0

Garnki – z czego mogą być wykonane?

Garnki mogą być wykonane z wielu różnych materiałów. Każdy z nich ma wpływ na sposób użytkowania garnków, ich trwałość, czy wagę. Wybierz zestaw odpowiedni do swojej kuchni, ulubionego sposobu przygotowywania potraw czy ilości osób, dla których gotujesz i sprawdź, z jakich materiałów powstały garnki GERLACH.

Przed zakupem zwracaj uwagę na oznaczenia

Garnki, które kupujesz do swojej kuchni, przede wszystkim powinny być dopuszczone do kontaktu z żywnością. To daje Ci gwarancje, że są w pełni bezpieczne dla zdrowia i możesz w nich gotować, ponieważ nie występuje migracja szkodliwych pierwiastków do potrawy. Zawsze sprawdzaj oznaczenia producenta dotyczące konkretnego modelu oraz kartę gwarancyjną i instrukcję obsługi.

Dzięki temu nauczysz się poprawnie korzystać ze swoich garnków. Naczynia mogą być przeznaczone na różne kuchenki, mogą też wymagać specjalistycznego czyszczenia, dlatego lepiej przeczytać dołączone ulotki przed użyciem.

 

Podstawa w kuchni – garnki ze stali nierdzewnej

Podstawowym elementem wyposażenia wielu kuchni są garnki wykonane ze stali nierdzewnej 18/10. Nie bez powodu. Są trwałe, większość z nich nadaje się do mycia w zmywarce, a duży wybór pozwala na dopasowanie ich do designu swojej kuchni.

W ofercie GERLACH znajdziesz zestawy o różnej grubości dna, ścianek oraz takie z systemami odcedzania i bez niego. Część kompletów posiada również dodatkowe silikonowe uszczelki na pokrywkach. Większość garnków całostalowych może być użytkowana w piekarniku bez pokrywek.

Na jakie garnki warto zwrócić uwagę?

  • Garnki MODEL – posiadają wygodny system odcedzania, a pięć naczyń o różnej pojemności pozwoli na przygotowanie smacznego posiłku.
  • Garnki SIMPLE – idealny wybór dla tych, którzy cenią sobie proste, ponadczasowe rozwiązani i mają liczną rodzinę, dlatego zależy im na różnych rodzajach i wielkościach naczyń. W największym komplecie znajdziesz aż siedem garnków.
  • Garnki PRIME – garnki dla miłośników pięknych przedmiotów, które poza swoją podstawową funkcją, wyglądają wręcz jak ozdoba kuchni. Zewnętrzne ścianki garnków zostały pokryte czarną lub białą powłoką. Wybierz kolor pasujący do Twojego wnętrza.

Garnki GERLACH z nieprzywierającą szwajcarską powłoką

W ofercie GERLACH znajdziesz również garnki z nieprzywierającą szwajcarską powłoką ceramiczną. Dzięki temu możesz na nich gotować bez dodatku tłuszczu. Znajdziesz je w liniach NATUR (dostępne dwie wielkości) oraz GRANITEX, w ramach której możesz wybrać jeden z dwóch garnków, wygodny rondelek lub brytfannę.

To idealne rozwiązanie dla osób, które borykają się z przywieraniem produktów do dna w trakcie gotowania. Ponadto dzięki temu, że są wykonane z trwałego, ale lekkiego aluminium, są wygodne w przenoszeniu. Dodatkowo garnki z linii NATUR posiadają elementy drewniane, które nadadzą kuchni wyjątkowego charakteru. Dowiedz się o nich więcej!

Tego typu naczynia bez wątpienia ułatwiają i przyśpieszają pracę. Nadają się do użytku na wszystkich typach kuchenek. Należy jednak pamiętać, że należy dbać o nie podobnie jak o patelnie z nieprzywierającymi powłokami. Zalecamy więc mycie ręczne i nieużywanie stalowych akcesoriów na powierzchni naczyń. Należy również uważać, aby nie przepalić powłoki: palnik powinien być zawsze mniejszy od średnicy garnka. To zagwarantuje ich dłuższą żywotność.

Żeliwne garnki to zakup na lata

Żeliwne garnki są używane w kuchni od lat. Zostały wprawdzie wyparte przez całostalowe, jednak powoli wracają do łask. Nie bez powodu! To jeden z najtrwalszych dostępnych materiałów, który może być wykorzystywany w kuchni.

Charakteryzują się nie tylko wyjątkową trwałością, ale również doskonałym utrzymywaniem ciepła. Dzięki temu, że na długo pozostają ciepłe, pozwalają na zaoszczędzenie energii. Są też bardzo wszechstronne, ponieważ mogą być używane w piekarniku nie tylko do słodkich wypieków, ale również do pieczenia chleba. Jednocześnie garnki wykonane z żeliwa są zdecydowanie cięższe od tych stalowych czy aluminiowych.

Czyste żeliwo ma jednak pewną wadę: może rdzewieć. Ponadto może wchodzić w reakcje z kwasami. Dlatego też wykonane z niego garnki NATUR IRON są pokryte ekologiczną i antyalergiczną powłoką emaliową. Dzięki niej w trakcie gotowania żywność nie przywiera do wnętrza i można w nich bezpiecznie przechowywać pozostałości z posiłku.

Naczynia z tej linii nadają się do mycia w zmywarce, jednak zalecane jest mycie ręczne, ponieważ po czasie powłoka emaliowa może matowieć. Naczynia z linii NATUR IRON charakteryzują się wyjątkową trwałością, dlatego są objęte aż 10-letnią gwarancją.

Jakie garnki wybrać do swojej kuchni?

Jeśli właśnie chcesz wyposażyć swoją kuchnię, zastanów się w pierwszej kolejności, jakich garnków używasz najczęściej i co zwykle gotujesz, a następnie dobierz zestaw do swoich potrzeb.

Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest zakup zestawu całostalowych garnków, które sprawdzą się do większości dań oraz przynajmniej jednego naczynia żeliwnego lub z nieprzywierającą powłoką. Szczególnie dobrze będą się one nadawać do potraw, które wymagają długiego duszenia, np. różnych rodzajów sosów.

Jeśli Twoi domownicy spożywają potrawy o różnych porach, doskonałym zakupem będzie garnek żeliwny, w którym ugotujesz np. danie jednogarnkowe. Naczynie na długo pozostanie ciepłe, co ograniczy konieczność podgrzewania posiłku.

Z kolei osoby uwielbiające polską kuchnię, koniecznie powinny zaopatrzyć się w brytfannę z linii GRANITEX lub NATUR IRON. Te naczynia doskonale nadadzą się do przygotowania m.in. gołąbków, bigosu czy rolady śląskiej.

 

Garnki GERLACH to wysoka jakość, trwałość i bezpieczeństwo. Niezależnie od tego, czy gotujesz tylko dla siebie, czy dla całej rodziny, musisz mieć je w swojej kuchni. Pozwolą one na szybkie przygotowanie zdrowych i smacznych potraw.

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności