Silikonowa forma do pieczenia tortownica 23cm SMART
Placki na Wielkanoc, czyli ciasta i nie tylko, również wytrawne pomysły na dania, mogą być naprawdę różnorodne. Jakie warto przygotować w tym okresie? Sprawdź, co upiec, przygotuj składniki i formy do pieczenia, a następnie bierz się do pracy!
Placki na Wielkanoc, czyli jak je traktować
„Placek” jest słowem, które może zastępować „ciasto” w znaczeniu słodkich wypieków. W niektórych rejonach kraju używa się go na określenie ciast drożdżowych, w innych – po prostu na określenie takich deserów, a w jeszcze innych jest związane z niewielką wysokością przygotowanego w blaszce dania. Dlatego często używa się tego słowa, określając cięższe i słabiej wyrastające ciasta z dodatkiem owoców.
Placek może mieć jednak więcej, niż jedno znaczenie. Może być również wytrawnym przepisem na patelnie, np. placki ziemniaczane, placki z dyni. Przez to, że wykonywane są z niezbyt gęstego ciasta rozlewają się, tworząc (zwykle niezbyt duże) płaskie okręgi.
Słowo „placek” wywodzi się z języka niemieckiego od słowa „platz”. Oznacza ono cienki chleb z przaśnego ciasta zaprawionego oliwą, który spożywano w trakcie Paschy (dziś żydowskie święto Pesach). Polskim odpowiednikiem jest „maca”.
W kontekście Wielkanocy to słowo jednak jednoznacznie kojarzy się ze słodkimi daniami, ale aby oddać mu pełnie znaczenia, zaproponujemy również wytrawne propozycje. Przygotuj akcesoria kuchenne i zabierz się do pracy!
Jakie tradycyjne słodkie placki na Wielkanoc przygotować?
Wśród tradycyjnych słodkich placków na Wielkanoc można znaleźć na przykład babkę drożdżową. Po przygotowaniu warto polać ją lukrem królewskim lub takim na bazie soku z cytryny. Jeśli Twoja rodzina nie przepada za ciężkim w smaku ciastem drożdżowym możesz postawić na babkę piaskową, którą przygotowuje się na bazie mąki pszennej i ziemniaczanej.
Możesz przygotować również mazurka na kruchym cieście, którego ozdobisz np. kajmakiem. Innym dobrym pomysłem jest placek z owocami, np. z jabłkami lub ze śliwkami. Taki deser jest nieco kwaśny, dlatego będzie dobrym przełamaniem smaku, jeśli co do zasady stawiasz na bardzo słodkie dania.
Jeśli w Wielkanoc przygotowujesz wiele wypieków i zabraknie Ci typowych blach na ciasto, pamiętaj, że do ich przygotowania możesz użyć również naczynia żaroodporne.
Nowoczesne pomysły na placki na Wielkanoc
Jeśli chcesz stworzyć nieco bardziej nowoczesny przepis, możesz upiec cytrynowe ciasto z makiem, polane lukrem. Jego świeży smak zdecydowanie dobrze sprawdzi się w te święta! Do przygotowania polewy przydadzą Ci się niewielkie garnki, w których podgrzejesz mleko, na bazie którego możesz zrobić lukier.
Możesz przygotować również ciasto marchewkowe z lekkim kremem na bazie serka kanapkowego, który – przez odrobinę słonego smaku – doda całości świetnego twistu. Dobrym pomysłem będą też słodkie placki w wersji „mini”, np. o średnicy 10-12 cm, z pysznym kremem na wierzchu. Warto przygotować krem na bazie bitej śmietany oraz mascarpone, a na wierzchu ułożyć owoce, równo pokrojone za pomocą ostrych noży kuchennych.
Jakie wytrawne placki na Wielkanoc przygotować?
Na wielkanocny obiad możesz przygotować placki ziemniaczane, które można podać wraz z mięsem. Nie jest to najbardziej tradycyjne danie na ten dzień, ale na pewno dobrze się sprawdzi. Jeśli Twoja rodzina lubi lekkie dania, możesz stworzyć także placki z cukinii z koperkiem i twarożkiem. Co ciekawe, podobne przepisy można stworzyć z naprawdę wielu warzyw, w tym z marchewki, która przez skojarzenie z zajączkami idealnie komponuje się z Wielkanocą.
Jak dobrze podać placki?
Słodkie ciasta warto podawać na paterze, chyba że zostały upieczone w eleganckim naczyniu żaroodpornym, np. szklanym lub ceramicznym. Pamiętaj, aby goście mieli dostęp do odpowiednich sztućców, takich jak widelczyk do ciasta, a także do niewielkich talerzyków deserowych oraz szklanki bądź kieliszka z wodą i innych napojów.
Placki wytrawne wykładaj na talerze, ozdabiając je np. sosem, czy kleksem ze śmietany. Możesz też dodać do nich odrobinę jadalnych kwiatów, które nadadzą daniu koloru.