Deska do krojenia dębowa NATUR 45x30 cm
To popularne danie świąteczne zawiera zwykle podobny lub nawet ten sam farsz, co inne podobne. Jak zrobić krokiety na wigilię? To nie jest wcale trudne! Sprawdź, jak zrobić to krok po kroku i stworzyć pyszną potrawę na grudniowe święta.
Czym są krokiety?
Krokiety są rodzajem pasztecików. To naleśniki nadziewane farszem (w okresie świąt zwykle jest to kapusta z grzybami), zawijane lub składane, które następnie panieruje się i smaży. Mogą być podawane na zimno lub na ciepło. Można podawać je jako dodatek do zup, albo jako danie podstawowe.
Niektóre składniki możesz trzymać w wygodnych pojemnikach kuchennych. Tak przechowywana bułka tarta, czy mąka pszenna na dłużej zachowa swoją świeżość.
Skąd wzięły się krokiety?
Ich nazwa wzięła się od francuskiego „croquette”, co oznacza „chrupiący” i prawdopodobnie to właśnie z tego kraju wywodzą się korzenie dania. W XVIII wieku kucharz Ludwika XIV chciał stworzyć eleganckie danie, łatwe do podania w niewielkich porcjach i proste w przygotowaniu. W ten sposób stworzył danie nadziewane farszem z ziemniaków, mięsa czy ryb. Z czasem pomysł rozprzestrzenił się po Europie, a w Polsce przyjął formę nadziewanego naleśnika. Ta wersja prawdopodobnie wywodzi się z XIX wieku.
Czy wigilijne krokiety są zdrowe?
Krokiety składają się z kilku elementów, dzięki którym dostarczają różnych minerałów i witamin do organizmu. Kapusta znajdująca się w wigilijnym farszu zawiera witaminę C i probiotyki, które powstają w procesie kiszenia. Grzyby są z kolei niskokaloryczne, ale zawierają cenne białko i minerały, takie jak selen czy miedź. Ciasto naleśnikowe to przede wszystkim węglowodany i białko z mleka lub napoju roślinnego, jednak można np. podwyższyć zawarty w nim błonnik poprzez wykorzystanie mąki pełnoziarnistej albo orkiszowej.
Panierka podnosi kaloryczność dania, a smażenie może wpływać na obecność w nim niezdrowych tłuszczy. Smaż je więc na zdrowym oleju i dbaj o jego świeżość oraz jakość.
Podsumowując, krokiety – choć nie idealne – zawierają cenne składniki. Dlatego w przypadku zdrowych osób, które nie mają alergii na ich składniki, mogą od czasu do czasu pojawiać się w diecie.
Sprawdź nasze akcesoria do organizacji kuchni.
Co jest potrzebne na wigilijne krokiety?
Na wigilijne krokiety musisz przygotować ciasto naleśnikowe, które przygotowuje się z jajka, mąki i mleka. Całość powinna mieć konsystencję gęstej śmietany. Do przygotowania krokietów przyda Ci się również patelnia naleśnikowa, która ułatwi smażenie ciasta.
Do przygotowania farszu potrzebna będzie kiszona kapusta, masło, cebula, pieczarki i trochę suszonych grzybów (najlepiej borowiki), a także sól, pieprz i – opcjonalnie – inne przyprawy. Panierkę stworzysz z roztrzepanego jajka oraz bułki tartej.
Jak zrobić naleśniki na krokiety na wigilię?
Aby zrobić naleśniki, wymieszaj ze sobą składnik. Możesz użyć do tego trzepaczki. Następnie na patelni z powłoką nieprzywierającą rozgrzej niewielką ilość tłuszczu i za pomocą chochli wylewaj na powierzchnię ciasto. To powinno zacząć się ścinać praktycznie od razu. Smaż naleśniki z obydwu stron. Do odwracania ich przydadzą Ci się akcesoria kuchenne, takie jak płatka łopatka.
Po przygotowaniu przekładaj naleśniki na talerz i zaczekaj, aż wystygną.
