Kurki marynowane z rozmarynem to pomysł na przetwory, które pozwolą Ci przechowywać jesień w słoiku przez całe lato. Przygotowanie ich nie jest jednak szczególnie trudne. Aby stworzyć to danie poza grzybami i innymi składnikami, przyda Ci się wygodny garnek z grubym dnem, który dobrze rozprowadza ciepło.
Co jest potrzebne na kurki marynowane z rozmarynem?
Składniki na marynatę:
- 4,5 szklanki wody
- 1,5 szklanki cukru trzcinowego
- 1,5 szklanki octu winnego
- 1,5 łyżki soli morskiej
- 3 duże gałązki rozmarynu
Składniki na każdy słoiczek o pojemności 300 ml:
- Kurki (ilość wedle uznania)
- 1 łyżeczka gorczycy
- 3 liście laurowe
- 3 ziarenka ziela angielskiego
- 3 ziarenka pieprzu czarnego
- 1/2 małej, świeżej cebuli
Jak przygotować kurki marynowane z rozmarynem?
Kurki dokładnie oczyść, opłucz i osusz. Do garnka wlej wodę, dodaj do niej sól (w zależności od ilości stosuj proporcje: 1 łyżeczka soli na 1 litr wody), a następnie zagotuj. Gdy woda zacznie wrzeć, dodaj do niej kurki. Gotuj całość przez ok. 4 minuty.
Wszystkie składniki marynaty umieść w garnku, zagotuj je i dokładnie wymieszaj. Do słoików przełóż kurki i zalej je marynatą. Dobrze zakręcone słoiki pasteryzuj przez 15 minut od momentu zagotowania.
Jak długo można przechowywać przetwory w słoiku?
Przetwory powinny być przechowywane około roku – czyli do kolejnego sezonu. To wystarczająco długi czas, aby można było korzystać z nich przez cały sezon, a dzięki temu zyskujesz pewność, że Twoje „słoiki” zachowają swoje właściwości odżywcze i walory smakowe.
Gdzie przechowywać przetwory, takie jak kurki marynowane w słoiku?
Przetwory powinny być przechowywane w suchym, chłodnym miejscu, bez dostępu do światła. Idealnie sprawdzi się do tego piwnica (zakładając, że nie jest bardzo wilgotna, a słoiki stoją np. na półkach) lub inne wybrane miejsce w domu, które jest dosyć chłodne, takie jak spiżarka znajdująca się po zachodniej stronie. Pamiętaj, że na słoiki absolutnie nie mogą padać bezpośrednie promienie słońca!
Skąd wziąć kurki do przetworów?
Kurki do przetworów możesz zebrać samodzielnie w lesie lub kupić je od znajomego grzybiarza. Coraz częściej można je jednak spotkać również w sklepach z produktami spożywczymi lub istnieje możliwość zamówienia ich online.