Kieliszki do czerwonego wina MODERN 6 el
Jakie wino podaje się do kaczki i dlaczego? Dowiedz się, jak serwować ten trunek do różnego rodzaju mięs. Stwórz aromatyczny obiad, którego smaki doskonale się komponują i zapadają w pamięć na dłużej. Wybierz idealne kieliszki dla siebie!
Czym charakteryzuje się mięso z kaczki?
Mięso z kaczki ma bardziej charakterystyczny smak niż indyk lub kurczak. Ma głębokie i wyraziste nuty, często z lekko słodkawym posmakiem. Ponadto jest tłustsze niż inne rodzaje drobiu. Różne jej części również nieco różnią się od siebie w smaku, np. pierś jest delikatniejsza, a z kolei uda mają intensywny, wyrazisty smak. To wszystko sprawia, że jego profil smakowy jest bardziej złożony.
Kaczkę można podawać na wiele sposobów, np. po upieczeniu, po usmażeniu na patelni czy po konfitowaniu. Jest to sposób smażenia w tłuszczu przez długi czas, w stosunkowo niskiej temperaturze.
Kiedy można podać mięso z kaczki?
Mięso z kaczki można podawać na codzienny obiad, jednak ponieważ przygotowuje się je stosunkowo długo, a ponadto jest droższe niż np. kurczak, częściej można spotkać je na stole w trakcie ważniejszych okazji. Może być podane w trakcie rodzinnego, niedzielnego obiadu, świątecznej wieczerzy, czy w trakcie romantycznego spotkania. Można je też często spotkać w restauracjach, gdzie często podawany jest np. konfit z kaczki, typowy dla kuchni francuskiej.
Jakie wino do kaczki?
Do kaczki najlepiej pasuje wino o wyrazistym charakterze. Zwykle podaje się wino czerwone wytrawne. Warto zwrócić uwagę na takie trunki jak:
- Pinot Noir,
- Zinfandel,
- Merlot,
- Grenache,
- Côtes du Rhône.
Każdy z nich doskonale będzie łączyć się ze smakiem kaczki. Najbardziej tradycyjnym winem do takich dań jest Pinot Noir. Najczęściej podaje się je do pieczonego mięsa. Jest ono dość owocowe w smaku, co idealnie równoważy tłusty smak kaczki.
Zinfandel z kolei jest intensywnym winem, które doskonale łączy się ze smakiem śliwek. Jeśli więc przygotowujesz kaczkę z sosem na bazie tych owoców, warto postawić właśnie na nie. Merlot ma miękkie taniny i bogate aromaty, dlaczego możesz na nie postawić podając kaczkę w innych rodzajach owoców, a z kolei Grenache ma lekko pikantny smak, dlatego dobrze sprawdzi się dla miłośników takich propozycji. Côtes du Rhône również jest nieco pikantnym rodzajem wina, dobrze sprawdzającym się do serwowania rożnych dań z kaczki.
W jakich kieliszkach podać wino do kaczki?
Wino podawane do kaczki jest zwykle wytrawne i czerwone. To właśnie przez ten pryzmat należy wybierać odpowiednie naczynia, w których można je podać. Co do zasady, dobrym wyborem będą kieliszki do czerwonego wina. Charakteryzują się one stosunkowo szeroką i dużą czaszą, której pojemność często przekracza 500 ml. Taka konstrukcja pozwala dużej powierzchni wina na kontakt z powietrzem, co z kolei ułatwia wydzielanie się aromatów. Co ważne, czerwonego wina nie należy wypijać od razu po nalaniu. Warto odczekać przynajmniej kilka minut, aby nabrało odpowiedniego smaku. To równie ważne co odpowiedź na pytanie, jakie kieliszki do wina będą najlepsze.
Jakie są inne rodzaje kieliszków do wina?
Wino wytworzone z różnych szczepów winogron podaje się czasem w charakterystycznych dla nich rodzajach szkła. Przykładowo, wino Pinot Noir tradycyjne podaje się w kieliszkach typu Burgundy, które posiadają dużą, zaokrągloną czaszę. Wina wytworzone w rejonie Bordeaux, np. Merlot, mogą być podawane w specjalnych kieliszkach, których nazwa wzięła się również od tego terenu Francji.
Oczywiście jeśli podajesz inne rodzaje trunków, niż wino czerwone, dopasuj odpowiedni szkło do jego rodzaju. Dlatego warto mieć również pod ręką kieliszki do wina białego.
Czy wino do kaczki można podać w kieliszku uniwersalnym?
Jak najbardziej tak! O ile eleganckie restauracje powinny posiadać kieliszek do każdego rodzaju wina, o tyle w prywatnych domach, w których nieczęsto sięga się po tego typu trunki często znajduje się ich ograniczona ilość. Wówczas kieliszek uniwersalny, taki jak kieliszek CELESTIA lub VALOR, sprawdzi się doskonale.
Na co zwrócić uwagę podając wino do kaczki?
Aby zapewnić sobie jak najlepsze wrażenia w trakcie podawania wina do kaczki, warto zwrócić uwagę nie tylko na odpowiedni kieliszek, ale również na cały proces podawania wina. Przede wszystkim zadbaj o jego temperaturę w trakcie serwowania. Wino czerwone powinno mieć ok. 16-18°C. Pamiętaj, że dobrze dobrana zastawa szklana pomaga w dbaniu o odpowiednią temperaturę wina.
Bardzo ważne jest również to, aby pamiętać o jego dekantacji. To proces, który polega na przelaniu wina z butelki do karafki lub dekanteru. Dzięki temu oddzielisz osad od wina i zapewnisz jego odpowiednie napowietrzenie. Ważne jest to, aby kilka godzin przed sięgnięciem po wino postawić je w pozycji pionowej, dzięki czemu osad opadnie na dno. Dopilnuj również, aby naczynie, do którego przelejesz alkohol było czyste i suche.
Jak często można jeść mięso z kaczki?
Mięso z kaczki może być częścią zrównoważonej diety. Jest jednak dość kaloryczne, dlatego nie powinno się spożywać go zbyt często i w zbyt dużych ilościach, a ponadto warto sięgać po różnego rodzaju mięsa, np. wołowinę, drób, czy ryby. Dania mięsne powinny być spożywane 3-4 razy w tygodniu, ze skupieniem się na jego chudych rodzajach. Można więc przyjąć, że kaczkę warto jeść raz na 2 tygodnie lub rzadziej, zważając również na jej wyższą cenę niż inne rodzaje drobiu.
Pamiętaj jednak, aby dietę dopasowywać do swoich własnych potrzeb. Tego typu zasady należy traktować jedynie jako pewną wskazówkę. Jeśli masz wątpliwości co do tego, jak często i w jaki sposób jeść różnego rodzaju mięsa, skonsultuj się z profesjonalnym dietetykiem.
Sprawdź również, jakie kieliszki do wina na prezent wybrać!