Naleśniki drożdżowe to pomysł na pyszny i prosty obiad czy też deser. Do ich przygotowania potrzebne są dokładnie te same składniki, co do standardowych naleśników z dodatkiem świeżych drożdży. Dzięki nim ciasto staje się cudownie puszyste. Doskonale sprawdzi się do nich patelnia naleśnikowa.
Jakie składniki są potrzebne do naleśników drożdżowych?
- 250 g mąki pszennej
- 500 ml mleka
- 2 jajka
- 1 łyżka cukru
- 20 g drożdży
- sól wg. uznania
- olej słonecznikowy do smażenia
- dowolne dodatki do przełożenia
Jak przygotować naleśniki drożdżowe?
Mleko delikatnie podgrzej. Powinno być letnie, nie może parzyć w palec. Dodaj do niego cukier, rozkrusz drożdże, ¼ mąki oraz sól. Wszystko wymieszaj i odstaw na ok. 15 minut, aby stworzył się rozczyn. Powinien znajdować się w ciepłym miejscu, np. obok grzejnika.
Dodaj do rozczynu pozostałą mąkę oraz jajka. Dokładnie wymieszaj ciasto za pomocą trzepaczki. Powinno mieć konsystencje gęstej śmietany. Odczekaj ok. 40-50 minut, aż ciasto ponownie wyrośnie. Rozgrzej patelnię z olejem. Następnie smaż na niej stosunkowo cienkie naleśniki, jeden po drugim. Gdy masa się zetnie, odwróć na drugą stronę, smaż jeszcze przez 1-2 minuty i odkładaj na talerz.
Na każdy naleśnik wyłóż ulubione dodatki, na słodko lub na wytrawnie. Możesz dodać np. dżem, przekładać naleśniki masłem, a następnie włożyć do żaroodpornej brytfanny, ją zaś do piekarnika rozgrzanego do 180℃ na 15 minut. Naleśniki możesz układać jeden na drugi jak tort. Po zapieczeniu możesz również podawać je na zimno. Smacznego!
Kiedy przygotować naleśniki drożdżowe?
Naleśniki drożdżowe są prostym i szybkim w przygotowaniu daniem, które możesz przygotować na obiad, lub deser. Można podawać je na wiele sposobów, dzięki czemu nigdy się nie nudzą!
Czy można zamienić świeże drożdże na suche?
Jak najbardziej! Wówczas nie musisz czekać na wyrośnięcie ciasta, co pozwala na jeszcze szybsze przygotowanie przepisu. Jeśli korzystasz z suchych drożdży, dodaj połowę tego, co jest w przepisie. W przypadku naleśników drożdżowych będzie to 10 g.
Skąd pochodzą współczesne naleśniki?
Danie najbardziej przypominające współczesne naleśniki pojawiło się prawdopodobnie we Francji. Przepis o nazwie crespes, który jest do nich bardzo podobny, pochodzi z książki kucharskiej z 1540 roku.