Deska do krojenia dębowa NATUR 45x30 cm
Organizacja kuchni może nie być łatwa. Sprawdź, jak poukładać rzeczy w kuchni, aby wszystko było na swoim miejscu. O czym warto pamiętać, na co uważać i czego unikać? Poznaj nasze pomysły i zainspiruj się, tworząc funkcjonalną przestrzeń w swojej kuchni, w której gotowanie będzie czystą przyjemnością.
Przechowywanie w kuchni – dlaczego plan jest tak ważny?
Rozplanowanie w kuchni pozwoli Ci nie tylko uniknąć bałaganu, ale może również pozytywnie wpłynąć na to, jak długo Twoje składniki spożywcze pozostaną świeże, na to jak często i jak chętnie będziesz sięgać po swoje narzędzia i akcesoria oraz na to, jak szybko będziesz przygotowywać posiłki. Gdy wszystko jest na swoim przemyślanym i specjalnie wybranym miejscu łatwiej jest sprawnie działać.
Jak ułożyć rzeczy w kuchni? Zacznij od wydzielenia stref
Przygotowując się do zorganizowania kuchni warto zacząć od wydzielenia konkretnych stref. Wydziel miejsca na produkty suche, na pieczywo, warzywa i owoce, sztućce, akcesoria kuchenne, garnki i patelnie, a także na talerze, szklanki i kubki. Wyznacz odpowiednie miejsce do ułożenia robotów kuchennych i ściereczek. Nie zapomnij również o koszu na śmieci oraz środkach czystości.
Warto przygotować sobie listę swojego wyposażenia kuchennego wraz z rozpisanymi półkami i szafkami. Następnie zacznij przypisywać konkretne produkty czy przedmioty do miejsc i sprawdź, jak możesz je podzielić. Pamiętaj, aby podstawowe akcesoria były zawsze pod ręką, tak samo jak sztućce. Takie przedmioty, jak czajnik lub ściereczki zawsze powinny być w łatwo dostępnym miejscu, ale np. rzadziej wyciągane roboty kuchenne mogą być schowane głębiej. Staraj się więc przypisać miejsca w miarę rozsądnie, biorąc pod uwagę również ich wagę i poręczność. Pamiętaj, aby nie chować ciężkich przedmiotów na wysokich półkach!
Dokładne rozplanowanie stref i tego, co będzie się dokładnie znajdowało w konkretnej szafce jest szczególnie istotne w przypadku małych przestrzeni. Wówczas naprawdę warto dobrze przemyśleć kuchenny asortyment i jego rozkład, aby uniknąć regularnie tworzącego się bałaganu oraz nadmiaru przedmiotów, pochowanych w losowych miejscach.
Jak układać rzeczy w kuchni? Zadbaj o dostępność
Układając rzeczy w kuchni koniecznie musisz zadbać też o ich dostępność. Nawet jeśli używasz głębokich, zawieszonych wysoko szafek warto dopilnować, by wszystkie Twoje przedmioty i narzędzia były łatwo dostępne na co dzień. Warto postawić na wysuwane systemy, które pozwolą Ci na szybkie dotarcie nawet do tych rzeczy, które znajdują się z tyłu półek. Ponadto ustawiaj rzeczy tak, aby te najwyższe znajdowały się na tyle – dzięki temu będziesz w stanie w łatwy sposób sprawdzić co i gdzie leży.
Zwróć też uwagę na to, aby takie rzeczy, jak szklanki czy talerze były ułożone w komfortowy dla Ciebie sposób. Jeśli szklanki lub kubki nie są sztaplowane nie wkładaj jednego w drugi. Najczęściej używane talerze powinny znajdować się na wierzchu. Nie układaj też małych talerzach na dużych, jeśli to komplet, którego używasz codziennie.
Dostępność to też nie tylko dobre rozłożenie, ale również łatwe znajdowanie rzeczy. Jeśli masz w swojej kuchni dużo szafek, możesz np. na ich drzwiczkach nakleić karteczki z listą przedmiotów, które znajdują się wewnątrz. To na pewno ułatwi Ci poszukiwanie tych rzadziej używanych narzędzi.
Jak zagospodarować szafki w kuchni?
W kuchennych szafkach warto schować takie przedmioty, jak:
- ścierki, szmatki, zapasowe gąbki – zapas czystych przedmiotów tego typu zawsze powinien znajdować się w kuchni w łatwo dostępnym miejscu;
- talerze – podzielone według kompletów oraz rozmiarów, powinny znajdować się w łatwo dostępnej szafce. Możesz użyć przekładek, aby oddzielać jeden talerz od drugiego. W ten sposób porcelana lub inny materiał nie zostanie zarysowany;
- szklanki, kubki, kieliszki – ułożone obok siebie lub (jeśli są sztaplowane) jeden na drugim, powinny być ułożone w miejscu, do którego każdy domownik z łatwością sięgnie;
- zapasy suchych produktów – choć część z nich warto trzymać w wygodniejszej szufladzie, to większe zapasy bez obaw możesz trzymać w szafce;
- środki czystości – do ich przechowywania zwykle średnie sprawdza się szuflada pod zlewem.
