ASSIST Sekator jednoręczny kowadełkowy
Jakie byliny na słońce będą najlepsze? Poznaj ciekawe gatunki, które warto posadzić w ogrodzie. Jakie cechy sprawiają, że są one odporne? W jaki sposób warto je dobierać? Stwórz piękną kompozycję!
Czym są byliny?
Byliny to wieloletnie rośliny zielne. Żyją dłużej, niż dwa lata i wielokrotnie zakwitają. Ich naziemna część zwykle zamiera w okresie jesiennym, jednak posiadają one podziemne organy przetrwalnikowe, np. kłącza, bulwy, cebule, korzenie. Dzięki nim roślina może zacząć ponowny wzrost, gdy tylko poprawią się warunki. Często są to gatunki o niskich wymaganiach, które doskonale nadają się na rabatki, czy skalniki.
Jakie są cechy bylin odpornych na słońce?
Istnieje kilka cech, które mogą oznaczać, że dany gatunek lub odmiana jest stosunkowo odporna na susze. Bardzo ważne jest to, czego nie widać: dobrze rozwinięty system korzeniowy. Umożliwia on pobieranie roślinie wilgoci z głębszych warstw gleby, dzięki czemu jest w stanie ona przetrwać długi czas bez deszczu. Warto zwrócić też uwagę na liście, które powinny ograniczać parowanie wody. Bardziej odporne na susze są gatunki, które posiadają mięsiste ulistnienie, owłosioną powierzchnię czy śliską, błyszczącą powierzchnię.
Byliny odporne na słońce często mają też niski, ale zwarty pokrój, co pozwala im lepiej chronić się przed słońcem. Miewają też dość mocne łodygi oraz często i obficie kwitną. Zwykle mają też stosunkowo niewielkie wymagania glebowe.
Klasyczne byliny na słońce – popularne i lubiane
Istnieją byliny na słońce, które są lubiane przez ogrodników, łatwo dostępne i przyjemne w uprawie. Dlatego myśląc nad takowymi warto wziąć je pod uwagę w pierwszej kolejności.
Na przykład, popularnym i lubianym wyborem jest jeżówka. Występuje ona w wielu odmianach kolorystycznych, np. różowej, białej, czy czerwonej. Kwitnie od lipca do września i przyciąga owady, w tym motyle. Lubi stanowiska o przepuszczalnej glebie i dobrze znosi suszę.
Kolejnym klasykiem ogrodowym jest lawenda. Ma ona charakterystyczny, niebiekso-fioletowy kolor, a jej aromatyczne kwiaty i liście odstraszają komary oraz mszyce. Doskonale się formuje i dobrze nadaje się na obwódki.
Inne popularne klasyczne byliny na słońce to:
- rozchodnik okazały,
- szałwia omszona,
- nachyłek wielokwiatowy,
- rudbekia błyskotliwa.
Jakie byliny na słońce przyciągające owady?
Warto zwrócić też uwagę na gatunki, które są szczególnie lubiane przez owady i przyciągają do ogrodu motyle. Jest ich dosyć dużo – to nie tylko jeżówka! Na przykład, dobrze sprawdzi się pysznogłówka, która wydziela charakterystyczny, cytrysowo-miętowy zapach. Możesz posadzić też kocimiętkę, która jest bardzo odporną rośliną, doskonałą na obwódki. Istnieje też pewne grono miłośników urokliwej dziewanny ogrodowej – rośliny, która kwitnie od czerwca do sierpnia, jest wysoka, efektowna i przyciąga różne gatunki owadów. Wśród innych gatunków możesz znaleźć oman wielki, floksa wiechowatego, czy macierzankę piaskową.
Mało popularne byliny na słońce – wybierz coś unikatowego!
Istnieją też gatunki, które nie są aż tak popularne, nie słyną szczególnie z przyciągania owadów, ale w dalszym ciągu są zdecydowanie warte Twojej uwagi. Jeśli na przykład, lubisz pokrój lawendy, możesz postawić na perowskię łobodolistną, znaną też pod nazwą szałwia rosyjska. Jest ona lekka i zwiewna, przez co pięknie wygląda na wietrze. Kuklik szkarłatny też może być ciekawą opcją. Długo kwitnie, zaskakująco dobrze przyciąga owady, a kompaktowy pokrój sprawia, że dobrze sprawdza się na rabatkach. Sprawdź także takie gatunki jak smagliczka skalna, cieciorkę pstrą czy dzielżan ogrodowy.
Jak dobierać byliny do ogrodu słonecznego?
Aby odpowiednio dobrać rośliny, zwróć najpierw uwagę na to, jaką masz glebę i konkretne warunki. Musisz stawiać na te gatunki i odmiany, które po prostu dobrze sobie poradzą na danym stanowisku. Warto zwrócić też uwagę na ich wysokość, te największe ustawiając w tylnej części rabatek, a te najniższe sadząc przy obwódkach. Zaplanuj też ciągłość kwitnienia, aby rabatka wyglądała atrakcyjnie przez cały rok. Warto też różnicować kompozycję, np. różnymi kolorami kwiatów, fakturą liści czy pokrojem. Dobrym pomysłem jest też wybranie 3-5 głównych gatunków i sadzanie ich w rytmiczny sposób.
Przykładowo, możesz na przykład stworzyć kompozycję z poniższych roślin.
Kompozycja łąkowa
- jeżówka purpurowa
- floks wiechowaty
- pysznogłówka
- kocimiętka
- rozchodnik okazały
- macierzanka piaskowa
Kompozycja minimalistyczna
- lawenda
- perowskia łobodolistna
- szałwia omszona
- kostrzewa sina
- rozchodnik
Jak pielęgnować byliny na słonecznych stanowiskach?
Warto zacząć od tego, że większość świeżo posadzonych roślin wymaga szczególnej pielęgnacji przez co najmniej pierwsze kilka tygodni. Roślina poddana stresowi potrzebuje chwili na wzmocnienie, a znajdując się w nowym miejscu, musi wytworzyć korzenie. Wówczas należy podlewać je regularnie. Do pielęgnacji roślin przydadzą Ci się podstawowe narzędzia ogrodowe, takie jak motyczka, czy konewka.
Gdy jednak masz już dobrze ukorzenioną kompozycję roślin, warto podlewać je głównie w okresie suszy, stosunkowo rzadko, ale obficie, tak aby wilgoć znalazła się również przy głębszych partiach korzeni. Możesz robić to wczesnym rankiem lub wieczorem.
Rabatki warto ściółkować. Dzięki temu ograniczysz wzrost chwastów i ochronisz glebę przed nadmiernym przesuszeniem. Pamiętaj też, aby nawozić kwiaty. Bylinom zwykle wystarczy 1-2 nawożenia w sezonie. Pamiętaj, aby dobrać preparat do posadzonych gatunków roślin.
Byliny na słońce – inwestycja na lata
Byliny to rośliny wieloletnie, które często nie wymagają przesadzania co sezon. To sprawia, że raz dobrana kompozycja może zostać z Tobą na lata. Dlatego też to idealne rozwiązanie na kompozycje pełne kwiatów dla osób, które nie przepadają za częstym wymyślaniem rabatek. Odpowiednio dobrane byliny na słońce nie tylko będą cieszyć oko, ale również mogą użyźniać glebę, wspierać bioróżnorodność ogrodu, zapraszać do niego owady i obniżać temperaturę otoczenia. To wszystko sprawia, że naprawdę warto na nie postawić. Które gatunki wybierzesz do swojej przestrzeni?