RETRO Kpl. talerzy obiadowych 18el./6os.
Carpaccio z rzodkiewki to naprawdę prosty w przygotowaniu przepis, który będzie doskonałą przystawką, zdrową przekąską lub dodatkiem do śniadania. Jak je przygotować? Sprawdź przepis stworzony przez Adama Borowicza. W przepisie trzeba gotować, dlatego przydadzą Ci się wygodne garnki.
Jakie składniki są potrzebne do przygotowania carpaccio z rzodkiewki?
- 4-5 świeżych rzodkiewek
- 4 papryczki padron
- 1 cukinia
- 0,5 łyżeczki pasty wasabi
- 10 ml oliwy
- starta skórka z limonki
- sól morska i pieprz młotkowany
- łyżeczka soku z limonki
- łyżka cukru
Jak przygotować carpaccio z rzodkiewki?
Rzodkiewki umyj w zimnej wodzie i pokrój ostrym nożem na cienkie, transparentne kawałki. Jeśli Twoje noże nie są zupełnie nowe, koniecznie wcześniej użyj ostrzałki GRANITEX. Następnie ułóż na zakładkę pokrojoną rzodkiewkę i wytnij metalowym okręgiem pożądany kształt.
Cukinię umyj i pokrój w paski obieraczką do warzyw. Zagotuj 200 ml wody, dodaj dwie łyżki octu jabłkowego, łyżkę cukru i gotuj paseczki przez około 3 min. Przyda Ci się do tego garnek SUPERIOR. Po tym czasie wyłóż paski cukinii i osusz ręcznikiem papierowym. Następnie zroluj je, odkrój szypułki papryczki i ułóż wszystko na talerzu
Oliwę wymieszaj z sokiem z limonki, dodaj startą skórkę oraz szczyptę cukru, soli i pieprzu. Tak przygotowanym sosem polej carpaccio, dodając odrobiny pasy wasabi, aby podkreślić pikantny smak dania. Posyp delikatnie płatkami soli morskiej. Smacznego!
Czy warto jeść rzodkiewkę?
Jak najbardziej warto jeść rzodkiewkę! Ma ona charakterystyczny, lekko ostry smak, dzięki czemu podkreśla smak wielu dań. Ponadto pobudza łaknienie i trawienie, działa żółciotwórczo i żółciopędnie. Wspomaga także pracę wątroby, a przy tym wszystkim ma naprawdę mało kalorii: zaledwie 16 kcal na 100 g. Dlatego warto wprowadzić ją do codziennej diety.
Czym jest wasabi?
Pasta wasabi jest wykonywana z chrzanu japońskiego. Rośnie on w Azji i poza krajem kwitnącej wiśni można go znaleźć również w Korei czy na Tajwanie. Roślinę można wykorzystywać tak samo, jak zwyczajny chrzan, jednak ma ona zdecydowanie ostrzejszy smak. Zarówno chrzan, jak i gotową pastę zazwyczaj wykorzystuje się do sushi, jednak sprawdzi się również jako dodatek do kanapek z jajkiem, czy do innych dań.
Czemu warto używać soli morskiej grubo mielonej?
Morska sól grubo mielona zawiera zwykle dużą dawkę ważnych dla ludzkiego zdrowia minerałów, dlatego warto wprowadzić jej niewielką ilość do diety. Ponadto posypanie nią dania nadaje mu szczególnego wyglądu, podkreślając elegancki sposób podania. Dlatego doskonale sprawdzi się w przypadku carpaccio z rzodkiewki!
Autor przepisu:
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.