Kremowa tofucznica z kurkami to pomysł na wegańską wersję jajecznicy, która jest naprawdę smacznym śniadaniem. Nie jest trudna do przygotowania, jednak aby stworzenie jej było jeszcze bardziej komfortowe, warto wykorzystać patelnię z nieprzywierającą powłoką. Przepis przygotował Tomek Mędrek.
Co jest potrzebne na kremową tofucznicę z kurkami?
- kostka tofu naturalnego 180-200g
- 2 łyżki masła roślinnego
- 100-150 ml (około 1/2 szklanki) neutralnego, niesłodzonego napoju roślinnego (może być sojowy, owsiany itd)
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczki kurkumy (opcjonalnie)
- 1 kopiasta łyżeczka gładkiej musztardy
- 1 średnia cebula
- 100-200 g kurek
- 1/2 łyżeczki soli kala namak
- świeżo mielony pieprz do smaku
- szczypiorek
- dobre pieczywo do podania
Składniki wystarczą na 2 średnie porcje śniadaniowe.
Jak przygotować kremową tofucznicę z kurkami?
Kurki umieść w misce i oprósz je mąką (pszenną lub orkiszową). Następnie zalej je zimną wodą. Wszystko delikatnie wymieszaj. Większość zanieczyszczeń z kurek powinna spaść na dno razem z mąką. Pozostały brud oczyść ręcznie, a następnie wysusz grzybki. Najlepiej użyj do tego ręcznika papierowego.
Tofu otwórz, wylej wodę i podziel. 1/3 umieść w blenderze razem z mlekiem roślinnym i zmiksuj na gładką masę. Pozostałą część odstaw.
Cebulę pokrój na drobne kawałki. Większe kurki pokrój na połówki, mniejsze zostaw w całości.
Wyciągnij patelnię. Masło rozgrzej na niewielkiej mocy kuchenki, a gdy się rozpuści, wyłóż na nie cebulę. Zaczekaj, aż ta delikatnie zmięknie i połóż na niej kurki. Całość smaż na średniej mocy kuchenki przez ok. 6-7 minut od czasu do czasu mieszając.
Na patelnię dodaj zblendowane tofu. Wymieszaj je i zaczekaj, aż całość nieco odpasuje. Wkrusz tofu, rozetrzyj je w dłoniach i dodaj sól, kurkumę, musztardę oraz pieprz. Całość smaż jeszcze chwilę na wolnym ogniu aż uzyska pożądaną konsystencję i na sam koniec dodaj sól kala namak, dzięki której danie uzyska jajeczny posmak. Po wymieszaniu sprawdź smak i ewentualnie dopraw.
Podawaj z dobrej jakości pieczywem, np. na bajglu lub z pajdą chleba na zakwasie. Posyp szczypiorkiem oraz pieprzem. Smacznego!
Czym jest tofu?
Tofu jest wytwarzane poprzez koagulację napoju sojowego. Nie jest to nowy rodzaj produktu – prawdopodobnie powstał około X wieku w Chinach i od tamtego czasu jest częścią lokalnej kuchni.
Jakie wartości odżywcze ma tofu?
W 100 g tofu znajduje się ok. 11 g białka, 5 g tłuszczu oraz 0,4 g węglowodanów. Jest również źródłem żelaza, fosforu, sodu czy witaminy E. Kaloryczność tofu jest raczej średnia – w 100 g znajduje się 83 kcal.
Jak smakuje tofu?
Tofu jest szczególnie lubiane dlatego, że nie ma konkretnego, charakterystycznego smaku i poprzez odpowiednie przyprawienie można na niego naprawdę mocno wpływać. Z tego powodu może być podane na wytrawnie, na ostro, czy na słodko.
Autor przepisu:
Tomek Mędrek
Bloger, influencer i propagator wegańskiej kuchni. Wraz z żoną od kilku lat tworzy autorskie przepisy w stylu comfort food na swoim blogu veganhigh.pl oraz Instagramie: tomek.medrek. Pokazuje, że dieta roślinna może być tania, pyszna i nie musi wiązać się z wyrzeczeniami.