Zestaw sztućców 68 szt. CELESTIA połysk
Jakie wino do obiadu podać? Sprawdź, jaki trunek pasuje do spożywania w trakcie eleganckich spotkań z bliskimi. Lepiej podać wino słodkie czy wytrawne? Jakie odmiany winorośli wykorzystane do stworzenia wina będą najlepiej komponować się z podanymi daniami? Poznaj nasze rady!
Wino do obiadu – elegancki trunek umili spotkanie
Wino to elegancki trunek, czasem podawany do obiadu lub kolacji. Niektórzy spożywają lampkę wina regularnie, dla innych to rzadki rarytas, na który pozwalają sobie w trakcie szczególnych okazji. Niezależnie od tego, według wielu osób jego smak doskonale komponuje się ze smakiem wielu dań, podkreślając ich aromaty. Istnieje jednak wiele odmian tego alkoholu i dlatego warto dobrać go do tego, co akurat będzie serwowane.
Pamiętaj jednak, że picie wina do obiadu nie jest przymusem. Jeśli nie chcesz, nie musisz sięgać po alkohol. Pamiętaj, że istnieją również bezalkoholowe odmiany, które w dalszym ciągu posiadają charakterystyczny smak sfermentowanych winogron.
Jakie wino do obiadu?
Co do zasady, do obiadu podaje się wino wytrawne. Jego lekko cierpki, głęboki smak po prostu doskonale komponuje się z różnego rodzaju daniami. To jednak, czy wino powinno być białe, czy czerwone, zależy od tego, co będzie podawane. Przykładowo, do drobiu zwykle podaje się łagodniejsze w smaku wino białe, a do mięsa czerwonego wino czerwone.
Jakie wino podać do steków i pieczonych mięs?
Do steków oraz pieczonego mięsa czerwonego doskonale pasuje czerwone wino wytrawne. Jeśli podajesz tego typu obiad warto postawić na wino stworzone z jednego z kilku rodzajów winorośli:
- Cabernet Sauvigno – charakteryzuje się ledwo wyczuwalnym aromatem czarnej porzeczki;
- Merlot – szczep winorośli, wywodzący się z Bordeaux, którego aromat kojarzy się z aromatem wiśni, truskawki, śliwki, borówki, jeżyny i czekolady. Dłużej leżakujące wina nabierają karmelowy aromat;
- Syrah – odmiana winorośli z Doliny Rodanu, którego smak kojarzy się z soczystymi jagodami. Ma też odrobinę pieprznych nut z odrobiną czekolady.
Jakie wino podać do dań z dziczyzny?
Do dań z dziczyzny doskonale pasują wina posiadające w sobie odrobinę kwaskowatości i ziołowych nut. Podkreślą one intensywne smaki dań stworzonych na bazie dziczyzny. Szczepy winorośli, które w tym przypadku warto wziąć pod uwagę to Pinot Noir o pełnym, wyrazistym smaku oraz wywodzące się ze środkowej Toskanii Chianti.
Jakie wino podać do mięsa białego?
Do mięsa białego podawaj przede wszystkim wino białe wytrawne. Uważa się, że do drobiu doskonale pasują trunki wykonane z odmiany winorośli o nazwie Chardonnay. To najbardziej znany na świecie szczep białych winogron o umiarkowanej intensywności z nutami przywodzącymi na myśl dojrzałe jabłko oraz delikatny jogurt.
Jeśli z kolei chcesz podać mięso z królika, warto sięgnąć po wino wykonane z włoskiej winorośli Barbera. To wprawdzie wino czerwone, jednak jego umiarkowana intensywność oraz delikatnie kwaskowe nuty idealnie komponują się z tym właśnie mięsem.
Wino do ryb i owoców morza – jakie podać?
Do lekkich, niezbyt tłustych ryb warto podać wino stworzone z odmiany Pinot Grigio. Ich lekko kwaskowy smak doskonale podkreśli smak tego typu dań. Drugą ciekawą propozycją może być Sauvignon Blanc, szczep winogron wywodzący się z Francji.
Do takich ryb, jak łososie czy tuńczyk doskonale sprawdzą się wspomniane już wcześniej wina stworzone z odmiany winogron Chardonnay oraz Pinot Noir.
Jakie wino podać do dań kuchni włoskiej?
Przygotowując dania kuchni włoskiej możesz podać wino pochodzące właśnie z tego kraju, takie jak Chianti. Dobrze sprawdzi się również wino przygotowane ze szczepu winogron Sangiovese. Wywodzi się on ze środkowych Włoch. Zwykle takie wina są soczyste, owocowe. Smakują, jakby zawierały domieszki takich owoców jak wiśnia, czy czereśnia. To szczególnie dobre połączenie do dań z pomidorami, takimi jak spaghetti carbonara, czy pizza.
Do pasty z kremowymi sosami lepiej sprawdzą się łagodniejsze w smaku wina białe, takie jak Chardonnay, lub lekkie wina czerwone, takie jak Pinot Noir.
W czym podać wino do obiadu?
Sam dobór trunku do dania to nie wszystko. Wino musi zostać również odpowiednio dobrane. Kieliszki do wina białego i czerwonego różnią się kształtem, dlatego jeśli podajesz do obiadu obydwa rodzaje win warto mieć w swoim asortymencie obydwa typy. Jak dobrać kieliszek do serwowanego wina? Przeczytasz o tym TUTAJ.
Jaka zastawa stołowa komponuje się z winem?
Jeśli chcesz podać wino do obiadu, warto zadbać, by zastawa stołowa była równie elegancka, co sam charakter trunku. Dobrym wyborem zawsze będzie elegancka porcelana w odcieniu ciepłej bieli. Wysoka jakość tej ceramiki oraz jej połyskujące wykończenie nada całemu posiłkowi ponadczasowego charakteru.
Pamiętaj, aby tak dobrać różne elementy zastawy stołowej, by dobrze się ze sobą komponowały. Dotyczy to zarówno talerzy, półmisków, waz, jak i sztućców. Dobrze sprawdzą się te wykonane ze stali nierdzewnej 18/10, które charakteryzują się długowiecznością oraz pięknym połyskiem.
Jak przechowywać wino po otwarciu?
Wino po otwarciu powinno być przechowywane w odpowiednich warunkach, tak aby nie uległo zepsuciu. Optymalna temperatura przechowywania to ok. 14-16°C. Niższe temperatury mogą zmienić nieco konsystencje wina, jednak nie powinny doprowadzić do jego zepsucia, w przeciwieństwie do temperatur wyższych. Ważne jest też to, że wino nie powinno być poddawane dużym wahaniom temperatury. Dlatego np. nie należy przechowywać go na parapecie, regularnie nagrzewanym przez promienie słoneczne.
Wino powinno być przechowywane w zacienionym, lub zupełnie ciemnym miejscu. Najlepiej przechowywać je w pozycji leżącej, odchylonej od poziomu pod kątem ok 5°. Dzięki temu korek zawsze będzie wilgotny, co zapobiegnie przedostawaniu się powietrza do środka trunku.
Tak przechowywane wino będzie wspaniale pachnieć i smakować przez długi czas po otwarciu. Nie zapomnij, aby przed jego podaniem następnym razem przygotować odpowiednie kieliszki, które podkreślą wyjątkowość spotkania z bliskimi Ci osobami.