Garnirowane śledzie w porto to pomysł na tradycyjną w Polsce rybę, która przepięknie prezentuje się na talerzu. Sprawdź krok po kroku jak ze zwyczajnych, solonych filetów stworzyć eleganckie danie, którego nie powstydziłaby się profesjonalna restauracja. Do przygotowania dania przydadzą ci się ostre noże kuchenne, dzięki którym w wygodny sposób pokroisz warzywa. Przepis został stworzony przez Adama Borowicza.
Co jest potrzebne na garnirowane śledzie w porto?
- 0,5 kg filetów śledziowych (solonych)
- 0,5 l porto
- 2 cebule
- 2 czerwone cebule
- majonez (ilość wg. uznania)
- 2 buraki konserwowe
- ogórki małe konserwowe
- 200 ml oliwy
- 2 pęczki koperku
- 10 ml liquid smoke hickory (zapach dymu wędzarniczego)
- kilka listków ulubionej sałaty
- świeżo mielony pieprz (używany na koniec)
Jak przygotować garnirowane śledzie w porto?
Filety śledziowe wypłucz i odsól. Następnie pokrój cebulę w drobną kostkę. W naczyniu zacznij układać śledzie. Rób to warstwowo, niezbyt ciasno, przekładając każdą warstwę śledzi cebulą, aż skończą się wszystkie filety.
Tak przygotowaną całość zalej porto, tak, aby wszystkie filety były zanurzone. Wstaw je do lodówki na co najmniej 24 godziny. Po tym czasie wyjmij je z naczynia, odsącz na sitku i osusz ręcznikiem papierowym. Cebulę należy wyrzucić. Zamieszaj majonez z niewielką ilością liquidu smoke hickory, który nadaje potrawą zapach dymu wędzarniczego.
Jak przygotować oliwę koperkową?
Posiekaj 2 pęczki koperku. Wymieszaj je z 200 ml oliwy lub oleju. Całość zblenduj. W garnku podgrzej je do temperatury 50-60°C i utrzymuj ją przez ok. 15 minut. Następnie przelej masę przez filtr do kawy i czekaj, aż oliwa się przefiltruje.
Jak przygotować talerz ze śledziami?
Na talerzu układaj płaty śledziowe, każdy z nich dekorując kleksami majonezowymi. Na majonezie z kolei układaj po kawałku ogórka i sałaty. Pokrój buraki w drobną kostkę, wymieszaj je z łyżką musztardy francuskiej i je również układaj na śledziach.
Talerz dodatkowo ozdób oliwą koperkową i majonezem. Możesz ozdobić go też takimi dodatkami jak puder buraczany. Smacznego!
Gdzie zakupić liquid smoke hickory?
Liquid smoke hickory, czyli tzw. dym wędzarniczy, który pełni funkcje przyprawy nadającej potrawom wyjątkowego aromatu. Można dodawać go zarówno do mięs, ryb, duszonych warzyw, czy nawet słodyczy. Najłatwiej dostępny jest w sklepach internetowych, gdzie wystarczy go po prostu zamówić. Być może uda Ci się go jednak znaleźć w sklepach o większej powierzchni.
Dlaczego warto podawać potrawy w ładny sposób?
Ładne podawanie potraw, czyli tak zwane garnirowanie, sprawia, że danie staje się przyjemne dla oczu. Dzięki temu osoba, której się je podaje, poczuje się niczym w drogiej, ekskluzywnej restauracji. Z tego powodu to sztuka szczególnie dobrze sprawdzająca się w trakcie przyjęć, czy spotkań z bliskimi. Nie da się jednak ukryć, że to też po prostu wyraz sztuki kulinarnej. Garnirowanie pozwala na poszerzenie swojej wyobraźni i pobudzenie kreatywności. Dlatego warto próbować garnirować potrawy w domu nawet dla siebie!
Dlaczego śledzie należy odsalać?
Solone filety śledziowe często są naprawdę bardzo słone i nie nadają się do spożywania w tej formie. Dlatego bardzo ważne jest, aby najpierw zadbać o ich odsolenie. To sprawi, że danie będzie dużo smaczniejsze. Nie warto pomijać tego punktu!
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.