Jak zadbać o paprotkę? Te rośliny potrafią być bardzo kapryśne! Sprawdź, w jakie stanowisko dla niej wybrać oraz jak często ją podlewać. Dzięki temu sprawisz, że Twoja paprotka zacznie zdecydowanie szybciej rosnąć. Sprawdź też, jakie narzędzia ogrodowe mogą Ci się przydać.
Gdzie rosną paprocie?
Gatunków paproci jest naprawdę bardzo wiele. Szacuje się, że jest ich nawet 11 tysięcy! Najwięcej z nich można znaleźć w strefie podzwrotnikowej oraz na obszarach górskich. Te, które hodowane są w warunkach domowych, zazwyczaj pochodzą z lasów tropikalnych. Rosną na poszyciu, w środowisku, które jest dość wilgotne. Ponieważ wysokie drzewa tworzą nad nimi baldachim, nieczęsto dociera do nich bezpośrednie światło.
Co ciekawe, paprocie to rośliny, które pojawiły się na świecie wcześniej, niż trawa. Gdy po Ziemi chodziły dinozaury, to właśnie one stanowiły główną część poszycia powierzchni.
Gdzie postawić doniczkę z paprotką?
Paprotka nie lubi bezpośredniego światła. Doskonale czuje się w głębi widnego pokoju, bądź przy niewielkim oknie w łazience, np. skierowanym na północ. Sprawdzi się więc dobrze również w stosunkowo ciemnych mieszkaniach, jednak należy pamiętać, że mimo wszystko potrzebuje odrobiny światła i dlatego zupełnie ciemne, pozbawione słońca pomieszczenie to nie będzie dobre stanowisko dla niej.
Warto również zauważyć, że paprocie nie lubią dotykania liści. Dlatego ważne jest to, aby postawić je w miejscu, w którym nie chodzi się zbyt często, aby nie dopuścić do np. regularnego, przypadkowego muskania rośliny. Nie powinna stać też w zbyt bliskim towarzystwie innych kwiatów doniczkowych. Dlatego doskonale sprawdza się np. podwieszona pod sufitem, czy w rogu pokoju, postawiona na podwyższeniu.
Rośliny te lubią temperatury powyżej 18℃, dlatego nie nadaje się do trzymania np. w garażu pozbawionym ogrzewania. Zimą domowe paprotki nie przechodzą w czas spoczynku. Co ok. 2-3 tygodnie odwracaj doniczkę z paprotką, tak aby ta rosła równomiernie.
Jak często należy podlewać paprotkę?
Paprotka jest dość wymagająca pod względem podlewania. Preferuje bardziej wilgotne podłoże, niż większość roślin, a przesuszenie może spowodować niemal natychmiastowe obsypywanie się jej. Dlatego nigdy nie należy dopuszczać do sytuacji, w której paproci zacznie brakować wody.
Jeśli używasz higrometru, podlewaj roślinę, gdy wskaże on poziom wilgotności na poziomie 4-5 – dzięki temu będziesz mieć pewność, że paprotka się nie przesuszy. Zazwyczaj należy podlewać je co 2-3 dni, jednak dokładny czas jest zależny od warunków panujących w mieszkaniu.
Co ważne, paprotka lubi wilgoć, ale nie jest rośliną bagnistą i nie czuje się dobrze, gdy w okolicach jej korzeni stoi woda. Dlatego ważne jest zadbanie o to, by w doniczce znajdował się odpływ, a w podstawce nie stała woda. Jej nadmiar należy wylać, aby roślina nie zgniła!
Paprotkę podlewaj miękką wodą, np. przefiltrowaną, przegotowaną bądź deszczówką. Unikaj wody mineralnej czy wody ze studni!
Wilgotność powietrza w domu z paprocią
Paproć lubi wilgotne środowisko. Dlatego doskonale będzie czuła się np. w widnej łazience. Jeśli w Twoim domu wilgotność będzie zbyt niska, paproć może reagować poprzez zrzucanie liści. Wówczas należy regularnie ją zraszać, bez dotykania liści. Możesz również skorzystać w innych nawilżaczy powietrza. Uważaj jednak, aby zachować w związku z tym odpowiedni balans, dlatego że woda, która zbyt długo zalega na liściach, może doprowadzić m.in. do rozwoju grzybów.
