0

Co wziąć ze sobą na wyprawę w Bieszczady?

Co wziąć ze sobą w Bieszczady? Te dwa pasma górskie w Karpatach sprzyjają pieszym wędrówkom. Aby jednak wyprawa była udana, warto się do niej odpowiednio przygotować. Sprawdź, co najlepiej włożyć do swojego turystycznego plecaka.

Zaplanuj wyprawę przed wyruszeniem w teren

Nim wyjdziesz na szlak, poświęć chwilę na planowanie. Zastanów się nad ogólnymi założeniami wyprawy. Ile dni potrwa wycieczka? Jeśli więcej, niż jeden to gdzie będziesz spać? Jak odległe trasy jesteś w stanie fizycznie pokonać i jak zapowiada się pogoda? To pozwoli Ci zorientować się, jakie przedmioty będą Ci potrzebne.

W następnej kolejności wyznacz sobie cele i ewentualne trasy. Pamiętaj, aby pozostać elastycznym. Warto zaplanować sobie kilka wersji wycieczki, np. stworzyć trasy na deszczowy, czy upalny dzień. Sprawdź też poziom trudności tras oraz to, w ile można je przejść. Ważne mogą być również schroniska czy inne punkty turystyczne. Sprawdź ich odległość od siebie nawzajem. To ważne, ponieważ pozwoli Ci na zabranie odpowiedniej ilości wody oraz prowiantu.

Odpowiedni strój, buty i plecak

Bez wątpienia podstawą jest odpowiedni strój. W górach, nawet tych niezbyt wysokich, pogoda może szybko ulegać zmianie i zwykle jest bardziej surowa, niż na nizinach. Dlatego należy odpowiednio się zabezpieczyć, stawiając na jakościowe ubrania dopasowane do pogody.

Wybierz też wygodne buty przeznaczone do górskiej wędrówki oraz plecak. Jego rozmiar powinien być dopasowany do trasy. Ważne jest to, aby został wykonany z nieprzemakalnego, trwałego materiału oraz by posiadał wygodne, wypełnione czymś miękkim szelki.

Nie zapomnij również o płaszczu przeciwdeszczowym. Latem być może wystarczy taki wykonany z folii. Zajmuje on mało miejsca, a skutecznie ochroni przed nagłą ulewą.

Co zapakować do plecaka?

W plecaku powinien znaleźć się przede wszystkim prowiant i woda bądź inne napoje. W trakcie pieszej podróży nawadnianie organizmu jest kluczowe dla dobrego samopoczucia i bezpieczeństwa, dlatego dobrze jest wziąć ze sobą odpowiednio duże zapasy. Możesz zabrać je w butelce stalowej AMBIENTE. W chłodne dni przyda się zaś wygodny w użytkowaniu termos, np. ASSIST 1,2 l.

Koniecznie przyda się również apteczka pierwszej pomocy, latarka, powerbank oraz scyzoryk. Warto postawić na model ASSIST 20-funkcyjny, ponieważ będzie on przydatny w wielu sytuacjach. Korzystając z niego, przypiłujesz coś, przypniesz klucze, przygotujesz rybę do spożycia, czy będziesz mógł obserwować w przybliżeniu owady i inne drobne żyjątka.

Pamiętaj, aby unikać pakowania produktów, które mogą stłuc się w trakcie podróży. Stawiaj więc na produkty wykonane ze stali, czy wytrzymałego plastiku wysokiej jakości. Lepiej unikać szkła (zwłaszcza cienkiego i niedostosowanego do podróży), czy porcelany.

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności