Kieliszki do czerwonego wina MODERN 6 el
Jak lepiej powiedzieć – lampka czy kieliszek do wina? Jaka jest różnica pomiędzy tymi słowami i w jaki sposób warto mówić o winie? Dowiedz się, jak wypaść dobrze w trakcie uroczystych spotkań oraz okazji.
Kieliszek do wina – nazwa naczynia
Kieliszek do wina to nazwa określająca naczynie, w którym podaje się wino. Czasem używa się też zamienników tych słów, np. słowa „goblet”, czasem również „kielich” (głównie w kontekście kieliszków wykonanych z innych materiałów, niż szkło), jednak „kieliszek” jest najbardziej powszechnym i też najbardziej poprawnym słowem na jego określenie.
Kieliszek do wina zwykle ma stosunkowo długą nóżkę oraz czaszę. Jej kształt oraz konkretne proporcje naczynia mogą być bardzo różne, zależnie od tego, do jakiego konkretnie trunku jest przeznaczony. Inne kieliszki podaje się do wina białego, czerwonego, musującego, do proseco itd.
Lampka wina – co oznacza nazwa?
Lampka wina zwykle oznacza porcję wina serwowaną w kieliszku. Nazwa ta prawdopodobnie wywodzi się ze staropolskiego podawania niewielkich ilości wina w naczyniach przypominających kształtem lampy olejne. Podawano je w niewielkich ilościach – zwykle jedno serwowanie wynosił 150-200 ml.
Serwując lampkę wina również raczej nie napełnia się kieliszka w całości. Zazwyczaj napełnia się 1/3 lub 2/3 naczynia. „Lampka wina” odnosi się więc do sposobu serwowania tego trunku. Można również powiedzieć „kieliszek wina”, nie jest to błędem, jednak jest to stwierdzenie rzadziej spotykane.
Czy określenie „lampka wina” pojawia się w innych językach?
Najprawdopodobniej nie. Jest to określenie typowe dla języka polskiego. W większości innych języków mówcy skupiają się raczej po prostu na kieliszku. I tak też w innych językach „lampka wina” to:
- po francusku: un verre de vin;
- po angielsku: a glass of wine;
- po niemiecku: ein Glas Wein;
- po hiszpańsku: una copa de vino;
- po słowacku: pohár vína;
- po portugalsku: um copo de vinho;
- po norwesku: et glass vin.
Ile mililitrów ma lampka wina?
To, ile podaje się wina, zależy od jego rodzaju. Najczęściej spotykane alkohole tego typu to wino białe, czerwone i musujące. Podaje się je w następujących ilościach:
- wino białe – 150 ml;
- wino czerwone – 150-200 ml;
- wino musujące – 120-150 ml;
- wino deserowe – 75-90 ml.
W restauracjach zwykle podaje się ujednoliconą porcję, wynoszącą ok. 150 ml.
Jak zamówić lampkę wina w restauracji?
Zamawiając lampkę wina w restauracji możesz wybrać pozycję z karty lub poprosić o specjalną kartę win – niektóre miejsca posiadają tego typu specjalne listy. Dokonując wyboru zwróć uwagę na rodzaj wina (białe, czerwone, deserowe itd.). Ważny jest również region jego pochodzenia, który wpływa mocno na smaki i aromaty oraz rocznik – często im starsze jest wino, tym bogatszy jest jego smak.
Ważne jest również to, aby dopasować wino do posiłku. Na przykład, białe wina dobrze komponują się z drobiem i rybami, a czerwone z mięsem i posiłkami o bardziej intensywnym smaku. Jeśli w restauracji jest obecny sommelier możesz skorzystać z jego rady. Przed nalaniem lampki wina możesz poprosić go również o degustacje trunku.
Pamiętaj, że różne rodzaje wina zamawia się w różnych momentach tak np. kieliszki do wina deserowego powinny być podane najpóźniej, tak samo jak samo wino.
Jaki kieliszek do wina wybrać?
Jeśli chcesz samodzielnie napić się wina, lub podać je w trakcie przyjęcia bądź innego ważnego spotkania, zwróć uwagę na to, w jakim kieliszku podasz jakie wino. To wpływa nie tylko na kwestie estetyczne, ale przede wszystkim na to, w jaki sposób goście będą odczuwać aromaty i smak alkoholu.
Kieliszki do czerwonego wina zwykle mają największą pojemność. Posiadają szeroką czaszę, dzięki czemu alkohol na większej powierzchni styka się z powietrzem, uwalniając wszystkie aromaty. Z kolei kieliszki do białego wina, delikatniejszego w smaku, posiadają mniejszą i węższą czaszę. Do szampana jest zaś podawany kieliszek typu flet – wysoki i wąski, pozwalający na dłuższe zachowanie bąbelków.
Istnieją też inne rodzaje kieliszków, nieco bardziej specjalistyczne. Na przykład do szampana można podać również kieliszek typu coupe, który jest płaski i szeroki. Używa się go głównie do koktajli szampańskich. Kieliszki do wina musującego są jednymi z najbardziej charakterystycznych. Do win deserowych często podaje się również nieco mniejsze kieliszki.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wybieraniu kieliszka do wina?
Wybierając kieliszek do wina zwróć uwagę na to, z czego został wykonany. Istnieje wiele różnych rodzajów szkła i zależnie od niego, może być on bardziej lub mniej podatny na stłuczenia, zarysowania itd. Dobrym wyjściem może być na przykład bezołowiowe szkło kryształowe, z którego zostały wykonane kieliszki do wina Gerlach.
Szkło to charakteryzuje się wysokim poziomem przejrzystości oraz pięknym dźwiękiem w trakcie toastu. W piękny sposób odbija światło. Jest naprawdę trwałe, dlatego może być myte w zmywarce, a przy tym jest w pełni bezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Te wszystkie cechy sprawiają, że kieliszki z tego typu materiału są pożądane przez wielu koneserów win.
Warto również dobrać odpowiednią liczbę kieliszków do Twoich potrzeb. Jeśli pijesz wino tylko w towarzystwie najbliższej rodziny to np. zestaw 6 kieliszków może być wystarczający. Jeśli z kolei często organizujesz przyjęcia, warto zaopatrzyć się w więcej sztuk.
Pamiętaj też, że kieliszki do wina różowego i innych, mniej popularnych rodzajów, są zwykle również nieco inne, niż te do białego, czerwonego itd.
Jak ustawić kieliszki na stole?
Kieliszki na stole powinny być ustawione na prawo od talerza, mniej więcej na wysokości noża. Należy ustawiać je od najmniejszego do największego, pomijające te, które nie będą używane w trakcie posiłku. Układa się je w jednej, prostej linii. Znając te zasady, zawsze w elegancki sposób ułożysz kieliszki, niezależnie od sytuacji.
Ustawiając kieliszki, możesz również dodatkowo je ozdobić, np. wykorzystując serwetki. Niektórzy również stosują specjalne podwyższenia na kieliszki do wina i inne elementy. Pamiętaj jednak, aby zachować umiar i ułożyć wszystkie naczynia tak, aby korzystanie z nich było po prostu wygodne dla wszystkich Twoich domowników lub gości.
W kieliszkach poza winem możesz podać również wodę, soki czy drinki bezalkoholowe. To doskonały pomysł zwłaszcza w trakcie przyjęć dla dzieci lub młodzieży. Zwykle nie mają one zbyt wiele okazji, aby sięgnąć po kieliszki, więc będzie to dla nich dodatkowa atrakcja.
Szklana zastawa stołowa to prawdziwie użyteczna ozdoba wnętrza, dlatego warto wiedzieć o niej jak najwięcej.