Patelnia głęboka CONTRAST PROCOAT 24 cm z powłoką ceramiczną
Wegańska szakszuka jest pełna aromatów i smaku, a na dodatek nie zawiera żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. To pożywne śniadanie zadowoli nie tylko wegan! Sprawdź, jak je przygotować według pomysłu Tomka Mędrka. Do przygotowania dania przyda Ci się głęboka patelnia.
Co jest potrzebne na wegańską szakszukę?
- 3-4 łyżki oliwy z oliwek
- 1 średnia cebula (około 150-200 g) pokrojona w kostkę
- 1 średnia papryka czerwona (około 200-300 g) pokrojona w kostkę
- 2 ząbki czosnku — posiekane, przeciśnięte lub starte
- 3 garstki (100 g) ugotowanej/z puszki ciecierzycy
- 180 g tofu naturalnego
- duża szczypta soli
- duża szczypta pieprzu
- sól kala namak
- 1 łyżeczka papryki słodkiej
- 1 łyżeczka papryki słodkiej wędzonej
- 1-2 łyżeczki mielonego kuminu
- 1 łyżeczka mielonych ziaren kolendry
- 1/2 łyżeczki kurkumy (opcjonalnie)
- 1/2 łyżeczki ostrej pasty — na przykład urfa lub harissa (opcjonalnie)
- 500 g krojonych pomidorów lub passata (500 ml)
- 1 łyżeczka cukru
- szczypta ostrej papryki, pieprzu cayenne (opcjonalnie lub zamiast pasty)
- sól (zacznijcie od 1/2 łyżeczki), świeżo mielony pieprz do smaku
- pietruszka/kolendra do podania
Podane składniki wystarczą na ok. 3-4 porcje śniadaniowe.
Jak zrobić wegańską szakszukę?
Na pojemniej patelni rozgrzej oliwę. Za pomocą osgtrego noża posiekaj cebule, paprykę i podsmaż je, aż się zeszklą i „złapią” nieco koloru. Dodaj czosnek. Podsmażaj go przez około minutę, mieszaj i zaczekaj, aż zacznie mocno pachnieć.
Posyp warzywa przyprawami: papryką, kuminem, kolendra, kurkumą oraz paprykę. Możesz dodać też ostrą pastę. Wymieszaj całość i podsmażaj wszystko, aż przyprawy lekko złapią kolor i zaczną mocniej pachnieć. Zalej danie pomidorami, dodaj wypłukaną z aquafaby ciecierzycę i zaczekaj, aż całość zacznie się gotować.
Do dania dosyp cukier, wymieszaj je, zmniejsz ogień i przykryj. Duś wszystko przez około 20 minut. W tym czasie tofu pokrój w poprzek na około 10 plasterków. Podsmaż je na rozgrzanej łyżce oliwy, dodając szczyptę soli i pieprzu równomiernie na wszystkie plasterki. Gdy zezłoci się na jednej ze stron znów dodaj trochę soli i pieprzu, odwróć i smaż dalej.
Po pierwszych 15 minutach duszenia posiekaj kolendrę i/lub pietruszkę, a także część z ziół i dosyp je do szakszuki. Całość wymieszaj. Układaj tofu na wierzchu równą warstwą. Przykryj całość i dalej duś. Na sam koniec dodaj na wierzch sporą szczyptę soli kala namak.
Danie podawaj na stół na patelni po posypaniu ziołami, z dodatkiem świeżego pieczywa. Smacznego!
Jakie są różnice między wegańską a tradycyjną szakszuką?
Tradycyjna szakszuka zawiera jajka, które w wersji wegańskiej są zastępowane tofu i solą kala namak, nadającą charakterystyczny, jajeczny aromat. Dodatkowo wegańska wersja wykorzystuje roślinne tłuszcze, jak oliwa z oliwek, zamiast masła.
Czym jest sól kala namak i dlaczego warto ją stosować w wegańskich potrawach?
Kala namak to rodzaj soli wulkanicznej, znany z intensywnego, siarkowego aromatu, przypominającego zapach jajek. Jest idealnym dodatkiem w wegańskich daniach, które mają imitować tradycyjne smaki z wykorzystaniem jajek.
Jakie pieczywo najlepiej podać do wegańskiej szakszuki?
Do szakszuki doskonale pasuje chrupiąca bagietka, pita lub ciabatta. Alternatywnie można użyć pełnoziarnistego pieczywa lub bezglutenowych opcji, takich jak chleb z mąki migdałowej czy ryżowej, które uzupełnią smak dania.
Autor przepisu:
Tomek Mędrek
Bloger, influencer i propagator wegańskiej kuchni. Wraz z żoną od kilku lat tworzy autorskie przepisy w stylu comfort food na swoim blogu veganhigh.pl oraz Instagramie: tomek.medrek. Pokazuje, że dieta roślinna może być tania, pyszna i nie musi wiązać się z wyrzeczeniami.