Okres jesienno-zimowy to zdecydowanie najtrudniejszy czas dla roślin doniczkowych w naszych mieszkaniach. W naturalnym środowisku, gdy temperatura obniża się i dociera coraz mniej światła słonecznego, rośliny powinny przejść w stan spoczynku, aby odpocząć i zregenerować się. Jednakże w naszych mieszkaniach jest to niemożliwe.
Co prawda, coraz mniej światła jest dostarczane roślinie w miesiącach jesiennych i zimowych, jednak z drugiej strony wysoka temperatura stymuluje rośliny doniczkowe do ciągłego wzrostu. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja roślin w naszym mieszkaniu w tym okresie.
Światło
Światło jest niezbędne do życia dla każdej rośliny. Niestety w okresie jesienno-zimowym ilość światła docierająca do naszych mieszkań może okazać się niewystarczająca, powodując utratę liści lub zamieranie roślin.
Możliwe, że na czas jesieni i zimy będziemy zmuszeni przenieść rośliny w bardziej doświetlone miejsce. Aby zapewnić jak najwięcej światła, umieśćmy doniczki na parapecie lub w okolicy okien, najlepiej wychodzących na stronę południową lub wschodnią. Jeśli to możliwe odsuńmy firanki lub zasłony, które zabierają część światła.
Zwróćmy uwagę na odcień zieleni na liściach naszych roślin, gdyż rośliny o liściach jasnych będą mniej odporne na niedobory światła.
Podlewanie
Zimą starajmy się podlewać rośliny doniczkowe rzadziej, ponieważ ich zapotrzebowanie na wodę maleje w miesiącach jesiennych i zimowych. Oczywiście ilość wody jakiej rośliny potrzebują, zależy od temperatury i ilości światła w mieszkaniu, dlatego najlepiej kierować się zasadą, że podlewamy rośliny po prostu, gdy gleba jest sucha. Do podlewania używajmy wody odwapnionej o temperaturze pokojowej i pamiętajmy, że nadmiar wody w miesiącach chłodnych szkodzi bardziej, niż jej brak.
Temperatura w pomieszczeniu
Zadbajmy, aby rośliny przebywały w pomieszczeniach o niższych temperaturach. Jeśli jest to możliwe, przenieśmy rośliny do jasnego, chłodniejszego pokoju, widnej piwnicy, przeszklonej werandy lub zimowego ogrodu. Jednak nie mając takich miejsc do dyspozycji, posłużyć możemy się ustawieniem rośliny w okolicach okna, gdzie panuje zawsze niższa temperatura (o ile nie znajduje się tam kaloryfer). Gdy otwieramy okna, odłóżmy zawsze rośliny na bok, aby mroźne powietrze z zewnątrz im nie zaszkodziło. Nie stawiajmy również doniczek w okolicach kaloryfera, gdyż suche i ciepłe powietrze nie służą roślinie i spowodują jej usychanie.
Wilgotność powietrza
Zimą i jesienią w mieszkaniu panują zupełnie inne warunki klimatyczne, niż wiosną i latem. Ogrzewając pomieszczenia, powodujemy, że powietrze nie jest wystarczająco wilgotne, ani dla nas, ani dla roślin. Aby poprawić wilgotność powietrza, możemy zakupić nawilżacz powietrza lub umieścić zbiorniczki z wodą na kaloryferze. Istnieją również specjalne podstawki pod doniczki, do których wsypuje się drobne kamyczki lub żwirek, a parująca z nich woda nawilża suche powietrze.
Ciepło z grzejników nie służy naszym roślinom, dlatego raz na dwa tygodnie możemy spryskać je obficie odwapnioną wodą. Ten zabieg usuwania osadzającego się kurzu ułatwi również docieranie światła do rośliny.
Nawożenie
Rośliny, które nie znajdują się w chłodnych pomieszczeniach i nie przeszły w stan spoczynku, powinniśmy nawozić specjalnym nawozem zimowym. Nie posiada on w swoim składzie azotu, aby nie pobudzać roślin do wzrostu, natomiast zawiera on fosfor, potas i mikroelementy, aby odpowiednio odżywić rośliny.