Co uprawiać zimą w przydomowej szklarni? Uprawa w specjalnie przygotowanym do tego, odpornym na mrozy miejscu jest możliwa jeszcze przed nastaniem wiosny. Jakie rośliny możesz hodować i kiedy możesz rozpocząć uprawę?
Przydomowa szklarnia – z czego wykonana?
Przydomowa szklarnia zwykle jest wykonana, jak sama jej nazwa wskazuje, ze szkła, a także z elementów podtrzymujących. Często wykorzystuje się drewno, np. cedrowe, ponieważ jest odporne na warunki atmosferyczne. Inne materiały to na przykład trwałe aluminium, odporna na korozje stal czy też poliwęglan.
W przypadku szklarni, w których mają być uprawiane warzywa i owoce, warto postawić na szkielet ze stali, lub w przypadku górzystych terenów, na wytrzymały poliwęglan.
Kiedy zacząć uprawę w przydomowej szklarni?
Uprawa w szklarni może być prowadzona przez cały rok, pod warunkiem że jest w niej wystarczająco ciepło. W tym celu należy sprawić, by wnętrze i ziemia były odpowiednio izolowane.
Nie bez znaczenia jest również utrzymanie w nim ciepła za pomocy grzania. Zamontowanie grzejników jest właściwie jedyną metodą na to, aby prowadzić uprawę przez 12 miesięcy w roku w polskich warunkach atmosferycznych. W innym przypadku sadzenie należy rozpocząć w drugiej połowie lutego, gdy stopniowo robi się coraz cieplej.
Co uprawiać w przydomowej szklarni przy mrozach?
Gdy temperatura waha się w granicy -5°C należy wybrać odporne na zimno rośliny, które poradzą sobie nawet w trudnych warunkach. W takiej szklarni możesz więc posadzić na przykład zdrowy czosnek, który będzie idealnym dodatkiem do wielu dań. Odporna jest również cebula, czy jej nieco delikatniejsza w smaku odmiana, szalotka. Dodaje się je do wielu zup, czy sosów, sprawdzi się również na kanapki czy z jajecznicą, co sprawia, że jest wszechstronnym warzywem, które po prostu regularnie się używa.
Możesz posadzić również zdrowy szpinak, czy koper, dzięki któremu potrawy zyskają świeży smak. Stworzysz na ich bazie pyszne zupy. Sprawdzić może się również fasola, która rośnie szybko i raczej bezproblemowo w warunkach szklarnianych. Inne warzywa, które są popularne i odporne to na przykład marchewka i pietruszka.
Gatunków, które można sadzić w szklarni zimą, nie brakuje, dlatego warto je hodować, aby niezależnie od pory roku cieszyć się własnymi, świeżymi i ekologicznymi zbiorami, dzięki którym na dłuższą metę nie tylko zaoszczędzisz, ale będziesz żyć zdrowiej i bliżej natury.
Poznaj inne mrozoodporne rośliny do szklarni
Wśród innych odpornych na mrozy rośliny znajdziesz m.in.:
- bób;
- endywia;
- jarmuż;
- roszponka.
Mogą one plonować zimą, dlatego, jeśli zapewnisz im odpowiednie warunki, możesz uprawiać je w szklarni bez najmniejszych przeszkód.
Na co uważać, prowadząc szklarnie?
Prowadząc przydomową szklarnię, musisz zwrócić uwagę na szkodniki. W ciepłym środowisku szklarni mogą znaleźć idealne miejsce dla siebie, dlatego też rośliny hodowane w ten sposób są po prostu bardziej narażone. Z tego powodu zwracaj szczególną uwagę na wygląd roślin, a w razie potrzeby zastosuj odpowiedni oprysk.
Kolejnym ważnym elementem jest kwestia nadmiernego światła. Nawet w krótkie, zimowe dni słońce może dość mocno przygrzać, co zaś może skończyć się spaleniem liści roślin. Dlatego zwracaj uwagę na natężenie oświetlenia i w razie potrzeby ograniczaj dostęp do światła, aby Twoje uprawy pozostały bezpieczne.
Nie zapomnij o odpowiednim przygotowaniu do uprawy
Niezależnie od tego, czy uprawiasz rośliny latem, czy też zimą w szklarni, konieczne będą odpowiednie akcesoria, dzięki którym po prostu o nie zadbasz. Dlatego nie zapomnij o takich narzędziach ogrodowych, jak szpadel, czy grabie, dzięki którym stworzysz grządki. Przydadzą się również mniejsze akcesoria, takie jak widełki, łopatka, czy kultywator, które pozwolą wygodnie pracować przy niższych roślinach.
Przygotowanie narzędzi jest niemal tak istotne, jak samo przygotowanie szklarni. Bez nich praca w przydomowym ogródku będzie po prostu zdecydowanie trudniejsza, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwa.