Kieliszki do białego wina MODERN 6 el
Czy wiesz, jak podać ananasa? Ten owoc jest dla wielu wciąż dość egzotyczny, dlatego podawanie go może wydawać się trudne. Tak naprawdę jednak to bardzo wdzięczny przysmak, który możesz szybko i ładnie podać dla bliskich oraz w trakcie różnorodnych wydarzeń.
Ananas – to musisz o nim wiedzieć
Ananas wywodzi się z Ameryki Południowej. Naturalnie porasta rejon Brazylii, Paragwaju i Argentyny. Pod jego skórką kryje się żółty, słodki miąższ, bogaty w witaminę C, błonnik i antyoksydanty. Spożywanie go wspiera trawienie i może działać przeciwzapalnie. Ma orzeźwiający smak, co sprawia, że wiele osób chętnie podaje go do sałatek, czy deserów. Dobrze łączy się również z mięsami. Dawniej był w Europie uznawany za symbol luksusu przez wzgląd na jego trudną dostępność.
Jak podać ananasa?
Ananasa możesz podać na wiele różnych sposobów. Wystarczy go obrać i pokroić na plasterki, które położysz na eleganckim półmisku, do czego przyda się np. wysokiej jakości porcelana. Tak podany, świetnie sprawdzi się jako deser dla bliskich. Jeśli chcesz podać go w trakcie przyjęcia, możesz pokroić go w kostkę i podać w większej salaterce wraz z innymi owocami. Możesz również nabijać kostki na wykałaczki, tworząc słodkie, owocowe koreczki. Niektórzy podają go również jako kostki lodu lub jako… łódeczkę.
Jak zrobić kostki lodu z ananasa?
Kostki lodu z ananasa możesz przygotować na kilka różnych sposobów. Tutaj polecimy dwa. Po pierwsze, możesz po prostu pokroić owoce w kostkę, a następnie zamrozić. Tak podane, sprawdzą się idealnie jako dodatek do lodów, czy soków owocowych. Innym dobrym pomysłem jest zblendowanie owocu, a następnie przelanie powstałej pulpy do foremek na lód. Po zamrożeniu możesz wykorzystywać kostki do schładzania różnego rodzaju napojów. Będą się doskonale prezentować, jeśli wykorzystasz karafki z idealnie przezroczystego szkła.
Jak podać ananasa w formie łódeczki?
Przekrój ananasa na pół, a następnie na ćwiartki. Wnętrze delikatnie wydrąż, krojąc miąższ w dowolny sposób. Na powstałych skórkach podawaj ananasa. Możesz dodać do niego miętę, lub kawałki arbuza. Możesz też naciąć miąższ i pozwolić gościom bądź rodzinie delikatnie odkrajać takie kawałki owocu, na jaki mają ochotę.
Jak podać ananasa jako napój?
Ananasa zblenduj, a następnie połącz z innymi, wybranymi płynami. Możesz rozcieńczyć pulpę wodą, lub dodać ją do dowolnych innych soków. Aby go podać, sięgnij po wysokie, przejrzyste szklanki. Możesz dodać do nich szklaną rurkę i ozdobić je np. kawałkami owoców, czy kryształkami cukru.
Do podania tego owocu może przydać się również inna zastawa szklana niż same szklanki. Smak ananasa łączy się dobrze z niektórymi alkoholami, takimi jak gin, czy whisky. Przygotowanego drinka możesz podać, używając kieliszki wykonane z wysokiej jakości bezołowiowego szkła kryształowego. Pamiętaj jednak, że napoje alkoholowe mogą spożywać tylko osoby powyżej 18 roku życia.
Podaj ananasa z grilla!
Ananas wyśmienicie smakuje również wtedy, gdy podasz go z grilla. Pokrój go w nieco grubsze plastry na kształt steków, a następnie grilluj go w dowolny sposób. Możesz użyć do tego również patelni z karbowaną powierzchnią. Tak przygotowany, może być podawany do mięs, czy nawet do sałatek.
Jakie dania z ananasem można przygotować?
Istnieje wiele ciekawych dań z ananasem, które możesz przygotować dla swoich bliskich. Oto kilka z nich:
- kurczak w sosie słodko-kwaśnym – danie zainspirowane kuchnią azjatycką, do której dodaje się między innymi ananasa, ocet i cukier;
- pizza hawajska – przez niektórych nielubiana, przez innych uwielbiana, wzbudza kontrowersje w kuchennym świecie;
- sałatka z ananasem, kurczakiem i rukolą – lekka propozycja dania na letni dzień;
- szaszłyki z krewetkami i ananasem – słodko-słone połączenie, idealnie dla miłośników owoców morza;
- tarta anansowo-kokosowa – deserowa tarta z kremem kokosowym oraz dodatkiem ananasa. To połączenie smaków Cię zachwyci!
W ten sposób podany ananas na pewno będzie doskonałym połączeniem i sprawi, że ten owoc będzie częściej towarzyszył Ci w kuchni.
Czy ananas może wywołać alergie?
Tak, jak właściwie każdy rodzaj żywności, ananas może wywołać alergię. Jest to jednak stosunkowo rzadkie. Należy jednak pamiętać o tym, że owoc ten w swoim składzie zawiera bromelainę. Jest to enzym, który może powodować podrażnienia w jamie ustnej. Dlatego też jedząc ananasa możesz odczuwać nieprzyjemne mrowienie, czy pieczenie, co w efekcie może powodować obrzęk. To jednak niekoniecznie musi być reakcja alergiczna.
Jeśli jednak czujesz, że ananas powoduje u Ciebie obrzęk języka i gardła, wysypkę skórną lub problemy z oddychaniem zrezygnuj z jego spożywania. Warto wiedzieć, że po poddaniu ananasa obróbce cieplnej część jego białek ulega przemianą, dlatego może okazać się, że np. alergik może spożywać kupne soki z ananasa czy anansowe ciasta.
Jak długo można przechowywać ananasa?
Ananas po zakupie może być przechowywany do 5-6 dni, jeśli nie jest zbyt dojrzały i jeśli trzymasz go w lodówce. Po pokrojeniu przechowuj go w schłodzonym miejscu przez 3-4 dni, najlepiej używając do tego szczelnego pojemnika. Oczywiście po pokrojeniu, kawałki owocu możesz zamrozić. Tak przygotowane, mogą być trzymane przez 6-12 miesięcy.
Sprawdź również, jakie sztućce mamy w ofercie!