ASSIST Sekator jednoręczny kowadełkowy
Sprawdź, jaki nawóz do trawy wybrać, aby ta bujnie rosła. Jak często należy go używać i dlaczego w ogóle jest to tak ważne? Niech Twój trawnik zachwyca swoim nasyconym kolorem.
Dlaczego nawożenie trawy jest ważne?
Gdy trawa rośnie, „wyciąga” z gleby składniki odżywcze. Z czasem może być ich zbyt mało do odpowiedniego wzrostu roślin i wówczas może ona zacząć się przerzedzać, straci odporność na choroby, a jej kolor będzie blaknąć. Nawóz może temu zapobiec. Dostarcza on niezbędnych mikroelementów, takich jak azot, fosfor i potas, które pozwalają roślinom na rozwój zdrowych korzeni i przyspieszają ich wzrost. Trawa rosnąca na żyznej ziemi będzie też bardziej odporna na susze.
Czy trawnik sprawia, że gleba staje się mniej żyzna?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Z jednej strony odpowiednio pielęgnowany trawnik może sprawić, że stan gleby się poprawi. Korzenie wnikają do głębszych warstw gleby, poprawiając jej napowietrzenie i przepuszczalność. Rozkładające się resztki wspierają żyzność ziemi. Z drugiej jednak strony jak już było wspominane trawa „wyciąga” z gleby część składników odżywczych. Nisko koszony trawnik może też doprowadzać do szybkiego przesuszania się gleby, a jeśli po danym fragmencie ziemi często chodzą ludzie może on się „ubić” i sprawić, że ziemia nie będzie miała wystarczającego napowietrzenia. Dlatego ważne jest, aby do pielęgnacji trawnika podchodzić z uwagą i rozsądkiem.
Jakie są rodzaje nawozów?
Nawozy można podzielić na kilka kategorii i każdy z nich sprawdzi się w nieco innej sytuacji. Wśród specyfików dostępnych na rynku możesz znaleźć:
- nawozy jednoskładnikowe – np. azotowe czy fosforowe, gdy gleba wymaga specyficznego traktowania;
- nawozy wieloskładnikowe – to kompozycje dostosowane do potrzeb różnych gatunków roślin, na różnych etapach wzrostu;
- nawozy specjalistyczne – np. przeciwko rozwojowi mchu czy regeneracyjne, skierowane w stronę konkretnego problemu roślin;
- nawozy płynne – łatwe w aplikacji, przydatne, gdy rośliny potrzebują szybkiego wsparcia;
- nawozy o spowolnionym działaniu – często granulowane, uwalniają swoje składniki z czasem;
- nawozy organiczne – często tworzone naturalnie w warunkach domowych, np. kompost, obornik.
Jaki jednak rodzaj nawozu będzie najlepszy dla Twojego trawnika?
Jaki nawóz do trawy wybrać?
Nawóz do trawy należy dobierać do aktualnej fazy wzrostu. Przede wszystkim wybieraj nawozy, które są oznaczone jako odpowiednie do trawy – wówczas prawdopodobnie dostarczysz jej odpowiedniej proporcji składników. Nim jednak ich użyjesz, warto poznać trochę teorii, która pozwoli Ci zrozumieć wady i zalety poszczególnych rodzajów nawozów.
Sztuczne nawozy mineralne zawierają zwykle precyzyjnie dobrane składniki odżywcze. Działają szybko, ich aplikacja jest prosta, a dawkowanie precyzyjne. Jeśli jednak będą używane zbyt często, mogą bardzo łatwo prowadzić do przenawożenia gleby.
Nawozy organiczne działają nieco wolniej, ale bardzo pozytywnie wpływają na glebę. Są idealne do użytku przed posadzeniem trawy. Wspierają rozwój mikroorganizmów.
Istnieją również nawozy sezonowe do trawy, które można wykorzystywać zależnie od momentu, np. przed nadejściem wiosny, po okresie szybkiego wzrostu czy na jesień, gdy przygotowujesz trawnik do okresu zimowej stagnacji.
Jak często nawozić trawnik?
Zaleca się nawożenie trawnika ok. 3-4 razy w sezonie wegetacyjnym, co oznacza, że warto robić to co ok. 6-8 tygodni. Wyjątkiem jest sytuacja, w której używasz nawozu o przedłużonym działaniu. Wówczas wystarczy zrobić to ok. 2-3 razy do roku. Pamiętaj, że lepiej nawozić glebę częściej, ale mniejszymi dawkami, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem i nie masz odpowiedniego wyczucia. Ponadto warto dostosować częstotliwość do jakości gleby w Twoim ogrodzie, a także wziąć pod uwagę, jak jest on użytkowany. Trawnik rekreacyjny, przydomowy, nie wymaga tak intensywnej opieki, jak trawnik używany intensywnie, np. w przestrzeni publicznej.
Kiedy nawozić trawnik?
Pierwsze nawożenie powinno odbyć się po pierwszym koszeniu trawy, gdy temperatura gleby osiągnie ok. 10–12°C. Warto wówczas sięgnąć po preparaty bogate w azot. To pozwoli pobudzić rośliny do wzrostu po zimie. Kolejny ważny termin nawożenia to lipiec lub czerwiec. Wówczas warto zastosować nawóz o zrównoważonym składzie, bez nadmiernej ilości azotu. Zrób to rano lub wieczorem. Dzięki temu mimo panujących upałów uzyskasz idealnie zielony trawnik. Pamiętaj, aby unikać nawożenia w trakcie suszy, a jeśli nie ma innej opcji, po fakcie regularnie i intensywnie podlewaj rośliny.
Kolejny ważny termin to okres jesienny. Trawnik powinien zostać nawieziony pomiędzy wrześniem i październikiem, tak aby mógł przygotować się na okres zimowy. Wówczas postaw na preparaty bogate w potas i fosfor, co pozwoli na wzmocnienie systemu korzeniowego trawnika. Pamiętaj, aby nie nawozić gleby w trakcie silnych opadów deszczu.
Jak aplikuje się nawóz na trawnik?
Sposób aplikowana nawozu jest zależy od konkretnego preparatu, jednak proces przygotowania do tego gleby będzie stosunkowo podobny. Należy zacząć od skoszenia trawnika i spulchnienia gleby – warto ją wygrabić, dzięki czemu zostanie ona lekko spulchniona. Powinna być też lekko wilgotna, ale nie gliniasto mokra.
Następnie należy przejść do aplikacji samego nawozu. Możesz zrobić to ręcznie albo za pomocą siewnika, rozsypując nawóz równomiernie na trawniku. Jeśli sięgasz zaś po nawóz w formie płynnej należy użyć do tego opryskiwacza.
Zadbaj o swój trawnik z marką Gerlach
Doskonale wiemy, jak wiele uwagi wymaga pielęgnacja Twojego ogrodu. Dlatego w naszym asortymencie znajdziesz wysokiej jakości akcesoria do pielęgnacji roślin, takie jak sekatory czy szpadle. Jeśli w trakcie koszenia masz problem z dotarciem do niektórych miejsc swojego trawnika, sprawdź nasze nożyce do trawy, które na pewno ułatwią Ci stworzenie eleganckiego, zielonego dywanu we własnym ogrodzie. Nasze produkty są tworzone z dbałością o każdy detal, co gwarantuje ich trwałość przez długie lata.