Wątróbka drobiowa z karmelizowaną gruszką to pomysł na pięknie prezentujące się danie, które sprawdzi się doskonale w trakcie rodzinnego obiadu. Aby je przygotować, wystarczy, że zaopatrzysz się w jedną patelnię. Przepis na wątróbkę stworzył Adam Borowicz.
Co jest potrzebne na wątróbkę drobiową z karmelizowaną gruszką?
- 500 g wątróbki drobiowej
- 1 gruszka
- 200 g cebula szalotka
- 1 cebula
- 500 ml mleka
- 2 liście laurowe
- kilka ziaren ziela angielskiego
- łyżeczka cukru
- 2 łyżki masła
- odrobina oleju rzepakowego
- gałązka rozmarynu
- natka pietruszki
- sól, pieprz
Jak przygotować wątróbkę drobiową z karmelizowaną gruszką?
Godzinę przed rozpoczęciem smażenia wątróbkę zamocz w mleku z zielem angielskim, liściem laurowym oraz pokrojoną w piórka cebulą. Następnie wyjmij ją i dokładnie osusz za pomocą ręcznika papierowego.
Szalotkę obierz i przekrój na połówki. Gruszkę pokroić na ćwiartki i usuń z niej gniazda nasienne. Na pateln irozpuść masło i podsmaż na niej szalotkę. Po minucie dodaj cukier, dokładnie wymieszaj wszystkie składniki. Dodaj gruszkę z gałązką rozmarynu i smaż przez minutę. Przełóż wszystko na talerz.
Na tej samej patelni rozgrzej olej, ułóż wątróbkę i smaż z dwóch stron na rumiany kolor. Dopiero po usmażeniu dopraw solą i posyp posiekaną natką pietruszki.
Na talerzu ułóż gruszkę z cebulą i dopiero na niej delikatnie połóż wątróbkę. Podawaj z ziemniakami bądź świeżym chlebem. Smacznego!
Jaką patelnię wykorzystać do smażenia wątróbki?
Do smażenia wątróbki doskonale sprawdzi się patelnia z nieprzywierającą powłoką. Sprawi ona, że gotowanie będzie zdecydowanie wygodniejsze. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od tego, jaki model wybierzesz, powłoki nie należy przegrzać, ponieważ wówczas może stracić część swoich właściwości. Dlatego też dobrym pomysłem jest wybranie modelu ze wskaźnikiem temperatury. Postaw na przykład na patelnię CONTRAST THERMOCOAT. Dzięki niemu w łatwy sposób rozpoznasz, kiedy należy rozpocząć smażenie i zmniejszyć moc kuchenki.
Czy patelnię należy myć pomiędzy smażeniem na niej różnych produktów?
Nie zawsze! W przypadku przygotowywania wątróbki drobiowej z karmelizowaną gruszką nie rób tego. W ten sposób sprawisz, że danie będzie miało więcej smaków i aromatów. Decyduj się na to jednak wyłącznie wtedy, kiedy nie robisz dłuższej przerwy w smażeniu.
Jak rozgrzewać patelnię?
Patelnię należy rozgrzewać rozsądnie. Nie rób tego na największej mocy kuchenki. Dobierz wielkość palnika do średnicy naczynia. Jeśli używasz gazu, jego płomień nie powinien wychodzić poza dno. Następnie włącz średnią moc. Nie używaj tej maksymalnej – w ten sposób najłatwiej uszkodzić każde naczynie.
Autor przepisu:
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.