Jajka faszerowane według Adama Borowicza świetnie sprawdzą się nie tylko na Wielkanoc. Są pełne smaku i aromatów, a przy tym przygotowuje się je dość prosto, dlatego możesz je przygotować również np. na niedzielne, rodzinne śniadanie. Aby ugotować jajka, przyda Ci się mały lub średni garnek.
Co jest potrzebne na jajka faszerowane?
- 5 jajek
- 1 ogórek konserwowy
- 100 g szynki
- 50 g sera żółtego
- 1 płaska łyżeczka musztardy
- 2-3 łyżki majonezu
- Garść natki pietruszki
- Pieprz
- Szczypta papryki mielonej
Jak przygotować jajka faszerowane?
Jajka ugotuj na twardo. Obierz je i ostudź, a następnie przekrój wzdłuż na pół. Żółtka jaj przełóż do miski i rozgnieć je za pomocą widelca. Szynkę oraz ogórka pokrój w bardzo drobną kostkę. Ser zetrzyj na tarce i dodaj go do żółtek. Połącz je z majonezem, posiekaną pietruszką. Dopraw całość pieprzem i pamiętaj, aby bardzo dokładnie wymieszać całość. Możesz użyć do tego wygodnej szpatułki. Tak przygotowanym farszem wypełnij połówki białek, posyp je pietruszką oraz mieloną papryką.
Tak przygotowane jajka możesz podawać np. na eleganckim półmisku lub dużym talerzu. Warto je również ozdobić np. liśćmi sałaty, czy kiełkami.
Skąd wziąć dobrej jakości jajka?
Na smak jaj ma wpływ wiele czynników, w tym rasę kur, ich tryb życia czy dieta. Dlatego też szukając dobrej jakości produktu należy na to zwrócić uwagę. Przede wszystkim stawiaj na jaja pochodzenia ekologicznego. Dobrym rozwiązaniem jest również wybranie jaj od lokalnego gospodarza. Jeśli zależy Ci na konkretnym smaku, możesz również zwracać uwagę na rasę kur (np. jaja kury zielononóżki mają delikatniejszy smak) oraz paszę stosowaną w hodowli.
Jaki majonez wybrać do jaj faszerowanych?
Przede wszystkim kieruj się własnymi upodobaniami. Poza tym możesz zwrócić uwagę również na jego konsystencję: staraj się postawić na gęsty majonez. Możesz również przygotować własny, domowy, który na pewno będzie zdrowszy, niż ten zakupiony w sklepie.
Jaki ser żółty wybrać do faszerowania jajek?
Do faszerowania jajek wystarczy typowa i popularna w Polsce Gouda. Jeśli jednak chcesz sprawić, by jaja miały większą głębię smaku zmieszaj zwykły ser z serem Cheddar w proporcji 1:1.
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.