Jak dbać o sukulenty? To wcale nie jest trudne. Jednak aby te rośliny odpowiednio rosły należy przestrzegać kilku zasad. Sprawdź, co zrobić, aby Twoje kaktusy oraz inne kwiaty doniczkowe dobrze czuły się w Twoim domu.
Czym są sukulenty?
Sukulenty to cała grupa roślin, dostosowanych do życia w warunkach z ograniczonym dostępem do wody. Część z nich rośnie na pustyniach, jednak nie jest to wcale reguła. Spotykanie są we wszystkich strefach klimatycznych, choć najrzadziej w Australii oraz chłodnych rejonach świata. Należą do nich między innymi różnorodne kaktusy, agawa czy aloes. Są dość wytrzymałe i nie wymagają zbyt częstego podlewania. Dlatego też są lubiane przez miłośników kwiatów domowych.
Jak dbać o sukulenty? Zacznij od doniczki i gleby
Po zakupie rośliny należy ją przesadzić. Wybierz koniecznie donicę, która posiada odpływ. Jeśli wiesz, że często zdarza Ci się przelewać rośliny, postaw na taką wykonaną z gliny, której ścianki będą również pozwalały na parowanie wody. Ponadto dobierz odpowiednią glebę. Powinna być przepuszczalna, bez torfu. Możesz wybrać gotową mieszankę, dodając do niej piasek, żwirek i drobne kamienie.
W trakcie przesadzania nie podlewaj rośliny. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia korzeni, użyj w trakcie specjalnych narzędzi, takich jak łopatka wąska bądź szeroka.
Kiedy podlewać sukulenty?
Sukulenty należy podlewać wtedy, kiedy ziemia będzie zupełnie sucha. Sprawdzaj za pomocą drewnianego patyczka, czy faktycznie potrzebują podlewania. Dzięki temu ich nie przelejesz. Pamiętaj, że tego typu rośliny lepiej przesuszyć, niż przelać. Nie sugeruj się ogólnymi danymi i sprawdzaj każdy kwiat doniczkowy z osobna. Różne gatunki sukulentów mogą wymagać różnej ilości wody, a ponadto każdy osobnik również może mieć inne wymagania, wymagające m.in. z dostępu do światła, szybkości wzrostu, czy po prostu wielkości rośliny.
Jak podlewać sukulenty?
Sukulenty podlewaj raz na jakiś czas, lecz obficie. Użyj do tego deszczówki. Unikaj wody z kranu, ponieważ może mieć ona negatywny wpływ na rośliny. Wybierz konewkę o wąskim otworze, aby zminimalizować ryzyko, że woda dostanie się na liście.
Gdy przygotujesz już i konewkę, i odpowiednią wodę, a sukulent będzie suchy, postaw go na podstawce i podlej go obficie, tak aby woda zaczęła wyciekać z dna. Następnie daj roślinie obeschnąć przez 15-20 minut, a następnie powtórz proces. Zrób to jeszcze 2-3 krotnie. Odczekaj kolejne 30 minut i odstaw sukulent na jego miejsce, na suchej podstawce. Takie podlewanie stymuluje rozwój korzeni i sprawia, że roślina jest po prostu zdrowsza.
Czy sukulenty należy zraszać?
Nigdy nie zraszaj sukulentów. Woda, która pojawi się na ich liściach, może doprowadzić do pojawienia się niezbyt ładnych, ciemnych plam, zwłaszcza gdy kwiat ma dostęp do bezpośredniego słońca. Ponadto wiele roślin tego typu ma na liściach woskową substancję bądź włoski, które nie pozwalają wodzie spłynąć. Dlatego stojąca na nich woda może doprowadzić do gnicia liści czy też powstania grzyba.
Sprawdzaj rośliny w poszukiwaniu szkodników!
Sukulenty również są narażone na różnego rodzaju szkodniki. Dlatego regularnie sprawdzaj ich liście. Jeśli pojawią się na nich szkodniki, zastosuj odpowiedni dla nich oprysk. Dzięki temu Twoja roślina będzie mogła wrócić do zdrowia.
Co oznacza wygląd liści sukulentów?
