Mazurek (tarta) z kremem adwokatowym to ciasto na cienkim, kruchym spodzie, które dosłownie rozpływa się w ustach i szybko znika ze stołu. To przepis na tradycyjne danie w nieco zmodyfikowanym kształcie, który pozwala na wypełnienie ciasta większą ilością dodatków. Stwórz go z użyciem formy silikonowej SMART.
Jak przygotować mazurka (tartę) z kremem adwokatowym?
Kruchy spód:
- 130 g mąki pszennej
- 30 g cukru pudru
- 80 g zimnego masła
- 1 żółtko
- szczypta soli
Żelka malinowa:
- 200 g malin
- 30 g cukru
- 1 łyżeczka żelatyny
Krem:
- 70 ml adwokatu
- 100 ml śmietanki
- 50 ml mleka
- 125 g czekolady
- 1 łyżeczka żelatyny
Jak przygotować kruchy spód?
Mąkę przesiej do miski, dodaj pokrojone w kostkę zimne masło, cukier puder i sól, rozetrzyj składniki palcami do uzyskania kruszonki. Dodaj żółtko i szybko zagnieć. Tak przygotowane ciasto owinąć folią spożywczą i włóż do lodówki na godzinę. Po tym czasie rozwałkuj ciasto między dwoma arkuszami papieru do pieczenia, wytnij spód tarty i przełóż do formy silikonowej o średnicy 22 cm. Z reszty ciasta wytnij paski szerokie na około 2,5 cm i starannie wylep boki formy silikonowej. Włóż do lodówki na około 20 minut. Spód tarty nakłuj, używając widelca. Piecz w temperaturze 190℃ przez około 15 minut.
Jak przygotować żelkę malinową do tarty?
Żelatynę namocz w odrobinie wody. Maliny podgrzej w garnuszku, gdy puszczą sok, przetrzyj przez sitko. Tak przygotowane puree podgrzej razem z cukrem, następnie wymieszaj z żelatyną, przestudź i wylej na gotowy kruchy spód. Wstaw do lodówki, aż żelka stężeje.
Jak przygotować krem do tarty?
Żelatynę namocz w odrobinie wody. Gorącym mlekiem zalej pokrojoną czekoladę, odczekaj chwilę i zblenduj ją. Żelatynę po namoczeniu podgrzej, dodaj do czekolady i zblenduj. Następnie dodaj adwokat i śmietankę, zblenduj. Krem odstaw do lodówki. Kiedy krem zacznie gęstnieć, wylej go na spód tarty z żelką malinową i wstaw do lodówki do stężenia. Tartę dowolnie udekoruj. Smacznego!
Dlaczego kruche ciasto należy schłodzić przed pieczeniem?
Kruche ciasto swoją charakterystyczną konsystencję uzyskuje dzięki różnicy temperatur pomiędzy masą ciasta a rozgrzanym piekarnikiem. Dlatego bardzo ważne jest, aby schłodzić masę i zaczekać, aż piekarnik stanie się gorący.
Czy żelatynę można zagotować?
Nie, żelatyny nie można zagotować, ponieważ straci swoje właściwości. Dlatego jeśli ją podgrzewasz, rób to powoli i ostrożnie.
Czy do ciasta można użyć mrożonych malin?
Jak najbardziej tak. W okresie Wielkanocy na rynku nie ma świeżych lokalnych, polskich malin. Są one zwykle importowane i zazwyczaj ich smak jest gorszy. Do stworzenia malinowej żelki maliny są zaś i tak rozgotowywane, co pozwala pozbyć się z nich nadmiaru wody i nie wymaga ich perfekcyjnego wyglądu. Dlatego skorzystanie z mrożonki to dobry pomysł.
Autor przepisu:
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.