Brytfanna indukcyjna do pieczenia GRANITEX
Duszona wątróbka wieprzowa to dobry pomysł na obiad. Przygotowanie jej wymaga odrobiny czasu, jednak zrobisz je szybciej, niż np. duszone mięso wołowe. Z tego powodu to dobry kompromis. Zaś jej wielowymiarowy smak będzie doskonałą odmianą od codziennych posiłków. Do jej przygotowania przyda Ci się wygodna brytfanna.
Co jest potrzebne na duszoną wątróbkę wieprzową?
- 500 g wątróbki
- 40 g słoniny
- 20 g masła klarowanego
- 120 ml śmietany 12%
- sól i pieprz wg. uznania
- 30 g mąki
- 1 pęczek natki pietruszki
Jak przygotować duszoną wątróbkę wieprzową?
Wątróbkę opłucz i obierz z błony. Naszpikuj ją pokrojoną w cienkie paseczki słoniną i oprósz pieprzem. Obtocz ją w mące i zarumień na mocno rozgrzanym tłuszczu. Użyj do tego wygodnej patelni z powłoką nieprzywierającą. Najlepiej wybierz masło klarowane, które zapewni daniu najlepszy smak.
Następnie przełóż do brytfanny i zalej 120 ml wody. Duś pod przykryciem przez kolejne 25 minut. Do sosu dodaj pozostałą mąkę oraz śmietaną cały czas mieszając, tak aby sos zgęstniał. Posól go i zagotuj. Wątróbkę pokrój w plastry i ułóż na półmisku. Posyp ją posiekaną natką pietruszki. Tak przygotowane danie podawaj z ziemniakami, ryżem lub innymi dodatkami. Smacznego!
Jakie właściwości ma wątróbka wieprzowa?
Wątróbka wieprzowa może być jednym ze składników zbilansowanej diety. Zawiera witaminy z grupy B, a także potrzebne organizmowi i łatwe w przyswajaniu żelazo. Nie brakuje jej również cynku, czy witamin z grupy A. 100 g takiej wątróbki zawiera ok. 165 kcal.
Dlaczego warto mieć w kuchni brytfannę?
Brytfanna to bardzo wygodne i wszechstronne naczynie, w którym przygotujesz posiłek dla całej rodziny. Ponadto zazwyczaj nadaje się do użytku w piekarniku. Świetnie sprawdza się do duszenia mięs czy warzyw, a także do zapiekania np. gołąbków. Jest idealna dla osób, które lubią przygotowywać dania z kuchni polskiej.
Jak często warto przygotowywać wątróbkę?
Wątróbka będzie dobrym elementem zbilansowanej diety. To jednak nie oznacza, że należy jeść ją codziennie! Będzie dobrym uzupełnieniem, który możesz spożywać np. raz na 2-3 tygodnie. Jeśli masz wątpliwości co do częstotliwości, skonsultuj się z profesjonalnym dietetykiem.