Uniwersalne i ponadczasowe garnki ze stali nierdzewnej stanowią niezbędne wyposażenie w niemal każdej kuchni. Charakteryzują się wytrzymałością i mogą służyć latami. Jednak, aby móc w nich jak najdłużej gotować należy o nie dbać.
Wysoka jakość materiału i jego odporność na uszkodzenia nie zwalniają z odpowiedniej pielęgnacji naczyń, zwłaszcza przy codziennym użytkowaniu.
Pierwsze gotowanie w garnkach ze stali nierdzewnej
Każdy garnek przed pierwszym gotowaniem należy umyć. Wystarczy ciepła woda z odrobiną płynu do naczyń. Po umyciu konieczne jest dokładne osuszenie np. za pomocą bawełnianej ścierki.
Rozpoczynając gotowanie, pamiętaj, aby naczynie ustawić bezpośrednio na polu grzewczym. Pusty garnek nie może zostać nadmiernie rozgrzany. Jeśli planujesz gotować wodę z dodatkiem soli – dosyp ją dopiero w momencie, gdy woda jest już ciepła.
Wskazówka!
Nie wsypuj soli do zimnej wody lub pustego naczynia. Unikniesz w ten sposób powstania nieestetycznych plam.
Poprawne używanie garnków ze stali nierdzewnej
Podejdź ostrożnie do podgrzewania swoich potraw i powoli doprowadzaj do optymalnej temperatury (wysokie skoki temperatury wpływają negatywnie zarówno na potrawę, jak i sam garnek). Gęste dania często mieszaj, aby uniknąć przypalenia. Korzystaj przy tym z silikonowych lub drewnianych mieszadełek, zapobiegając zarysowaniom. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, przenosząc gorący garnek. Zabezpiecz swoje dłonie przed poparzeniem, używając rękawic kuchennych.
Wskazówka!
Jeśli gotujesz na kuchence gazowej, pamiętaj o tym, aby płomień nie był większy niż średnica garnka.
Czyszczenie garnków ze stali nierdzewnej
Po każdym użyciu myj swoje garnki ręcznie ciepłą wodą z płynem do naczyń lub w zmywarce, jeśli producent rekomenduje tę metodę. Informacje na ten temat znajdziesz na opakowaniu, jak i stronie internetowej producenta.
Unikaj stosowania silnych środków żrących oraz metalowych skrobaków, czy drucianych szczotek, które mogą zniszczyć Twoje garnki. Jeśli na dnie pozostały trudne do usunięcia resztki, zalej garnek ciepłą wodą z płynem do naczyń i odczekaj kilka minut. Po namoczeniu powinny bez problemów oderwać się od dna. Zacieków i plam unikniesz, gdy od razu po zmywaniu dobrze osuszysz naczynie np. miękką ściereczką.
Uwaga!
W wyjątkowych przypadkach na garnkach ze stali nierdzewnej mogą pojawić się kolorowe plamy. Nie jest to jednak powód do niepokoju – to efekt osadzania się składników mineralnych, zawartych w wodzie na powierzchni naczynia. Plamy nie są szkodliwe, bez problemów je usuniesz np. wodą z dodatkiem octu lub kwasku cytrynowego.
Pielęgnacja garnków ze stali nierdzewnej jest bardzo ważna, zwłaszcza jeśli chcesz cieszyć się nimi przez wiele lat.