Jak sprawić, by ciasta wychodziły? Jeśli regularnie wychodzi Ci zakalec albo samo pieczenie jest po prostu trudne i nieprzyjemne, sprawdź nasze rady. Zmiana kilku prostych zwyczajów może sprawić, że przygotowanie słodkich ciast, placków, czy tart stanie się zdecydowanie łatwiejsze!
Jak sprawić, by ciasta wychodziły? Nie poddawaj się
Najważniejsze jest zrozumienie, że nauka tworzenia słodkich wypieków jest pewnym procesem. Każde ciasto czy krem, który nie wyjdzie, to kolejny krok w stronę tworzenia wyjątkowych ciast i nie tylko. Piec trzeba się nauczyć i choć lepiej robić to na cudzych błędach, słuchając rad bardziej doświadczonych cukierników, część zazwyczaj trzeba popełnić samodzielnie.
Dlatego, jeśli kilka ostatnich ciast Ci nie wyszło, nie przejmuj się! Znajdź dobre i sprawdzone przepisy, a następnie przygotowuj je krok po kroku, bez poczucia presji, po prostu czerpiąc radość z samego przygotowywania ciasta.
Ubijaj białka, które są w temperaturze pokojowej
Jeśli przepis wymaga ubicia białek na sztywną pianę, używaj takich, które są w temperaturze pokojowej. Dzięki temu cały proces przebiegnie znacznie szybciej. Dodaj do masy również szczyptę soli – to sprawi, że pianka będzie stabilniejsza.
Jeśli zapomnisz wyciągnąć jajka wcześniej, nic straconego! Nalej do miski ciepłej (ale nie gorącej!) wody z kranu i włóż do niej jajka. Dzięki temu szybciej podwyższysz ich temperaturę i zamiast godziny, zaczekasz kilkanaście minut, w trakcie których przygotujesz kuchnie do pieczenia ciasta.
Zawsze przesiewaj mąkę do biszkoptów
Twój biszkopt nie wyrasta tak, jak powinien? Zacznij przesiewać mąkę. Dzięki temu pozbędziesz się z masy grudek i dodatkowo napowietrzysz ciasto, co jest niezwykle istotne w trakcie wyrastania. Sposób działa również na inne ciasta, które z założenia mają być miękkie i puszyste.
Zimne składniki do kruchego ciasta
Przygotowując kruche ciasto, używaj żółtek oraz masła prosto z lodówki. Dzięki temu wyrabianie masy będzie łatwiejsze. Ta nie zacznie się tak szybko kleić, co pozwoli Ci na lepsze jej wyrobienie. Pamiętaj, że w przypadku tego typu ciast kluczowa jest różnica temperatur pomiędzy masą a ciepłem piekarnika, dlatego przed pieczeniem bardzo ważne jest schłodzenie ciasta, np. poprzez włożenie go na godzinę do lodówki.
Nie używaj margaryny! Postaw na masło
W wielu starszych przepisach znajdziesz margarynę. Choć jest ona tania, nie warto używać jej do wypieków. Ma ona negatywny wpływ na ich smak. Dlatego warto zamienić ją na dobrej jakości masło w proporcji 1:1. Dzięki temu wypieki będą kremowe i uzyskają wspaniały zapach. Dotyczy to w szczególności kremów, w których smak margaryny jest wyjątkowo mocno wyczuwalny.
Chcesz ubić krem? Sprawdzaj proporcje
Aby krem się ubił i był wspaniale puszysty, musi znajdować się w nim co najmniej 30% tłuszczu. To właśnie dzięki temu uzyskuje się ten wyjątkowy smak i konsystencje. Dlatego też, jeśli chcesz dodać do niego jakieś dodatki z mniejszą zawartością tłuszczu, koniecznie użyj śmietanki 36% i zwróć uwagę, by jego suma w masie kremu nie spadła poniżej tych 30%.
To nie oznacza, że inne kremy nie mają prawa wyjść! Mogą po prostu wymagać innych dodatków, czy zagęstników, np. użycia żelatyny.
Uważaj w trakcie ubijania śmietany
Białek jaj praktycznie nie da się „przebić”, ale już ze śmietany możesz przypadkiem stworzyć masło. Dlatego w trakcie ubijania jej pilnuj konsystencji i przerwij proces (bądź zacznij dodawanie innych składników), gdy masa będzie sztywna, ale jednocześnie będzie sprawiać wrażenie „prawie gotowej”.
Blaty ciasta do tortu wypiekaj dzień przed
Jeśli chcesz stworzyć przekładany kremem tort, ciasto wypiecz dzień wcześniej. To sprawi, że będzie miało czas wystygnąć i się ustabilizować. Dzięki temu nie będzie tak kruche, przenoszenie go i przekrajanie będzie łatwiejsze, a kremy na pewno nie rozpłyną się po nałożeniu na nie.
Same kremy również możesz przygotować nieco wcześniej przed zdobieniem i przechowywać je w lodówce. Dzięki temu ustabilizują się i osiągną idealną konsystencję, co w znacznym stopniu ułatwi pracę z nimi.
Używaj wagi w trakcie pieczenia ciast
Szklanka szklance nie równa, podobnie jak łyżeczki czy łyżki. Dlatego, jeśli ciasta często Ci nie wychodzą, koniecznie zacznij korzystać z wagi: kuchennej oraz jubilerskiej (do odważania takich składników, jak proszek do pieczenia). Nie są one drogie, a w przypadku słodkich wypieków idealne proporcje są często kluczowe do tego, by ciasto wyszło odpowiednie.
Nie otwieraj piekarnika w trakcie pieczenia
Powodów, przez które może powstać zakalec, jest wiele, ale jednym z nich może być nieodpowiednia temperatura w piekarniku. Dlatego w trakcie pieczenia staraj się nie otwierać piekarnika, chyba że przepis każe inaczej. Zaglądaj do środka ewentualnie pod sam koniec całego procesu, aby sprawdzić, czy ciasto potrzebuje jeszcze chwili, czy też już należy je wyjąć.
Jeśli Twoje wypieki regularnie przyklejają się do
Sięgnij po formy silikonowe SMART
Jeśli ciasta przywierają do rantów formy, bądź nie wychodzą poprzez obsypywanie ich bułką tartą, postaw na formy silikonowe SMART. Materiał, z którego zostały wykonane, jest w pełni bezpieczny dla zdrowia i sprawia, że wypieki nie będą do niego przywierać. Dlatego nie będzie koniecznie używanie papieru do pieczenia czy masła do stworzenia ochronnej bariery pomiędzy ciastem a metalowym rantem.
Możesz zakupić cały zestaw foremek w szarym lub czarnym kolorze bądź też postawić na wybrane modele, np. tortownicę, keksówkę czy formę do muffinów.
Jak sprawić, by ciasta wychodziły? Pilnuj przepisu
Na sam koniec sprawa najbardziej oczywista – po prostu przestrzegaj przepisu. Zwłaszcza jeśli jest sprawdzony i wiesz, że innym osobom dobrze wychodzi. Bardzo często zakalec tworzy się wtedy, kiedy zapomnisz o jakimś etapie przygotowywania ciasta, dlatego, jeśli masz z tym problem, po prostu krok po kroku sprawdź cały swój proces pieczenia.