Jeśli posiadasz w szafkach wysokie półki możesz wykorzystać dodatkowe przystawki, pudełka i pojemniki, które sprawia, że w Twoich meblach ilość miejsca do przechowywania może się zdecydowanie zwiększyć.
Jak zagospodarować szuflady w kuchni?
Szuflady są często wygodniejsze w użytkowaniu, niż szafki, ale mają pewne wady. Po pierwsze, często mają maksymalne obciążenia, które mogą się w nich znaleźć, co może utrudniać przechowywanie ciężkich naczyń, wykonanych np. z żeliwa. Po drugie, w trakcie wysuwania ich przedmioty mogą się o siebie obijać, dlatego nie zaleca się przechowywania w nic niezabezpieczonych przedmiotów szklanych lub z emaliowaną powłoką.
Jednakże, jeśli odpowiednio zadbasz o ułożenie swoich narzędzi, doskonale sprawdzają się do przechowywania:
- sztućców;
- akcesoriów kuchennych;
- garnków i patelni, z których korzystasz codziennie (uważaj na ciężkie garnki, np. żeliwne);
- przypraw – zwłaszcza tych już otwartych!;
- foli aluminiowych, papierów do pieczenia, woreczków itd.;
- przechowywania drobnych sprzętów AGD, takich jak blender;
- przechowywania pieczywa (jeśli nie używasz chlebaka).
Nim jednak zaczniesz układać w nich przedmioty, koniecznie zadbaj o odpowiedni zapas sprawdzonych organizerów.
Jakie akcesoria do organizacji kuchni mogą się przydać?
Gdy już ustalisz, co znajdzie się w konkretnych szafkach i na konkretnych półkach, konieczne będzie zaopatrzenia się w akcesoria do organizacji kuchni. Istnieje wiele rodzajów pojemników kuchennych, pudełek i organizerów, które pomogą Ci uporządkować Twoje narzędzia kuchenne. Na jakie jednak warto zwrócić szczególną uwagę?
Na pewno przyda Ci się wkład do szuflady, w którym ułożysz wszystkie swoje sztućce i nie tylko. Mogą się w nim znaleźć również niektóre akcesoria, takie jak wyciskacz do czosnku. Pamiętaj tylko, aby nie przechowywać w nim luźno leżących noży! Warto w przypadku takiego organizera postawić na produkt wykonany z wysokiej jakości drewna, np. wkład do szuflady NATUR.
Noże kuchenne powinny być odpowiednio zabezpieczone, a by tak się stało, nie powinny leżeć luzem w szufladzie. Dlatego warto wykorzystać specjalne organizery, które pozwolą Ci na ich uporządkowanie. Tu doskonale sprawdzi się niski blok na noże, który zmieści się do szuflady i pozwoli na przechowywanie modeli o różnorodnych kształtach. Do tego sprawdzi się organizer na noże NATUR, który pomieści 2 małe oraz 3 duże noże.
Nie zapomnij również o pojemnikach do przechowywania żywności. Warto postawić na takie, które będą szczelnie zamknięte, z dodatkowymi uszczelkami. Ponadto dobrze sprawdzić mogą się modele, które pozwalają na wybranie daty ważności produktów albo na ich podpisanie. Sprawdź pojemniki kuchenne do przechowywania Gerlach z linii COUNTRY, SUPERIOR czy AMBIENTE i ciesz się świeżą żywnością przez długi czas.
Dobrze sprawdzić się może również chlebak, specjalnie pokrywki do przechowywania, pasujące do Twoich garnków, pojemniki na akcesoria i różnego rodzaju pudełka oraz koszyczki, do których włożysz np. czyste ściereczki i gąbeczki. Choć wymagają one regularnego czyszczenia, zdecydowanie poprawiają poziom organizacji w kuchni.
Organizacja blatu w kuchni – na co zwrócić uwagę?
Na blacie kuchennym powinny znaleźć się wyłącznie te przedmioty i akcesoria, których używasz na co dzień. Lepiej minimalizować ich ilość, kiedy tylko jest to możliwe. Większość kuchni nie jest zbyt duża, a to właśnie na nim przygotowuje się przecież posiłki. Warto więc dopilnować, aby nie był on zbyt mocno zagracony.
Przede wszystkim mogą się na nim znaleźć noże, ułożone w stabilnym bloku. Dzięki temu zawsze będą pod ręką. Przydać się może również chlebak, jeśli nie chowasz pieczywa do szuflady, a także akcesoria – na blacie w pojemniku bądź wiszące na ścianie. Możesz również wyciągnąć najczęściej używane przyprawy, takie jak pieprz, sól, cukier czy paprykę słodką oraz deski do krojenia. Jeśli jednak masz możliwość, aby schować część z tych rzeczy, zdecydowanie warto to rozważyć.
