Patelnia CONTRAST ThermoCoat ILAG Ultimate 20cm
Śledzie w sosie musztardowym będą doskonale pasować do frytek. Jeśli więc lubisz tak przyrządzone ryby, koniecznie musisz ich spróbować. Są naprawdę proste w przygotowaniu. Pamiętaj jednak, aby najpierw dokładnie wymoczyć je w wodzie, lub w mleku. Możesz użyć również mleka roślinnego. Do ich przygotowania przyda Ci się wygodna patelnia.
Co jest potrzebne na śledzie w sosie musztardowym?
- 5 solonych śledzi
- oliwa z oliwek wg. uznania
- 400 ml mleka
- 1 łyżeczka musztardy
- 2 żółtka
- 3 łyżki śmietany 18%
- sól i pieprz wg. uznania
- 1 łyżka masła
Jak przygotować śledzie w sosie musztardowym?
Śledzie wymocz w zimnej wodzie lub mleku przez co najmniej godzinę. Osusz je, a następnie obierz ze skórki oraz ości. Opłucz je i za pomocą ostrego noża pokrój w maski.
Rozgrzej oliwę na patelni i obsmaż na niej śledzie. Następnie, w czystym naczyniu, rozpuść masło, dodaj mąkę i przygotuj zasmażkę. Dodaj mleka i zagotuj, aby wszystko zgęstniało. Cały czas mieszaj za pomocą szpatułki. Dodaj żółtka oraz musztardę, dopraw solą oraz pieprzem.
Śledzie wykładaj na talerz bądź na salaterkę i polewaj je sosem. Posyp je umytym szczypiorkiem. Danie podawaj np. z frytkami lub ryżem. Sprawdzi się również jako kolacja ze świeżym pieczywem. Smacznego!
Dlaczego śledzie należy wypłukać?
Śledzie są często solone, aby na dłużej pozostały świeże. Dlatego też przed ich przygotowaniem należy je dokładnie wypłukać. Namaczane przez 1-2 godziny, przy regularnym zmienianiu wody, stają się znacznie mniej słone. Oczywiście niektóre osoby po prostu lubią dania z dodatkiem dużej ilości soli, dlatego też nie zawsze płukanie jest konieczne. Należy jednak pamiętać, że jej nadmiar nie jest zdrowy, a wypłukana ryba lepiej łączy się w smaku z innymi składnikami.
Ile kalorii mają śledzie?
W 100 g śledzia znajduje się ok. 220 kcal. W tym zawiera 20 g białka, 15,5 g tłuszczu i 0 g węglowodanów. Doskonale sprawdzi się więc jako element zbilansowanej diety, także na dietach, które ograniczają ilość węglowodanów. Zwłaszcza że śledzie zawierają również witaminy, mikro- i makroelementy.
Czy w Bałtyku łowi się śledzie?
Tak, w Bałtyku też łowi się śledzie atlantyckie. Rocznie w tym morzu poławia się ok. 400 tys. ton ryb. 90% poławianych gatunków stanowią śledzie, szproty oraz stornie.
Śledzie poławia się jednak nie tylko w Bałtyku. Ryba ta ma dość szeroki zakres występowania i można znaleźć ją zarówno w Oceanie Arktycznym, jak i w okolicach kanału La Manche. Zazwyczaj żyje w toni wodnej na głębokości do 250 m.