Rurki z szynki z chrzanem to doskonały pomysł na przystawkę, podawaną na różnego rodzaju przyjęciach i spotkaniach rodzinnych. Są proste w przygotowaniu i mogą stanowić idealny dodatek do różnego rodzaju sałatek. Nadadzą się również na kanapki. Dzięki nim w prosty sposób urozmaicisz zimną płytę w trakcie większego wydarzenia. Do ich przygotowania potrzebna jest przede wszystkim dobrej jakości szynka pokrojona na cienkie plasterki oraz domowy sos chrzanowy. Podasz je na eleganckich talerzach FLOW.
Co jest potrzebne do przygotowania rurek z chrzanem?
- 250 g szynki
- 4 jajka
- 5 łyżek chrzanu
- 3 łyżki gęstej śmietany
- ½ łyżeczka soli
- 1 łyżeczka cukru
- sok cytrynowy wg. uznania
Jak przygotować rurki z szynki z chrzanem?
Zacznij od pokrojenia szynki w cienkie plastry. Używaj do tego naostrzonego noża. Przyda Ci się do tego ostrzałka GRANITEX. Utrzyj chrzan i skrop go sokiem z cytryny, aby zachować jego kolor. Następnie odczekaj kilka minut i wymieszaj go za pomocą szpatułki NATUR ze śmietaną, solą i cukrem. Każdy plasterek szynki posmaruj sosem chrzanowym. Ważne jest to, aby miał gęstą konsystencję! Następnie plasterki zawijaj w rurki. Układaj je na talerzu, ozdabiając kawałkami ugotowanych na twardo jajek.
Jajka możesz ugotować, oszczędzając energię. Jak to zrobić? Po zagotowaniu wody przykryj garnek pokrywką i wyłącz grzanie. Odczekaj 8-10 minut i wyjmij jajka.
Czym jest chrzan?
Używany w kuchni chrzan pospolity jest bliskim krewnym kapusty. Rośnie zarówno w Europie, jak i w Azji czy Ameryce Południowej. Początkowo był używany przez ludzi jako roślina lecznicza, jednak z czasem zaczęto go używać do przygotowywania potraw. Już w XV w. był powszechnie używany w kuchni duńskiej i niemieckiej, głównie do przyprawiania sosu rybnego.
Jak wybrać dobrą szynkę?
Szukając dobrej jakości szynki, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na jej skład. Zawartość mięsa powinna wynosić co najmniej 90%, a zawartość białka ok. 15%. Struktura mięsa powinna być niejednolita, a jej kolor szarawy lub różowawy. Staraj się wybierać szynkę pochodzenia ekologicznego – jest wprawdzie droższa, lecz zdrowsza i smaczniejsza.
Czy dodanie soli do przepisu jest konieczne?
Dodanie soli do przepisu nie jest konieczne, zwłaszcza że np. zwykle w szynce już można ją znaleźć. Jednakże warto to zrobić, ponieważ nie tylko wpływa ona pozytywnie na smak całego przepisu, ale również działa jako stabilizator. Dzięki temu rurki z szynki na dłużej zachowają świeżość.