Gdy już wybierzesz przedmioty, które mają stanąć na blacie w kuchni, pamiętaj, aby odpowiednio je ułożyć. Postaw noże w miejscu, w którym najczęściej kroisz. Przyprawy mogą znaleźć się możliwie blisko kuchenki. Możesz również zadbać o odpowiednie miejsce dla ekspresu do kawy i innych robotów, które też wolisz mieć na wyciągnięcie ręki.
Jak zorganizować kącik kawowy?
Jeśli masz wystarczająco dużą kuchnię i uwielbiasz kawę, warto zadbać o tym, by w kuchni znalazł się kącik przeznaczony właśnie niej. W końcu to obok ekspresu będzie się toczyć część życia w kuchni. Warto zadbać o to, aby wokół niego znajdowały się wszystkie najbardziej potrzebne rzeczy do przygotowywania kawy.
Wybierz eleganckie pojemniczki, w których będziesz przechowywać ziarna oraz swoje ulubione filiżanki bądź kubki. Jeśli pijesz kawę z mlekiem również zadbaj o jego łatwy dostęp. Ustaw wszystko tak, aby znajdowało się blisko źródła wody oraz kosza na śmieci, do którego będzie dało się wyrzucać fusy. Ekspres powinien stać na blacie lub osobnym stoliku. Możesz również stworzyć ekspres ukryty w szafce, wysuwany w chwili, w której chcesz przygotować swój ulubiony napój.
Pamiętaj, aby w otoczeniu ekspresu zawsze zachowywać porządek. Pilnuj, aby ziarna kawy nie znalazły się na podłodze oraz aby wszystkie naczynia zawsze stały stabilnie na blacie czy stoliku, aby nie ryzykować, że się stłuką.
Pomysły na usprawnienia w organizacji kuchni
Organizując swoją kuchnię, warto zadbać o kilka drobnych dodatków, które pomogą Ci usprawnić codzienne gotowanie. Wśród nich znajduje się:
- lista zakupów – w formie papierowej lub elektronicznej;
- zawieszki na ściereczki – możesz je umieścić wewnątrz szafek i rozłożyć je w różnych miejscach we wnętrzu;
- zadbaj o wysuwane kosze – to ułatwi Ci segregacje śmieci;
- wykorzystaj przestrzeń w narożnych szafkach – to tam możesz przechowywać chleb, lub mniejsze, ale często używane roboty kuchenne;
- zadbaj o akcesoria i naczynia, które możesz myć w zmywarce – to sprawi, że mycie naczyń będzie po prostu szybsze i zużyje mniej wody w trakcie czyszczenia.
Pamiętaj, że jeśli coś sprawdza się w Twoim domu i pozwala Ci zadbać o organizacje w kuchni to jest po prostu dobrym rozwiązaniem. Nie wszystkie pomysły przedstawione w tym artykule muszą Ci się sprawdzić, warto jednak próbować i testować, tworząc przestrzeń dopasowaną do Ciebie i Twoich własnych potrzeb.
Jeśli w Twoim domu mieszka wiele osób, warto dopilnować, by każdy wiedział, gdzie znajdują się jakie przedmioty i ustalić konkretne obowiązki co do np. pilnowania wygasających dat żywności. W ten sposób kuchnia zawsze będzie przyjemnym otoczeniem dla wszystkich, a Twoi domownicy będą dobrze zorientowani w tym, co i gdzie się w niej znajduje. Ponadto, jeśli posiadasz dzieci, w ten sposób zadbasz o ich rozwój oraz będziesz uczyć je odpowiedzialnych zachowań.
Jak zadbać o porządek w kuchni?
Organizacja w kuchni oczywiście pomaga w utrzymaniu porządku, jednak będzie wymagać to dodatkowej pracy. Ważne jest to, aby w Twoim asortymencie nie znajdował się nadmiar zbędnych akcesoriów i narzędzi. Jeśli nie używasz jakiś przedmiotów postaraj się je oddać, lub odsprzedać, tak aby zostawić więcej miejsca na te rzeczy, które są Ci naprawdę potrzebne. Nie kupuj przedmiotów, małego AGD czy naczyń impulsywnie, zwłaszcza jeśli posiadasz niewielką przestrzeń. Pilnuj również tego, aby regularnie wymieniać te zużyte i nie kolekcjonować zniszczonych oraz niezdatnych do użytku garnków, patelni itd.
Warto również wyrobić u siebie nawyk odruchowego sprzątania po gotowaniu. Odkładaj rzeczy na swoje miejsce po tym, jak zostaną użyte. Nie zostawiaj na blacie brudnych noży, ponieważ może do doprowadzić do pojawienia się na nich rdzy. Brudne ściereczki natychmiast wymieniaj na inne i zadbaj o to, by w kuchni zawsze znajdował się łatwo dostępny ręcznik papierowy.
Porządek w kuchni, połączony z jej dobrym zorganizowaniem, na pewno sprawi, że gotowanie w Twoim domu stanie się czystą przyjemnością!
W naszej ofercie znajduje się również szklana zastawa. Sprawdź nasze produkty!