Aby niczego nie marnować, z resztek jabłek (obierek i gniazd nasiennych) możesz przygotować pyszny, domowy ocet jabłkowy w duchu zero waste. Na zdrowie! Przepis przygotował Kuba Korczak.
Co jest potrzebne na domowy ocet jabłkowy zero waste?
- obierki i gniazda nasienne z jabłek
- woda
- cukier
Jaki jest przepis na ocet jabłkowy zero waste?
Do przygotowania octu jabłkowego, zamiast słoika możesz wykorzystać pojemniki AMBIENTE, które zostały wykonane z najwyższej jakości szkła i stali nierdzewnej, dzięki czemu możesz w nich przechowywać niemalże wszystko. Pokrywki mają hermetyczne zamknięcie, zatem ocet będzie w nich swobodnie dojrzewał.
Z trzech jabłek wychodzi ok. 2/3 prawie litrowego słoika jabłkowych resztek. Wystarczy je zalać 2-3 szklankami wody z cukrem – po jednej łyżce na szklankę i odstawić. Już kolejnego dnia wszystko będzie lekko bąblować i całkiem przyjemnie pachnieć. Musisz jedynie pamiętać, by każdego dnia dokładnie zamoczyć szlachetne resztki w płynie, by nie miały zbyt dużego kontaktu z powietrzem. Po tygodniu staniesz się posiadaczem wybornego octu jabłkowego. Po tym czasie odcedź płyn i przechowuj go w hermetycznym pojemniku.
Jak powstaje ocet?
Ocet powstaje podobnie jak alkohol, jednak w przeciwieństwie do niego, w całym procesie musi być obecny tlen. Proces ten jest bowiem również fermentacją, jednak właśnie w obecności tlenu. Dodatkowo niezbędne są pałeczki octowe, czyli bakterie, dzięki którym proces ten staje się możliwy.
Czym różni się ocet spirytusowy od octu jabłkowego?
Ocet spirytusowy jest najtańszym, dostępnym na rynku rodzajem octu. Powstaje on z fermentacji alkoholu etylowego. Z kolei ocet jabłkowy, jak jego nazwa wskazuje, powstaje z jabłek. To nadaje mu wyjątkowego smaku i aromatu.
Czy ocet jest bezpieczny do użytku w kuchni?
Tak, jednak w niewielkich ilościach, traktowany jako dodatek, poprawiający smak potraw. Jego duże ilości mogą podrażnić śluzówkę żołądka, wywołując ból brzucha. Dlatego też zawsze należy trzymać go w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Kuba Korczak
Kuba Korczak – szef kuchni i orędownik idei zero waste. Od ponad dekady zajmuje się promowaniem najdoskonalszych polskich produktów. Organizuje i realizuje pokazy, warsztaty, mistrzostwa i inne wydarzenia kulinarne na całym świecie.