Kiedy sadzić dalie? Te piękne kwiaty mogą być prawdziwą ozdobą Twojego ogrodu, jednak aby tak się stało, warto wiedzieć, jak o nie zadbać. Jakie mają wymagania glebowe i jakie akcesoria ogrodowe będą przydatne do dbania o nie na co dzień?
Dlaczego warto sadzić dalie w ogrodzie?
Dalie to niezwykle efektowne rośliny. Kwitną na różnorodne kolory, a ich kwiatostan może przyjmować wiele kształtów. Ponadto proces ten trwa naprawdę długo, bo od kwietnia do pierwszych przymrozków, co oznacza, że przez cały ciepły sezon można cieszyć się ich pięknym wyglądem. Są to też rośliny wieloletnie, choć należy nadmienić, że nie mogą zimować w gruncie. Idealnie sprawdzają się na rabatkach, czy też w donicach ogrodowych lub balkonowych.
Te wszystkie cechy sprawiają, że doskonale sprawdzają się jako rośliny ozdobne w ogrodzie i bez wątpienia opieka nad nimi sprawi Ci wiele satysfakcji.
Jakie odmiany dalii wybrać?
Istnieje wiele różnych odmian dalii, dlatego warto się im przyjrzeć, nim zaczniesz sadzić te rośliny. I tak na przykład istnieją dalie karłowate, np. Happy Days czy Gallery Art Deco, które osiągają do 60 cm wysokości i są idealne do donic. Dalie dekoracyjne osiągają do 100 cm i są doskonałe do bukietów i na rabatki. Sprawdź takie odmiany jak Duet albo Thomas Edison, które kwitną na kolor głębokiej purpury.
Pamiętaj, że różne rodzaje dalii kwitną w różnym terminie, dlatego w ogrodzie warto posadzić kilka odmian, aby dłużej cieszyć się pięknymi kwiatami.
Kiedy sadzić dalie?
Bardzo ważne jest to, że dalie są roślinami niezbyt odpornymi na mrozy. Dlatego też należy sadzić ją po tzw. zimnej Zośce, czyli po 15 maja. Po tym terminie bardzo rzadko zdarzają się przymrozki, które mogłyby zaszkodzić roślinie. Możesz jednak już wcześniej przygotować rozsady dalii. Wystarczy, że bulwy wsadzisz do donic i posadzisz je widnym miejscu. Przy regularnym podlewaniu, zaczną rosnąć znacznie szybciej. Rozsadę możesz zacząć przygotowywać już w marcu.
Jakie stanowisko będzie odpowiednie dla dalii?
Stanowisko dla dalii powinno być słoneczne i zapewniać min. 6 godzin światła dziennie. Im będzie go więcej, tym obficiej rośliny będą kwitnąć. Warto też zadbać o to, by kwiaty były odsłonięte od wiatru.
Dalie lubią glebę żyzną i przepuszczalną, a także próchnicza, lekko wilgotną, o lekko kwaśnym pH (6,0–7,0).
Unikaj gliniastych miejsc, które są cieniste i bardzo mokre. Takie warunki mogą szybko doprowadzić do gnicia bulw.
Co będzie potrzebne do sadzenia i opieki nad daliami?
Do opieki nad daliami będą potrzebne wyłącznie podstawowe narzędzia. Na pewno nie przydadzą Ci się na przykład piły ogrodnicze, ponieważ rośliny te nie wytwarzają kory. Jednakże kilka innych akcesoriów na pewno się przyda.
Przede wszystkim musisz być w stanie przekopać ziemię na rabatki. Do tego przydadzą się szpadle ogrodowe. Oczywiście przy hodowli dalii w doniczkach możesz z tego zrezygnować. Sprawdzą się również mniejsze łopatki czy kultywator. Ponadto warto zaopatrzyć się w rękawice, czy w sekatory ogrodowe.
Jak sadzić bulwy dalii?
Zacznij od przekopania ziemi na głębokość ok. 25-30 cm. Wymieszaj ją z kompostem lub z obornikiem. Jeśli w Twoim ogrodzie gleba jest dość gliniasta, możesz dodać do niej trochę piasku. Następnie wykop dołek głęboki na 5-10 cm. Jeśli chcesz sadzić wysokie odmiany, wbij w ziemię palik, na którym będą prowadzone.
Połóż bulwę w glebie tak, aby miejsce wzrostu znajdowało się od góry. Zasyp dołek ziemią i delikatnie ją ugnieć. Nie rób tego zbyt mocno! Następnie umiarkowanie podlej miejsce, w którym bulwa została posadzona. Pamiętaj, aby pomiędzy daliami zachować odpowiednie odstępy: 40-50 cm dla odmian niskich i 60-80 cm dla odmian wysokich.
Jak sadzić dalie z rozsady?
Jeśli chcesz posadzić dalie z rozsady, pamiętaj, aby ok. 7-10 dni wcześniej zacząć je hartować i np. wystawiać na zewnątrz. Po przygotowaniu rabatki (tak samo, jak w przypadku bulw) wykop dołki o głębokości 20-30 cm. Wstaw do nich rozsadę wraz z całą bryłą korzeniową, zachowując odstępy 40-50 cm dla odmian niskich i 60-80 cm dla odmian wysokich. Obsyp je ziemią, pilnując, aby były na takim samym poziomie, jak w doniczce. Po tygodniu od posadzenia możesz dodatkowo podlać je nawozem dla roślin kwitnących, a wysokie odmiany warto od razu przywiązać do palików.
Jak dbać o dalie po posadzeniu?
Po posadzeniu regularnie podlewaj dalie i zadbaj to, by ziemia wokół nich zawsze była lekko wilgotna. Staraj się usuwać przekwitłe kwiaty i pilnuj, aby roślina była odpowiednio podwiązana – w innym przypadku może się przeciążyć i złamać. Zadbaj też o usuwanie chwastów, a na ziemi pod nią możesz rozłożyć ściółkę, która będzie utrzymywać wilgoć.
Jak przezimować bulwy dalii?
Dalie w polskim klimacie nie są w stanie przezimować w gruncie. Dlatego należy je wykopać tuż po pierwszych przymrozkach. Odetnij łodygi na wysokości 10-15 cm. Wykopując, rób to delikatnie, tak aby nie uszkodzić bulwy. Oczyść je z ziemi i pozostaw do obeschnięcia na 2-3 dni.
Następnie przechowuj je w chłodnym (5–8°C), ciemnym i suchym pomieszczeniu np. w skrzynkach przysypanych torfem, trocinami lub piaskiem. Co kilka tygodni sprawdź, czy bulwy nie pleśnieją lub nie wysychają nadmiernie.