0

Jak ugotować makaron?

Idealny makaron to taki, który jest dogotowany, ale nie rozgotowany, czyli al dente. W jego gotowaniu kluczowe jest uwzględnienie proporcji – stosunku wody do ilości makaronu (czyli 1 litr na 100 gram).

Wśród makaronów widoczna jest duża różnorodność kształtów i rodzajów (znajdziesz m.in. pełnoziarniste, bezglutenowe itp.). Jedne zagotują się szybciej, a inne będą potrzebować nieco więcej czasu. Makarony podaje się na wiele różnych sposobów, a dzięki temu, że gotują się dość szybko, w ciągu pół godziny możesz mieć gotowy obiad.

 

Wskazówka
Pamiętaj, że większość makaronów po ugotowaniu podwaja swoją objętość. Dobierz więc ilość do swoich potrzeb – na 1 porcję przypada około 80-100 g suchego makaronu.

 

Jak ugotować makaron? – Zestaw garnków 10 el. SUPERIOR

Na zdjęciu: Zestaw garnków 10 el. SUPERIOR
 

Jak dobrze ugotować makaron?

Przygotuj odpowiedni garnek, wlej do niego taką ilość wody, jakiej potrzebujesz i zagotuj (jeśli chcesz przyspieszyć ten proces, przykryj garnek pokrywką). W momencie, gdy woda zacznie się gotować, dodaj odrobinę soli, a następnie makaron. Kiedy ponownie zacznie wrzeć, zmniejsz ogień i gotuj około 10 minut, regularnie mieszając, aby się nie posklejał. Gdy uznasz, że jest za twardy, gotuj go jeszcze przez minutę i sprawdź ponownie.

Czas gotowania makaronu jest uzależniony od rodzaju makaronu, kształtu, ilości oraz mąki, z której został zrobiony. Sprawdź wcześniej wskazówki dotyczące gotowania podane na opakowaniu.

 

Uwaga
Nie dodawaj oleju ani oliwy do makaronu, ponieważ staje się on wówczas śliski, a to sprawi, że sos nie przyklei się do niego, tylko spłynie.

 

Na zdjęciu: Zestaw garnków 10 el. AMBIENTE
 

Jeśli masz już pewność, że Twój makaron jest al dente, wyjmij go z garnka za pomocą specjalnej łyżki albo skorzystaj z durszlaka. Najlepiej smakuje podawany na ciepło, wymieszany razem z sosem.

 

Wskazówka
Wodę, w której gotujesz makaron, możesz wykorzystać np. do rozcieńczenia zbyt gęstego sosu.

 

Jak ugotować makaron? – Zestaw garnków 15 el. SIMPLE

Na zdjęciu: Zestaw garnków 15 el. SIMPLE
 

Jak serwować makaron?

Makaron jest najczęściej głównym składnikiem dań takich jak spaghetti, zapiekanki makaronowe (doskonale smakują w połączeniu z serami), łazanki lub dodatkiem do zup (np. rosołu) czy sałatek.

Jak ugotować makaron? – Zestaw szklanych pojemników hermetycznych Country 5 el.

Na zdjęciu: Zestaw szklanych pojemników hermetycznych Country 5 el.
 

Przechowywanie makaronu

Makaron zazwyczaj ma dłuższy okres przydatności, ale po otwarciu najlepiej przełożyć go do szczelnych pojemników na żywność. Dzięki temu nie jest narażony na działanie moli spożywczych. Ten ugotowany również możesz przechowywać w hermetycznych pojemnikach przez kilka dni w lodówce.

Jak ugotować makaron? – Zestaw pojemników 3 el. SMART

Na zdjęciu: Zestaw pojemników 3 el. SMART
 

Jeśli lubisz makarony, warto nauczyć się podstawowych zasad ich przyrządzania. Przy zachowaniu uwagi podczas gotowania i bieżącym kontrolowaniu czasu, bez problemów przygotujesz smaczną potrawę z makaronem dla swoich bliskich.

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności