Rondel z rączką SIMPLE 16cm – 1.5L
Jakie są różne rodzaje jabłek i do czego najlepiej się sprawdzają? Istnieje wiele odmian, które różnią się smakiem, konsystencją, czy wielkością. Zostały wyhodowane do różnorodnych zadań, dlatego nim wybierzesz jabłka na szarlotkę, czy napój warto się dowiedzieć, które będą do tego zadania najlepsze.
Czym różnią się poszczególne rodzaje jabłek?
Różne rodzaje jabłek różną się od siebie smakiem, np. ten może być bardziej słodki, czy kwaśny. Istnieją również różne konsystencje. Istnieją odmiany bardziej soczyste, dobre do jedzenia na surowo lub do sałatek, a także odmiany miękkie, mączyste, idealne do przetworów. Odróżnia je również wielkość konkretnych egzemplarzy, kolor i grubość skórki, odmiany czy odporność na przechowywanie. Jabłka mogą również w różnym czasie dojrzewać – niektóre będą gotowe do zbioru latem, inne będą dojrzewać nawet późną jesienią. Istnieją również odmiany związane z tradycją danego regionu.
Te wszystkie cechy warto wziąć pod uwagę, gdy poszukujesz odpowiednich jabłek do swoich wypieków, przetworów, czy po prostu do jedzenia na co dzień. Pamiętaj, że do przygotowywania dżemów i marmolady sprawdzi Ci się garnek z grubym dnem.
Rodzaje jabłek – lista
Istnieje wiele różnych rodzajów jabłek, o różnych cechach charakterystycznych. Można podzielić je na odmiany słodkie, kwaśne, uniwersalne, tradycyjne odmiany i wczesne odmiany, co pozwoli Ci na łatwiejszy wybór konkretnego rodzaju owocu.
Słodkie odmiany (rodzaje) jabłek:
- Golden Delicious;
- Gala;
- Fuji;
- Ambrosia;
- Jonagold.
Kwaśne odmiany (rodzaje) jabłek:
- Granny Smith;
- Antonówka;
- Reneta;
- Gloster;
- papierówka.
Jabłka o uniwersalnym smaku:
- Cortland;
- Lobo;
- Elstar;
- Idared;
- Red Delicious.
Tradycyjne odmiany (rodzaje) jabłek:
- Kosztela;
- Szara Reneta;
- Malinówka;
- Królowa Renet;
- Grafsztynek.
Wczesne odmiany (rodzaje) jabłek:
- Papierówka;
- Geneva Early ;
- Discovery;
- Jerseymac;
- Early Red.
Późne odmiany (rodzaje) jabłek:
- Mutsu;
- Empire;
- Braeburn;
- Pinova;
- Topaz.
Słodkie rodzaje jabłek – do czego najlepsze?
Słodkie odmiany jabłek doskonale nadają się do jedzenia na surowo. Są chrupiące i często soczyste. Wykorzystasz je także do sałatek, w których nie poddaje się ich obróbce termicznej, czy do deserów na zimno, np. jako dodatek do lodów. Takie odmiany są też idealne do tworzenia chipsów jabłkowych, do soków i koktajli, a także do karmelizowania na patelni czy grillu. Można je również wykorzystywać do wypieków, jednak musisz uważać na to, aby ostateczny smak ciasta po obróbce termicznej nie stał się zbyt słodko-mdły.
Kwaśne rodzaje jabłek – idealne do wypieków!
Kwaśne rodzaje jabłek to przede wszystkim idealny wybór do wszelakich wypieków: ciast, placków, czy deserów. W trakcie obróbki termicznej ulegają one zmianom chemicznym, które sprawiają, że stają się bardziej słodkie, a ponadto kwaśna nuta dodaje głębi takim przepisom. Takie jabłka możesz wykorzystać również do tworzenia sosów, są one idealne na soki i kompoty, a także do pikli i marynat.