Jak zrobić krokiety na wigilię?
Przygotowanie wigilijnych krokietów warto zacząć od namoczenia suszonych grzybów. Pamiętaj, aby sięgać tylko po te ze sprawdzonego źródła! Wsyp je do garnka lub miski. Zalej je wodą i odstaw na 12 godzin. Następnie ugotuj je do miękkości.
Kapustę kiszoną wypłucz i pokrój za pomocą ostrych noży kuchennych, a następnie przełóż do garnka lub na patelnie. Gotuj, aż stanie się miękka. W innym naczyniu, najlepiej na patelni, zeszklij posiekaną cebulę i podsmaż pokrojone pieczarki. Dodaj suszone grzyby oraz kapustę. Całość wymieszaj i dopraw, smażąc kolejne 3-4 minuty. Wówczas farsz jest gotowy.
Następnie możesz przekładać farsz na naleśniki i zawijać je w rulony.
Jak panierować krokiety wigilijne?
W dwóch talerzach przygotuj panierkę. W jednym roztrzep jajko, a do drugiego przesyp bułkę tartą. Maczaj krokiety w jajku, a potem w bułce i smaż na rozgrzanej patelni po 3-4 minuty z każdej strony. Wówczas są gotowe do podawania!
Jak serwować krokiety na wigilię?
Krokiety na wigilii warto serwować na zimno lub na ciepło, wykładając je na eleganckie półmiski, najlepiej wykonane z wysokiej jakości porcelany. W ten sposób nadasz serwingowi wyjątkowego charakteru. Przy nim powinny znaleźć się sztućce pozwalające na nakładanie sobie dania. Pamiętaj też, aby ozdobić półmisek np. plasterkiem cytryny, albo sałatą.
Każdy z gości powinien mieć dostęp do widelca i noża, które pozwolą im na wygodne zjedzenie krokietów. Te możesz podać na samym początku, jako dodatek do barszczu, lub później, w trakcie wieczerzy.
Nie zapomnij o tym, aby każdy z gości miał dostęp do eleganckiej serwetki, która będzie nie tylko elementem dekoracyjnym, ale również praktycznym – przyda się zarówno w trakcie, jak i po jedzeniu.
W naszej ofercie znajduje się również zastawa szklana. Sprawdź ją!
Ile dań z kapustą i grzybami powinno znaleźć się na stole wigilijnym?
Kapusta i grzyby to standardowe, wigilijne połączenie, które można znaleźć nie tylko w krokietach, ale również w pierogach, w pasztecikach, w formie „sałatki”, czy w łazankach. Dlatego też może okazać się, że połowa dań na Twoim stole będzie z właśnie takim wypełnieniem. Jeśli jest to dla Ciebie smak świąt i cała rodzina za nim przepada, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skupić się wyłącznie na tym połączeniu.
Jednakże kapusta kiszona i grzyby nie są lubiane przez wszystkich. To charakterystyczne smaki, które nie odpowiadają każdemu i jeśli wiesz, że w Twojej rodzinie są osoby, które za nimi nie przepadają, możesz je ograniczyć. Wytypuj 1-2 potrawy, w której znajdzie się taki farsz, a resztę wypełnij innymi dodatkami, np. pieczarkami z serem, śliwkami, czy serem twarogowym na słodko lub na wytrawnie.
Ile dań powinno znaleźć się na wigilijnym stole?
Tradycyjne uznaje się, że na stole wigilijnym powinno znaleźć się 12 potraw. Jednakże jeśli przygotowujesz wigilię dla niewielkiej rodziny może być ich po prostu zbyt dużo. Dla małych rodzin, które spotykają się w 2-4 osoby wystarczy przygotować ok. 6- 8 dań, które potem będzie można jeść przez kolejne świąteczne dni. Jeśli jednak zapraszasz więcej, niż 9 osób może okazać się, że 12 będzie nieco zbyt małą liczbą. Wówczas warto poprosić członków rodziny, aby wsparli Cię przy wyborze menu oraz przygotowaniu wieczerzy.