Alternatywą dla fanów bardziej wytrawnych smaków, niż słodkie dżemy, marmolady i konfitury z pewnością będą domowe przetwory przygotowane na bazie warzyw. Tak samo jak w przypadku sporządzania słodkich przetworów, korzystajmy zwłaszcza z warzyw sezonowych. Poświęćmy jeden weekend na wykonanie przepysznych przetworów warzywnych, a wypełnimy naszą spiżarkę na wiele mroźnych, zimowych dni.
Domowy Ketchup
Szczególnie polecamy wykonanie domowego ketchupu, ponieważ praktycznie każdy z nas potrzebuje go jako dodatek do kanapek, pieczonych ziemniaków i grzanek, a dodatkowo jest skarbnicą witamin i minerałów. Domowy ketchup wspomaga układ krążenia, działa przeciwnowotworowo oraz zapewnia nam dużą dawkę witamin i minerałów.
Znajdziemy w nim witaminy takie jak B2, B6, C i E oraz minerały m.in. Na, K, Cu, Mn, P, Mg, Fe. Ponadto ketchup jest źródłem likopenu, czyli silnego antyutleniacza, który rozprawia się z wolnymi rodnikami, odpowiedzialnymi za procesy starzenia się w naszym organizmie. Co ciekawe, jest on lepiej przyswajany właśnie w formie długo gotowanych przecierów i ketchupów, niż świeżych pomidorów. Pamiętajmy, że na 100 g ketchupu ze sklepowej półki przypada o wiele mniej pomidorów, niż na domowy ketchup, który zazwyczaj przygotowuje się z 2 kg pomidorów.
Kimchi
Kimchi to propozycja dla wszystkich tych, którzy uwielbiają kuchnię azjatycką, a dokładnie koreańską, bo to właśnie ono jest symbolem kuchni z dalekiej Korei. Kimchi, czyli kiszone warzywa, jest doskonałym dodatkiem do potraw złożonych z mięs i ryżu. Oryginalny przepis na wykonanie kimchi podaje, że wykonuje się je z kapusty pekińskiej w towarzystwie marchwi, pora, cebuli dymki i czosnku.
Wystarczą już około 4 dni, aby móc cieszyć się tym orientalnym smakiem prosto ze słoika. Dlaczego warto zajadać się kimchi? Bogate jest one bowiem w witaminy, zwłaszcza z grupy B, błonnik, składniki mineralne, a co najważniejsze w grupę bakterii kwasu mlekowego, które mają zbawienny wpływ na nasze zdrowe – pomagają one w procesach trawiennych oraz regulują pracę jelit. Dodatkowo zwiększają odporność na infekcje i wzmacniają organizm, co jest niezwykle ważne w jesiennym i zimowym okresie zachorowań.
Buraki z chilli
Bardzo prostym, a zarazem niezwykle oryginalnym w smaku jest przepis na przetwory warzywne w postaci buraczków z chilli. Wystarczy obrać, pokroić i ugotować do miękkości buraki, ułożyć je w słoiku, dodać posiekane ząbki czosnku, pokrojone papryczki chilli i zalać zalewą (mikstura wody z octem, solą, cukrem, pieprzem, gorczycą i liśćmi laurowymi). Całość gotujemy przez kwadrans, następnie zamykamy szczelnie słoiki i pasteryzujemy. Pamiętajmy, że buraki zapobiegają anemii i wspomagają leczenie białaczki, ponieważ są środkiem krwiotwórczym, ułatwiającym procesy wytwarzania czerwonych krwinek w organizmie. Ponadto, buraki zawierają duże ilości kwasu foliowego, tak ważnego dla prawidłowego rozwoju płodu, normują poziom cholesterolu we krwi i przeciwdziałają zwapnieniom naczyń krwionośnych.