Jakie podłoże wybrać dla paprotki?
Paprotka najlepiej czuje się w podłożu o lekko kwaśnym odczynie, najlepiej ok. 5-5,5 PH. Powinno być lekkie i przepuszczalne, ale nie zupełnie jałowe. Można użyć do niej na przykład uniwersalnego podłoża z dodatkiem kwaśnego torfu oraz perlitu bądź piasku, który zwiększy przepuszczalność. Dzięki temu woda będzie swobodnie przepływać przed doniczkę i nie będzie zatrzymywać się w okolicy korzeni rośliny.
Przesadzanie paprotki – kiedy i jak to zrobić?
Po zakupie paprotki w sklepie należy dać jej ok. 4-5 tygodni na asymilacje. Powinna ustabilizować się w nowych warunkach i w tym czasie lepiej nie stresować rośliny. Następnie należy ją przesadzić do nowej doniczki, maksymalnie o rozmiar większej od dotychczasowej.
Następne przesadzenie będzie konieczne wtedy, gdy ziemia wyraźnie zacznie zbyt szybko przysychać, a korzenie paproci będą widoczne przez odpływ. Ponownie przesadź roślinę do doniczki większej o jeden rozmiar, a w trakcie zabiegu nie dotykaj korzeni. Jeśli to zrobisz, kwiat może szybko stracić liście!
Kiedy i czym nawozić paproć?
Po przesadzeniu nie nawoź paproci przez ok. 4-5 tygodni. Po tym czasie należy ją nawozić co 2-3 podlewania. Gdy nawozisz ją po raz pierwszy, postaw na dowolny nawóz uniwersalny, który jest polecany dla paprotek. Następnie możesz wykorzystywać domowe sposoby, np. nawozić naparem ze zużytych torebek po herbacie, albo nawozem wykonanym ze skórki od banana. Sprawdzą się również różnorodne biohumusy.
Paprotce opadają liście. Jak sobie z tym poradzić?
Paprocie to dość wrażliwe na zmiany rośliny i ich liście mogą opadać z wielu różnych powodów. Dwa najczęstsze to nieprawidłowe podlewanie oraz dotykanie. Sprawdź, czy wilgotność gleby Twojej paprotki jest wystarczająca i zaobserwuj, czy aby na pewno nikt ani nic jej nie dotyka. Jeśli masz w domu np. kota, który regularnie się o nią ociera, przestaw roślinę w inne miejsce.
Gdy jesteś pewny, że wilgotność jest odpowiednia, nikt rośliny nie dotyka, a liście i tak opadają, sprawdź, czy nie znajduje się ona w miejscu z przeciągiem, zbyt blisko klimatyzacji, czy też nie stoi w pełnym słońcu. To wszystko może sprawiać, że paprotka będzie gorzej rosła.
Regularnie sprawdzaj również stan liści, dlatego że mogą się na nich pojawiać np. grzyby. Jeśli zauważysz porażone liście, wytnij je za pomocą nożyczek.
Jeśli Twoja roślina blednie, to może oznaczać, że zbyt rzadko ją podlewasz, dlatego na to również zwróć uwagę.
Dlaczego warto mieć i dbać o paproć w domu?
Paprotka to roślina, która ma naprawdę dobroczynny wpływ na samopoczucie właściciela. Nie tylko cieszy oko, ale również pomaga w zachowaniu odpowiedniego poziomu wilgoci w mieszkaniu. Pochłania również szkodliwe substancje, takie jak opary ze świeżo nałożonych farb, formaldehyd, czy też niebieskie promieniowanie z ekranów urządzeń elektronicznych. Te wszystkie powody sprawiają, że warto nie tylko mieć w domu paprotkę, ale również dbać o nią i sprawić, by bujnie rosła. Dlatego też, jeśli jesteś w stanie tak często podlewać roślinę i dbać o odpowiedni poziom wilgotności to naprawdę warto zaopatrzyć się w przynajmniej jeden kwiat doniczkowy tego typu.
Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w narzędzia, które ułatwią Ci dbanie o paprotkę. Na pewno przyda Ci się łopatka wąska, która ułatwi przesadzanie, czy nożyczki uniwersalne do usuwania wysuszonych pędów.