Co posadzić pod tujami, by urozmaicić ogród? Sprawdź nasze rady i dowiedz się, jakie rośliny będą się dobrze czuły w ich towarzystwie. Stwórz wyjątkowy i ponadczasowy ogród, w którym można z przyjemnością spędzać czas wolny.
Tuje – popularne rośliny ogrodowe
Żywotnik, zwany często tują, to rodzaj roślin iglastych z rodziny cyprysowatych. Dzięki temu, że nie mają one szczególnych wymagań, rosną szybko i pozwalają się w łatwy sposób kształtować często są wykorzystywane w ogrodach w formie naturalnych ogrodzeń. Można utworzyć z nich labirynt, odgrodzić jakąś część ogrodu od innego, lub nasadzić je w okolicy ogrodzenia, aby stworzyć barierę chroniącą przed spojrzeniami sąsiadów.
Choć bardzo popularne, mogą być potencjalnie niebezpieczne. To rośliny trujące dla zwierząt oraz ludzi, dlatego jeśli Twój ogród ma być dostępny dla małych dzieci, bądź też czworonogów lepiej z nich zrezygnować.
Co posadzić pod tujami?
Tuje to zimozielone rośliny, które cieszą oko nawet w mroźne, ciemne miesiące. Jednakże, aby nieco ożywić kompozycję roślin ogrodowych, warto w ich okolicy posadzić również inne gatunki. Warto dobrać je tak, aby swoim pokrojem dobrze komponowały się z tym, w jaki sposób prowadzisz tuje. Powinny być od nich przynajmniej nieco niższe.
Pamiętaj, że zróżnicowanie roślin w ogrodzie wpływa dobrze nie tylko na kompozycję tej przestrzeni, ale również na bioróżnorodność otoczenia. W ten sposób zwiększasz bioróżnorodność, która pozwoli stworzyć dobrze działający ekosystem.
Sprawdź, jakie rośliny będą dobrą odpowiedzią na Twoje pytanie co posadzić pod tujami!
Funkie ogrodowe – doskonałe do cienia
Przy tujach świetnie sprawdzą się funkie ogrodowe. To byliny, które świetnie radzą sobie w zacienionych miejscach. Występują w bardzo wielu odmianach, co pozwala na dobranie tych pasujących do ogrodu bądź też na stworzenie pięknych kompozycji. Posiadają piękne, mięsiste liście, często kilkukolorowe. Osiągają do ok. 50 cm wysokości, dlatego dobrze sprawdzą się w towarzystwie wysokich tui.
Żurawki – wielobarwne liście, które będą cieszyć oko
Podobnie jak funkie, tak i żurawki występują w wielu odmianach. Charakteryzują się kolorowymi liśćmi: można znaleźć odmiany żółte, różowe, pomarańczowe, czerwone czy bordowe. Również dobrze radzą sobie w cieniu, dlatego świetnie sprawdzą się jako dodatek pod tuje. Są też dość odporne na niskie temperatury, dlatego nie musisz obawiać się, że zimą przymarzną.
Liliowce – wspaniałe, kwitnące kwiaty
Liliowce tworzą kępy, które regularnie kwitną. Jedna taka bylina może rosnąć w tym samym miejscu nawet przez 20 lat. Kwitną długo i obficie i pasują do bardzo wielu ogrodowych kompozycji. Dorastają do ok. 30-50 cm. Mają piękne kwiaty o ciekawym kształcie, które występują w wielu kolorach, m.in. żółtym, czerwonym, różowym, kremowym. Możesz więc stworzyć naprawdę ciekawe połączenia kolorystyczne, które będą przez lata cieszyć oko.
Bergenie – też sprawdzą się pod tujami!
Bergenia jest rośliną, która przybyła do Europy z Azji. Nie ma jednak szczególnie wysokich wymagań i dobrze sprawdzi się jako kompozycja wraz z tujami. Osiąga ok. 25-50 cm wysokości. Posiada okazałe kwiatostany oraz duże liście. Niestety, kwitnie tylko od kwietnia do maja, dlatego warto w jej otoczeniu posadzić również inne rośliny, o innym czasie kwitnienia. Występuje w wielu ciekawych odmianach.
Przywrotnik – idealny do trudnych miejsc
Przywrotnik to roślina o naprawdę niskich wymaganiach, dlatego doskonale poradzi sobie w tych miejscach, w których nie radzą sobie inne rośliny. Będzie rósł również wówczas, gdy nie będzie miał dobrej dostępności do słońca. Posiada drobne, często żółte kwiaty. Co ciekawe, jest wykorzystywany również jako roślina lecznicza. W medycynie ludowej jest nazywany czasem zielem Matki Boskiej.
Jakie inne rośliny posadzić pod tujami?
Wśród innych roślin, które dobrze sprawdzą się pod tujami, można znaleźć:
- wiciokrzewy,
- trawy ozdobne,
- bodziszki,
- rudbekie,
- magnolie,
- tulipany,
- pusznogłówki.
Te rośliny nie sprawdzą się pod tujami!
Tuje zwykle zabierają dość dużą ilość światła, a także wymagają nieco kwasowej gleby. Dlatego nie należy przy nich sadzać roślin, które preferują glebę zasadową oraz duże ilości słońca. Unikaj więc sadzenia w ich towarzystwie takich kwiatów, jak lawenda, bukszpan, czy fiołki alpejskie. Nie sprawdzi się również juka, czy cis.
Jeśli chcesz posadzić drzewka owocowe, pamiętaj, że odległość pomiędzy nimi a tujami powinna wynosić co najmniej sześć metrów!
Jak posadzić rośliny ogrodowe?
Jeśli chcesz posadzić rośliny w swoim ogrodzie zaopatrz się w odpowiednie narzędzia. Na pewno dobrze sprawdzi się szpadel. To niezbędne narzędzie do sadzenia większych roślin. Jeśli zaś chcesz stworzyć mniejsze rabatki zaopatrz się w łopatkę i widełki. Odpowiednie narzędzia przyśpieszą Twoją pracę i sprawią, że sadzenie roślin będzie po prostu relaksem i czystą przyjemnością.