Czy warto trzymać rośliny w domu? Poznaj zalety tworzenia własnej dżungli. Kwiaty doniczkowe mogą mieć pozytywny wpływ na codzienne życie i sprawić, że będziesz znacznie lepiej czuć się w swoich czterech ścianach. Dowiedz się, dlaczego tak wpływają!
Rośliny w domu – to część wystroju
Rośliny w domu mają wiele zalet. Pierwszą z nich są kwestie widoczne gołym okiem: kwiaty doniczkowe mogą być niezmiernie ważnym elementem wystroju mieszkania. Odpowiednio dobrane gatunki i piękne doniczki ozdobią nie tylko parapety, ale również ściany, czy szafki, ożywiając je i sprawiając, że wnętrze wypełni się w piękny sposób.
Bez wątpienia kwiaty doniczkowe w domu są doskonałym uzupełnieniem bardzo wielu współcześnie lubianych stylów. Na przykład jadalnia w stylu pensylwańskim, wnętrza boho czy też rustykalne odwołują się do natury i w ich przypadku rośliny są po prostu nierozerwalnym elementem pomieszczeń. Kwiaty doskonale uzupełnią też popularną obecnie loftową kuchnie, czy też będą wspaniałym dodatkiem do salonu w stylu nowoczesnym bądź nowojorskim. Właściwie nie ma stylu, do którego nie pasowałoby dodanie przynajmniej kilku roślin doniczkowych.
Rośliny w domu to przyjemna odpowiedzialność
Trzymanie roślin w domu to też po prostu przyjemna odpowiedzialność i wartościowe hobby. Dzięki troszczeniu się o nie i obserwacje ich wzrostu dowiadujesz się więcej o otaczającej przyrodzie. Jesteś bliżej niej i możesz poznać lepiej zjawiska, które występują w naturze. W ten sposób nauczysz się też rozpoznawać część gatunków.
Ponadto hodowla roślin w domu może być po prostu opłacalna. Rozmnażanie kwiatów doniczkowych pozwoli Ci na stworzenie wyjątkowych prezentów dla bliskich, a być może nawet na sprzedaż wyjątkowych okazów. Rośliny możesz traktować po prostu jako drobną inwestycję i zabezpieczenie finansowe.
Jakie są zalety zdrowotne trzymania roślin w domu?
Kwiaty doniczkowe trzymane w domu mają działanie prozdrowotne. Koją atmosferę i sprawiają, że samo przebywanie w ich pobliżu może uspokajać. Już sam widok naturalnego, zielonego koloru sprawia, że organizm się wycisza i rozładowuje napięcie.
Dobrze utrzymane rośliny pomagają również utrzymać we wnętrzu odpowiedni poziom nawilżenia powietrza. Liście oddają część wody, dzięki czemu zapewniają jej lepszą cyrkulację w pomieszczeniu. Kwiaty mają też świeży, przyjemny zapach. Dlatego własna domowa dżungla sprawia, że już wchodząc do wnętrza mieszkania, w którym jest wiele roślin, można je wyczuć. Odpowiednia cyrkulacja powietrza z kolei pozytywnie wpływa na samopoczucie, dlatego takie wnętrza są bardziej przyjazne, a na dłuższą metę mogą sprawiać, że przebywające w nich osoby będą czuły się zdrowiej.
Rośliny w domu – zalety oczyszczającego działania
Rośliny w domu mają również działanie oczyszczające. Co prawda w tym przypadku kluczowy jest wybór odpowiednich gatunków, ponieważ niektóre w tym względzie są po prostu skuteczniejsze, jednak rośliny mają tendencje do wchłaniania szkodliwych substancji takich jak dym tytoniowy, czy też brzydkich zapachów. Substancje, które kwiaty pomagają usunąć z powietrza to m.in.:
- Toluen;
- Formaldehy;
- Aceton;
- Benzen.
Jeśli mieszkasz w szczególnie zanieczyszczonym miejscu, ustawienie roślin np. na parapecie, może mieć pozytywny wpływ także na jakość powietrza, która przedostaje się do Twojego wnętrza poprzez uchylone okno.
Jakie rośliny mają właściwości oczyszczające powietrze?
Rośliny, które możesz trzymać w domu i które mają szczególne właściwości oczyszczające, to na przykład:
- aloes;
- chryzantemy;
- dracena;
- fikusy;
- Palma Areca;
- różne rodzaje paproci;
- skrzydłokwiat;
- aglaonema;
- areka;
- zielistka.
To naprawdę piękne kwiaty doniczkowe, które nie tylko będą miały działanie oczyszczające, ale również pozwolą Ci na stworzenie unikatowej kompozycji na parapecie!
Jak opiekować się roślinami w domu?
Aby skutecznie opiekować się roślinami w domu, musisz koniecznie zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Potrzebne będą nie tylko dobrane do konkretnych gatunków nawozy, gleba, czy doniczki we właściwym rozmiarze, ale również narzędzia, które będą przydatne w trakcie przesadzania roślin, takie jak łopatka wąska czy widełki. Dlatego też tworząc domową dżunglę, nie zapomnij o tym, aby się w nie zaopatrzyć.