warto spróbować je podać właśnie w ten sposób.
Surowego mięsa bezwzględnie nie powinny jeść kobiety w ciąży i małe dzieci.
Co to jest ligawa?
Ligawa to część udźca wołowego. Jest mięsem chudym, delikatnym i soczystym o czerwonym kolorze.
Gdzie można kupić ligawę?
Ligawę dostaniesz w większych sklepach oraz w sklepach specjalistycznych. Postaraj się wybierać mięso ekologicznego pochodzenia.
Czym można zastąpić ligawę?
Carpaccio można przyrządzić również z polędwicy wołowej lub cielęciny. Miłośnicy ryb przygotowują tę potrawę z cienko pokrojonych kawałków surowego łososia lub tuńczyka. „Wegańskie carpaccio” powstaje z buraków, cukinii lub kalarepy – najlepiej młodych i świeżych.
Jakie użyć innych dodatków do carpaccio?
Oprócz kaparów i rukoli do carpaccio z ligawy dodaje się suszone pomidory lub szalotkę. Parmigiano Reggiano można zastąpić serem Grana Padano lub Pecorino. Smacznego!
Autor przepisu:
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.