Oczywiście takie odmiany również możesz jeść na surowo. To dobry wybór dla miłośników kwaśnych smaków.
Jabłka o uniwersalnym smaku – gdy nie wiesz, co wybrać
Jeśli nie wiesz, na jakie jabłka postawić, wybierz te o uniwersalnym smaku, które dobrze balansują słodki i kwaśny smak. Nadają się do wszystkich wymienionych wcześniej czynności: do pieczenia, jedzenia samodzielnie, przygotowywania sosów, karmelizacji itd. Warto po nie sięgnąć, jeśli np. w sklepie brakuje kwaśnych odmian, a Ty chcesz przygotować wypieki, albo gdy odmiany słodkie są dla Ciebie zbyt mdłe do jedzenia samodzielnie, zaś te kwaśne są już dla Ciebie nieprzyjemne.
Co wyróżnia tradycyjne odmiany jabłek?
Tradycyjne odmiany jabłek mogą być zarówno bardziej słodkie, jak i bardziej kwaśne. To, co je wyróżnia, to zakorzenienie w pewnej kulturze. Na przykład, istnieją przepisy stworzone specjalnie z myślą o danym smaku jabłka. Zazwyczaj też te odmiany mają głęboki, tradycyjny smak i są odporne na warunki atmosferyczne.
Warto też wiedzieć, że niektóre z nich są mocno związane z historią danego regionu. Przykładowo, kosztela jest uznawana za jedną z najstarszych polskich odmian jabłek. Po raz pierwszy została opisana w 1590 roku. To bardzo słodkie owoce, gotowe do zbioru w połowie września, które zostały rozpowszechnione dzięki zakonnikom z Czerwińska.
Wczesne odmiany jabłek – cechy charakterystyczne
Wczesne odmiany jabłek dojrzewają w lipcu i w sierpniu, co pozwala nie tylko na szybsze cieszenie się ich smakiem, ale również na lepsze rozłożenie czasu zbiorów. Jeśli np. chcesz mieć w swoim ogródku kilka jabłoni, warto wybrać różne odmiany, aby móc mieć dostęp do świeżych owoców zarówno latem, jak i późną jesienią.
Takie odmiany są jednak zwykle mniej odporne na długotrwałe przechowywanie, dlatego warto z nich przygotowywać przetwory, takie jak kompoty, czy dżemy. Mają też delikatniejszą skórkę i miąższ od odmian późnych i orzeźwiający smak. Często są bardziej kwaskowe.
Późne odmiany jabłek do długiego przechowywania
Rodzaje jabłek, które zbierane są późno, charakteryzuje grubsza skórka, która pozwala na ich dłuższe przechowywanie. Co ciekawe, niektóre odmiany nabierają smak z czasem, po zerwaniu: wówczas rozwija się ich słodki smak, a kwaskowość stopniowo zanika. Mają twardy miąższ i dobrze nadają się do transportu.
Jak przechowywać różne rodzaje jabłek?
Przechowywanie jabłek co do zasady podlega tym samym regułą. Należy wybrać do przechowywania zdrowe owoce, bez uszkodzonej skórki i jakichkolwiek śladów gnicia. Należy przechowywać je w temperaturze 0°C do 4°C, przy wilgotności 85-90%. W suchym środowisku ich skórka może się marszczyć i wysychać. Miejsce przechowywania powinno być przewiewne, a jabłka najlepiej włożyć do drewnianych skrzyneczek. Nie należy łączyć ich z innymi owocami.
Różnica polega głównie na długości przechowywania. Papierówki można przechowywać przez krótki czas. Jonagold czy Idared w warunkach domowych można przechowywać przez 1-2 miesiące, a takie odmiany jak Szara Reneta, Boskoop, Golden Delicious, czy Mutsu pozwalają na przechowywanie nawet do wiosny. Jabłka na przetwory (Antonówka, Reneta, Gloster) należy zużyć jak najszybciej, ponieważ tracą z czasem swój aromat.