Szklany pojemnik hermetyczny na żywność Country 1,8L
Organizacja przypraw w kuchni jest ważna, aby gotowanie było zawsze łatwe, przyjemne i pełne smaku. Sprawdź, jak to zrobić! Dowiedz się jak przechowywać przyprawy w kuchni oraz w jaki sposób je poukładać tak, by na długo pozostały świeże oraz aby dostęp do nich był naprawdę komfortowy.
Organizacja przypraw w kuchni – czemu jest tak ważna?
Przyprawy to określenie na suche produkty różnego rodzaju, których celem jest dodanie smaku daniom. Przez to, że zazwyczaj zawierają w sobie stosunkowo niewiele wody, mogą być przechowywane przez dość długi czas. Jednakże źle przechowywane mogą zbierać wilgoć oraz wietrzeć, co doprowadza do obniżania ich jakości. Ponadto odpowiednie ułożenie ich pomaga w sięganiu po konkretne przyprawy oraz w znalezieniu tych, których aktualnie potrzebujesz.
Sprawdź nasze akcesoria do organizacji kuchni!
Jak przechowywać przyprawy w kuchni?
Przyprawy należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, odseparowując każdą z nich z osobna. Często kupuje się je w papierowych opakowaniach, które po otwarciu mogą zbierać wilgoć i sprawiać, że przyprawy stracą swój zapach. Dlatego tak ważne jest, aby przesypać je do odpowiednich pojemników kuchennych. Te powinny być szczelne i jednocześnie pozwalać na łatwe sięganie po przyprawy. Ustaw je w swojej kuchni tak, aby były w pobliżu strefy, w której przygotowujesz jedzenie.
Jeśli posiadasz większy zapas przypraw to ich nadmiar możesz przechowywać w chłodnym miejscu, np. w spiżarce. Dzięki temu na dłużej zachowają świeżość. Zawsze jednak uważaj na wilgoć – ta nie może się do nich dostać, jeśli mają być zdatne do użytku. Odpowiednie akcesoria kuchenne, np. szczelne słoiki, pomogą Ci w ograniczeniu ryzyka, że przedostanie się ona do środka.
Jak podzielić przyprawy przechowywane w kuchni?
Właściwie każdy ma nieco inny zestaw przypraw, po który sięga najczęściej. Dlatego w pierwszej kolejności zastanów się, które są dla Ciebie najważniejsze i po które sięgasz najczęściej. Wówczas warto kilka najczęściej używanych przełożyć do większych pojemników, które będą ustawione tak, aby zawsze były pod ręką. Warto również kupować je od razu w większych ilościach – dzięki temu zaoszczędzisz na zakupach i wytworzysz mniej śmieci. Sól i pieprz dobrze jest od razu wsypać do wygodnych pojemników, np. młynkami. W ofercie marki Gerlach znajdziesz idealną propozycję właśnie do tych dwóch przypraw – zestaw solniczki i pieprzniczki NATUR.
W drugiej kolejności zastanów się, które przyprawy używasz najczęściej razem. I kierując się tą logiką, staraj się ułożyć je w szafce, szufladzie lub na półce. To pomoże Ci w szybszym przygotowaniu potraw.
Jak długo mogą być przechowywane przyprawy?
Większość przypraw może być używana przez naprawdę długi czas od zakupu. Jeśli chcesz wiedzieć, do kiedy zużyć posiadane przez siebie produkty, koniecznie sprawdź to na opakowaniu. Gdy zaś przesypujesz je do innych pojemników, zapisz tą datę oraz datę otwarcia, aby mieć kontrolę nad tym, jak długo przechowujesz dany produkt.
Istnieją jednak orientacyjne terminy co do długości czasu przechowywania:
- suszone zioła (bazylia, oregano, tymianek, rozmaryn, pietruszka) – można je przechowywać przez 1-3 lata, mogą jednak tracić aromat szybciej, niż przyprawy przechowywane w ziarnach;
- mielone przyprawy (pieprz, cynamon, papryka itd.) – mogą być przechowywane 1-2 lata, po tym czasie ich aromaty wietrzeją;
- przyprawy w nasionach (np. kolendra, pieprz, gałka muszkatołowa) – przechowuj je do 3-4 lat, przez swoją formę na dłużej zachowują świeżość;
- sól – to naturalny konserwant i minerał, który można przechowywać bezterminowo, jednak może zbierać wilgoć z otoczenia;
- suszone papryczki chili – przechowuj je do 2-3 lat. Z czasem jednak tracą ostrość i aromat;
- suszone samodzielnie zioła – przechowuj je od 6 do 12 miesięcy. Domowe suszenie może nie być tak efektywne, jak to wykonywane produkcyjnie.
Podane terminy traktuj tylko orientacyjnie. W pierwszej kolejności zawsze kieruj się zaleceniami producenta danej przyprawy. Pamiętaj też, że jeśli jakiś produkt zaczyna źle pachnieć lub zmienia się jego konsystencja to należy założyć, że przyprawa nie powinna być już używana w kuchni.
W naszej ofercie znajduje się również zastawa szklana. Sprawdź, jakie kieliszki, szklanki i karafki pasują do Twojego domu.
Czy przyprawy mogą być przechowywane w lodówce?
Warunki panujące w lodówce nie sprzyjają przyprawom, dlatego nie powinno się ich trzymać w tym miejscu, za wyjątkiem np. świeżo zerwanych ziół, które chcesz zużyć w ciągu 1-2 dni. Wynika to przede wszystkim z wysokiej wilgotności. Może ona doprowadzić do zbrylania się przypraw, tracąc konsystencję. Ponadto w lodówce zwykle znajduje się wiele różnorodnych zapachów, które mogą z łatwością przeniknąć do przypraw. To wszystko sprawia, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest trzymanie ich w suchej, zaciemnionej szafce lub szufladzie.
Pamiętaj, że garnki z pokrywkami nie są zwykle w pełni szczelne i nie są najlepszym naczyniem do przechowywania przypraw.
Dlaczego przyprawy należy chronić przed słońcem?
Przyprawy, tak samo jak inne składniki spożywcze, należy chronić przed długotrwałym dostępem do światła. Choć okna w domu blokują część promieniowania to jednak część promieni UV przedostaje się przez nie. To, w połączeniu z podwyższoną temperaturą, przyśpiesza rozkład olejków eterycznych zawartych w przyprawach. W ten sposób tracą one szybciej swoją jakość.
Przyprawy często zawierają w składzie cenne witaminy i inne substancje, które wspierają działanie ludzkiego organizmu. Oddziaływanie słońca wpływa negatywnie również na ich zawartość. Warto również pamiętać o tym, że wyższa temperatura, w połączeniu z panującą w kuchni wilgocią może doprowadzić do powstawania i szybszego rozwoju pleśni. Te wszystkie powody sprawiają, że przyprawy zdecydowanie należy trzymać w zacienionym miejscu.
Jak przygotować przyprawy do użycia?
Intensywność przypraw zależy oczywiście od sposobu i długości ich przechowywania, ale nie tylko. Większość z nich należy odpowiednio przygotować przed podaniem do dania. Przykładowo, suche zioła możesz rozetrzeć w rękach, lub w moździerzu, lub prażyć je przez kilka minut na patelni – dzięki temu wydobędziesz głębie ich aromatów.
Warto też przechowywać część przypraw w całości, np. w całych ziarnach, a następnie mielić je na świeżo. W niektórych przypadkach dobrym pomysłem jest namaczanie suchych przypraw w wodzie lub w oleju bądź też tworzenie z nich różnego rodzaju past. W przypadku całych papryczek chili przygotuj do ich rozcięcia ostre noże kuchenne.
Nie zapomnij też o tym, że różne przyprawy dodaje się do dań na różnych etapach gotowania, np. przyprawy korzenne dodaje się na początku, a na koniec świeże zioła, takie jak bazylia czy pietruszka.
Zapoznaj się również z naszą ofertą sztućców.