ASSIST Sekator dwuręczny kowadełkowy
Czy wiesz, jak przycinać hortensje, aby rosły zdrowo i kwitły bujnie? Dowiedz się, kiedy to zrobić i w jakie akcesoria ogrodowe należy się wcześniej zaopatrzyć. Ten poradnik krok po kroku wyjaśni Ci, jak zająć się tymi krzewami o pięknych, dużych kwiatostanach.
Hortensja – prawdziwa ozdoba ogrodu
Wiele osób nie wyobraża sobie ogrodu bez hortensji. Te przepiękne krzewy mają kwiaty, które zbierają się w obfite kwiatostany składające się nawet z 1000 pojedynczych elementów. Mogą występować w kilku kolorach: białym, czerwonym i zależnie od pH gleby: różowym lub niebieskim. Kwitną długo, a elegancki pokrój krzewów sprawia, że prezentują się wspaniale przez cały rok. Aby jednak naprawdę zachwycały, bardzo ważna jest ich pielęgnacja, zaś jednym z podstawowych zabiegów jest regularnie przycinanie tych krzewów.
Dlaczego przycinanie hortensji jest tak ważne?
Przycinanie hortensji daje podobne korzyści, jak w przypadku przycinania innych kwiatów, czy drzewek owocowych. Przede wszystkim to zabieg pielęgnacyjny, który pozwala na usunięcie martwych gałęzi, uchronienie roślinę od chorób, a także nadaje jej odpowiedni pokrój. Sprawia ono, że krzew rośnie szybciej, co pozytywnie wpływa na liczbę kwiatostanów, o ile jest wykonane poprawnie. Ponadto dzięki temu można zadbać o to, by światło docierało do każdego zakątka krzewu, co zapobiega wilgotnieniu wewnętrznych warstw i powstawania np. grzybów.
Kiedy przycinać hortensje?
W ogrodach można znaleźć zazwyczaj jeden z kilku gatunków hortensji. Zależnie od niego, zasady dotyczące przycinania mogą się nieco różnić. Jednak rośliny te przycina się raczej wiosną, jeszcze nim puszczą świeże pędy. Nie powinno się dokonywać mocniejszych cięć na jesień, dlatego że może to doprowadzić do znacznego osłabienia się rośliny.
Czym przycinać hortensję?
Do przycinania hortensji należy przygotować ostre, czyste narzędzie, niepokryte rdzą. Dobrze sprawdzą się jakościowe sekatory ogrodowe, które zapewnią czyste cięcie i będą proste w użyciu. Do większości krzewów powinny wystarczyć te jednoręczne, jednak jeśli posiadasz stare egzemplarze, możesz postawić na te dwuręczne. Czasem wsparciem mogą być piły ogrodowe, dlatego dobrze jest mieć je w zanadrzu, jednak raczej nie będzie to konieczne.
Pamiętaj też, aby mieć przy sobie alkohol do przemycia ostrza pomiędzy cięciami. Nie zapomnij też o rękawicach, które osłonią Twoje dłonie przed zranieniami.
Jak przycinać hortensje wiosną?
Przycinanie hortensji będzie zależeć od gatunku, który masz w swoim ogrodzie.
Należy szczególnie uważać na hortensję ogrodową, ponieważ kwitnie ona na pędach dwuletnich. Mocne przycięcie może zupełnie pozbawić ją kwiatów, dlatego należy przeprowadzać je wyłącznie wtedy, kiedy roślina z jakiś powodów tego potrzebuje. Co do zasady, należy uciąć jedynie suche kwiatostany, przemarznięte pędy, tnąc tuż nad zdrowym pąkiem. Możesz też delikatnie przerzedzić roślinę, jeśli jej gałęzie są zbyt gęste.
Hortensja bukietowa oraz krzewiasta kwitną na nowych pędach. Dlatego możesz je dość mocno przyciąć, zostawiając je ok. 20-30 cm nad ziemią. Warto zachować przy tym kulisty pokrój. Oczywiście pamiętaj o tym, aby usunąć wszystkie martwe lub potencjalne chore gałęzie.
Wykonując cięcia, pilnuj, aby rośliny miały czyste rany o jak najmniejszej powierzchni.
Jak przycinać hortensje w ciągu roku?
W ciągu roku należy co jakiś czas przejrzeć rośliny i jeśli jest taka potrzeba – wykonać cięcie pielęgnacyjne. Można usuwać przekwitłe kwiatostany, motywując hortensje do ponownego kwitnienia. Dotyczy to przede wszystkim gatunku bukietowego. Ponadto warto oczyszczać roślinę z pędów, które blokują sobie dostęp do światła, czy też z martwych gałęzi.
Jesienią można zostawić krzew z zaschniętymi kwiatostanami, które są nie tylko ozdobą ogrodu, ale również chronią pąki przed mrozem. W tym czasie warto przede wszystkim lekko skrócić zbyt długie pędy.
Popularne błędy podczas przycinania hortensji
Jednym z najpopularniejszych błędów przy przycinaniu hortensji jest robienie tego zbyt późno, co może doprowadzić do tego, że roślina danego roku nie zakwitnie. Dlatego warto na to naprawdę uważać i sprawdzać regularnie stan krzewu.
Ponadto nie należy przycinać hortensji w trakcie deszczu, lub gdy zapowiadane są przymrozki. Świeże rany mogą wówczas goić się wolniej lub nawet ulec zakażeniu. Dlatego warto zrobić to w suchy, stosunkowo ciepły cień. Większe skaleczenia możesz zaś zabezpieczyć specjalną maścią ogrodniczą.
Zadbaj o swój ogród!
Przycinanie roślin to jedno z podstawowych zadań każdego, kto troszczy się o swój ogród. Jednak nie jest ono jedyne. Pamiętaj, że dbałość o rośliny to również regularne podlewanie ich, czy nawożenie. Od czasu do czasu warto również wymienić część z nich lub zmienić aranżacje. Do przesadzania zaś warto zaopatrzyć się w jakościowe szpadle ogrodowe. Nie zapominaj też o tym, aby dobierać gatunki tak, by odpowiadały im gleba i poziom nasłonecznienia.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom Twoje hortensje będą rosły długo i w zdrowiu. Sprawdź ofertę narzędzi ogrodowych Gerlach, dzięki którym praca w ogrodzie będzie prostsza i przyjemna.