Gofry i lody to ulubione słodkie przysmaki wakacyjne. Delikatne, lekko chrupiące ciasto o charakterystycznej strukturze jest wyjątkowe samo w sobie, jednak prawdziwą ucztą dla podniebienia jest połączenie go z rozmaitymi dodatkami takimi jak cukier puder, bita śmietana, owoce, dżemy czy sosy.
Skąd pochodzą gofry?
Ojczyzną gofrów jest Belgia. To właśnie tam gofry są niemalże narodowym daniem. Pierwsze wzmianki o tym przysmaku z tego kraju pochodzą z XIII wieku. Jednak znane były już wcześniej. Gofry były i są ważną częścią kultury ulicznej w Europie. Jednak pierwsze wzmianki o podobnym przysmaku pojawiły się już w starożytności. Wtedy to proste ciasto było podawane podczas uroczystości o charakterze religijnym.
Gofry – raj dla smakoszy
Jak to bywa ze słodkościami, klasyczne gofry z dodatkami mogą być prawdziwą bombą kaloryczną. Jeżeli jesteś smakoszem tego dania, bez problemu możesz wprowadzić drobne modyfikacje, które sprawią, że gofry będą zdrowsze i mniej kaloryczne. Jednak raz na jakiś czas każdy może zjeść ten przysmak bez wyrzutów sumienia!
Gofrownica – jak ją przygotować?
Kształt i moc gofrownicy zależą od tego, na jaką markę maszyny postawisz.
Pamiętaj jednak o tym, żeby przed pieczeniem wysmarować powierzchnię płyt urządzenia olejem. Należy to jednak zrobić tylko na samym początku i nie dokładać oleju w trakcie wypieków.
Pamiętaj, aby nie otwierać gofrownicy w trakcie pieczenia! To ważne, aby wypieki były udane.
Gofry – jak je przygotować i jeść?
Gofry są przysmakiem na całym świecie i jest mnóstwo wariacji tej potrawy. Wszystko zależy od ciasta, kształtu i dodatków. Gofry mogą być wspaniałym deserem, a także świetnym pomysłem na śniadanie. Wszystko zależy od przepisu, jaki wybierzesz! Do dzieła!
Jak przygotować klasyczne gofry?
Aby zrobić ciasto na klasyczne gofry, wystarczy tylko kilka produktów:
- 300 g mąki pszennej
- 375 ml mleka
- 80 g oleju
- 3 jajka
- łyżeczka proszku do pieczenia
- łyżeczka cukru
- szczypta soli
Zacznij od tego, aby oddzielić białka od żółtek. Do żółtek dodaj mleko (w temperaturze pokojowej lub lekko podgrzane) oraz olej (rzepakowy, ryżowy lub z pestek winogron), wsyp mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Całość wymieszaj szpatułką NATUR na jednolitą masę. Białka ubijaj razem z cukrem przez około 2 minuty, a następnie obie masy delikatnie ze sobą wymieszaj.
Płytki gofrownicy posmaruj olejem i nagrzej do maksymalnej temperatury. Następnie używając chochli SOLID, odmierz odpowiednią ilość masy na gofry i piecz przez ok. 4 minuty do pierwszego zarumienienia (to ile będziesz piekł, zależy od mocy gofrownicy).
Gofry bananowe – przepis na pyszną przekąskę
Aby przygotować gofry bananowe, przygotuj kilka składników:
- 175 g mąki pszennej
- 100 ml mleka
- 50 g oleju
- 1 jajko
- łyżeczka proszku do pieczenia
- łyżeczka cukru pudru
- cynamon
- banan (dojrzały)
Zacznij od rozgniecenia banana — możesz do tego wykorzystać tłuczek SOLID. Następnie dodaj mleko, olej oraz jajko, a także proszek do pieczenia i cynamon. Taką masę delikatnie wymieszaj szpatułką NATUR i piecz do zarumienienia na gofrownicy.
Gofry bez laktozy też łatwo przygotować!
Jest to doskonała propozycja dla wszystkich alergików. Przepis na gofry bez laktozy jest dziecinnie prosty. Wystarczy:
- 250 g mąki pszennej
- 200 ml wody gazowanej
- 80 g oleju
- 2 jajka
- łyżeczka proszku do pieczenia
- łyżeczka cukru waniliowego
Zacznij od oddzielenia białek i żółtek. Białka delikatnie ubij. Do żółtek dodaj olej, wodę gazowaną oraz mąki razem z proszkiem do pieczenia oraz cukier waniliowy. Następnie szpatułką NATUR wymieszaj delikatnie obie masy. Jak w pozostałych przepisach piecz gofry do pierwszego zarumienienia.
Gofry wegańskie, które są naprawdę smaczne
Gofry dla wegan? Nic prostszego. Jak zrobić pyszne i chrupiące gofry bez jajek i bez mleka? Będziesz do tego potrzebował:
- 250 g mąki pszennej
- 300 ml napoju owsianego lub sojowego
- 80 g oleju
- ocet lub sok z cytryny (1 łyżeczka)
- łyżeczka proszku do pieczenia
- łyżeczka cukru trzcinowego
W dużej misce za pomocą trzepaczki NATUR wymieszaj wszystkie składniki na jednolitą masę. Następnie piecz w gofrownicy. Podaj z ulubionymi dodatkami.
Smacznego!
Aby gofry były chrupiące, ciasto powinno mieć odpowiednią konsystencję, a gofrownica przed wlaniem ciasta powinna być odpowiednio mocno nagrzana. Należy też piec gofry tak długo, aż będą zarumieniona. Unikaj zamykania gofrów w pojemniku. Po upieczeniu ułóż gofry na płaskiej powierzchni, aby wystygły. Sprawdzi się do tego np. specjalna kratka do studzenia. Następnie możesz delikatnie układać je na talerzu. Pojedyncze gofry można rozdzielić od siebie folią aluminiową.