Jeśli liście Twoich sukulentów żółkną i opadają, to może oznaczać, że roślina została przelana. Wówczas nie podlewaj jej, aż gleba zupełnie wyschnie. Następnie zacznij robić to zgodnie z naszymi wskazówkami, aby roślina mogła wytworzyć odpowiednie korzenie. Z kolei, jeśli Twoje sukulenty mają marszczące się, usychające liście to oznacza, że podlewasz je zbyt rzadko i należy po prostu zacząć robić to częściej.
Jak sprawić, by sukulenty rosły równomiernie?
Raz na 3-4 tygodnie sukulenty należy odwracać w stronę słońca. Dzięki temu będą rosły równomiernie i pięły się w górę. Jeśli tego nie zrobisz, kwiaty mogą zacząć przekrzywiać się w jedną lub w drugą stronę, tracąc ładny pokrój. Uważaj, by wysokie rośliny nie przechyliły się do tego stopnia, że zaczynają dotykać szyb. Te w gorące dni mogą poparzyć kwiaty doniczkowe!
Czy sukulenty wymagają zimowania?
To zależy. Niektóre warto w okresie zimowym przenieść do pomieszczenia z temperaturą niższą, niż pokojowa. Dzięki temu wiosną będą miały zapewniony szybszy wzrost. Jednak nim zaczniesz to robić, sprawdź, czy posiadany przez Ciebie gatunek właśnie tego wymaga. W innym przypadku może okazać się, że po prostu zrobisz roślinie krzywdę.
Dobierz odpowiednie stanowisko w mieszkaniu dla sukulentów
Sukulenty lubią stanowiska pełne słońca, ale nie wszystkim służy bezpośrednie światło, padające przez rozgrzane okno. Dlatego też warto dopasować stanowisko do potrzeb konkretnego gatunku. Trzymaj je dość blisko okna, ale jednocześnie uważaj na południowe parapety, które mogą doprowadzić do spalenia się liści wszystkich roślin, także sukulentów.
Czy sukulenty należy nawozić?
Każda doniczkowa roślina nie ma dostępu do naturalnej gleby, która w naturalny sposób regularnie jest uzupełniania w mikro- i makroelementy. Dlatego również w przypadku sukulentów kluczowe jest regularne nawożenie ich, czyli sztuczne uzupełnianie mikro- i makroelementów w glebie. W tym przypadku również sugeruj się wymogami konkretnego gatunku.
Czy z sukulentów można tworzyć kompozycje?
Owszem, ale ostrożnie! Po pierwsze, nie łącz ich z innymi typami roślin, zwłaszcza tymi, które wymagają wilgotnej, żyznej gleby. Ich wymagania mogą być zbyt różne od siebie. Kiedy kaktus będzie już gnił, monstera dalej będzie wymagać większej ilości wody.
Jeśli chcesz stworzyć kompozycję z kaktusem w tle, musisz dobrać na tyle otwarty pojemnik, aby roślina miała dobrą cyrkulację powietrza wewnątrz. Ponadto wówczas może brakować odpływu wody. Dlatego kluczowe jest takie podlewanie rośliny, aby na dnie pojemnika nie zbierała się woda. Może ona prowadzić do gnicia korzeni.
Czy sukulenty należy oczyszczać?
Po czasie na liściach sukulentów może zebrać się kurz. Stanowi on barierę dla słońca i tym samym utrudnia fotosyntezę. Dlatego też co jakiś czas należy za pomocą suchej lub delikatnie wilgotnej ściereczki przetrzeć liście sukulentów.
Dbanie o sukulenty jest proste
Skoro znasz już podstawy opieki nad sukulentami to gdy tylko wcielisz je w życie, odkryjesz, że to wdzięczne kwiaty doniczkowe, które nie wymagają zbyt dużej ilości uwagi. Kluczowe jest po prostu nauczenie się odpowiedniego podlewania tych kwiatów oraz dobranie im odpowiednich warunków, takich jak stanowisko, doniczka czy gleba. Latem możesz swoje kaktusy wystawiać do ogrodu, aby cieszyły oczy swoim wyjątkowym wyglądem. Powodzenia w hodowli sukulentów!