Pizza Margherita to jedna z najbardziej podstawowych rodzajów tradycyjnej, włoskiej pizzy. Jej magia tkwi w prostocie – aby dobrze ją przygotować, należy podstawić na składniki najwyższej jakości. Dlatego też na przykład sos pomidorowy warto stworzyć samemu, wykorzystując do tego niewielki garnek oraz wygodne akcesoria kuchenne.
Co jest potrzebne do przygotowania pizzy Margherita?
- 60 dkg mąki
- 1,5 łyżki oliwy
- 3 dkg drożdży
- 1,50 szklanki letniej wody
- 1 łyżeczka soli
- 500 ml passaty pomidorowej
- 50 dkg mozzarelli
- Suszona bazylia I oregano
- Sól, pieprz I cukier do smaku
- Garść świeżych listków bazylii
Jak zrobić pizzę Margherita?
Przygotuj ciasto, łącząc ze sobą składniki: mąkę (warto użyć specjalnej mąki do pizzy), drożdże, oliwę i wodę. Wymieszaj je ze sobą i zacznij ugniatać ciasto.
Mając już gotowe ciasto o odpowiedniej konsystencji, uformuj z niego kulę i odstaw na bok w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 30 minut.
W międzyczasie przygotuj sos pomidorowy. Przelej passatę do miski. Dodaj do niej suszoną bazylię, oregano, cukier, sól i pieprz. Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki – do mieszania polecamy akcesoria z serii NATUR.
Mozzarellę pokrój w plastry. Następnie podziel ciasto na 3 części i rozwałkuj każdą z nich, formując na kształt pizzy i zachowując ulubioną grubość. Ciasto ułóż na blasze do pieczenia. Posmaruj je sosem i dodaj plastry mozzarelli.
Pizzę piecz w piekarniku nagrzanym do 250 stopni przez 20 minut. Pizza Margherita najlepiej smakuje udekorowana przed podaniem świeżymi listkami bazylii. Krojenie ułatwi Ci specjalny nóż do pizzy np. Gerlach SOLID.
Skąd wzięła się pizza Margherita?
Ta pizza wywodzi się z Napolu z południowej części Włoch. Danie powstało w 1889 roku. Stworzył je Raffaele Esposito, na cześć królowej Małgorzaty Sabaudzkiej. Co ciekawe, dodatki znajdujące się na niej, mają symbolizować flagę Włoch.
Kiedy powstała pizza?
Sama pizza również wywodzi się z Włoch i jest tradycyjnym dla tego rejonu daniem. Pierwsze wzmianki, w których pojawia się słowo „pizza” wywodzą się z X wieku! Co ciekawe, najstarszy lokal z tym słowem w nazwie działa od 1780 roku. Obecnie to jedno z najpopularniejszych i najbardziej lubianych dań, ale najprawdopodobniej wyewoluowała z placków z mąki i wody, które spożywała biedota zamieszkująca Neapol. Nazywane były one „picea”.
Czy pomidory były zawsze na pizzy?
Nie, pomidory nie zawsze pojawiały się na pizzy, bo te nie zawsze znajdowały się we Włoszech. Do Europy zostały sprowadzone z Ameryki Północnej po tym, jak Krzysztof Kolumb odkrył ten kontynent.