Smażony bakłażan z sosem tzatziki to przepis na doskonałą przystawkę w trakcie spotkania z rodziną czy w trakcie imprezy. Warto podać go na eleganckim półmisku, na środku wykładając salaterkę z sosem. Danie może sprawdzić się również jako dodatek do np. dania na bazie ryżu. Przygotujesz go, wykorzystując niski garnek NATUR oraz wygodne stalowe akcesoria, np. łyżkę cedzakową.
Co jest potrzebne na sos tzatziki?
- 2-4 bakłażany (zależnie od ich wielkości)
- 60 g mąki pszennej
- sól i pieprz wg. uznania
- olej roślinny do smażenia
Tzatziki
- ¼ ogórka
- sól i pieprz wg. uznania
- 15 ml oliwy z oliwek
- 5 ml octu winnego
- 1 ząbek czosnku
- 150 ml jogurtu naturalnego lub wegański zamiennik
- 2 łyżeczki posiekanej mięty
- 4-5 listków mięty w całości
Podane składniki wystarczą na danie dla 4 osób.
Jak przygotować smażonego bakłażana z sosem tzatziki?
Bakłażany dokładnie oczyść i osusz. Następnie pokrój je na krążki o grubości 5 mm i delikatnie natnij ostrym nożem. Z obydwu stron posyp je solą i zostaw na ok. 30 minut na cedzaku bądź ręczniku kuchennym.
Ogórka posiekaj na jak najmniejsze kawałeczki, a następnie połóż go na durszlaku. Obciąż go delikatnie i posól, aby puścił sok. Następnie opłucz plasterki bakłażana i ogórka, aby usunąć nadmiar soli.
Sól i pieprz wymieszaj z mąką i obtocz w masie bakłażana. Następnie olej rozgrzej do 180℃ i smaż w nim plastry, po kilka kawałków. Użyj do tego niskiego garnka NATUR. Wyjmuj je za pomocą łyżki cedzakowej, przekładając na ręczniki papierowe. Posyp delikatnie solą.
Oliwę wymieszaj z octem winnym i dodaj przeciśnięty przez wyciskacz czosnek. Pomieszaj z jogurtem i dodaj osączony ogórek. Przed podaniem ułóż plastry bakłażana na talerzach albo na półmisku i nałóż sos tzatziki, ozdabiając całość listkami mięty. Smacznego!
Jak inaczej nazywa się bakłażan?
Bakłażan jest znany pod różnymi nazwami. Gatunek rośliny, z której pochodzi to psianka podłużna. Powszechnie owoc nazywany jest jednak właśnie bakłażanem lub oberżyną przez wzgląd na jego kolor. Ma jednak też inne nazwy, takie jak np. jajko krzewiaste, bakman czy gruszka miłosna.
Gdzie rosną bakłażany?
Naturalnie pochodzą z krajów zdecydowanie cieplejszych, niż Polska. Występują na terenie tropikalnej części Afryki, również w Egipcie oraz w Arabii. Można spotkać go również w Indiach. W warunkach hodowlanych również czasem pojawia się w Polsce, jednak wyłącznie w cieplejszych rejonach kraju.
Jakie odmiany ma bakłażan?
Jako roślina hodowana przez ludzi od lat, posiada oczywiście różnorodne odmiany, które charakteryzują się różną wielkością, kształtem, smakiem czy barwą. Przykładowo odmiana Black Beauty charakteryzuje się jednolitym, głębokim kolorem. Tsakoniki ma z kolei podłużny kształt i biało-fioletową barwę owocu. Jest on stosunkowo często używany w polskich kuchniach. Istnieją również odmiany ozdobne, np. Golden Eggs charakteryzuje się małymi owocami w jaśniejszym kolorze: najpierw białym/kremowym, a następnie żółtym.