Błonnik to niezbędny element naszej diety. Pomimo że nie jest trawiony przez nasz organizm i nie dostarcza nam żadnych substancji odżywczych, wpływa on znacząco na stan zdrowia. Warto więc dowiedzieć się jakie korzyści możemy czerpać przyswajając odpowiednią dawkę błonnika.
Błonnik pokarmowy – dlaczego warto go jeść?
Przede wszystkim błonnik jest odpowiedzialny za prawidłową pracę jelit. Usprawnia ich działanie, dlatego będzie pomocny przy problemach z zaparciami, biegunkami i bólami towarzyszącymi hemoroidom. Co więcej, błonnik pomaga w walce z otyłością, ponieważ ma zdolność wchłaniania dużych ilości wody. W konsekwencji, pęcznieje, wypełniając żołądek. Błonnik pozwala nam przez dłuższy czas czuć się sytym, ograniczając ochotę po sięgnięcie po coś do przekąszenia. Ponadto zmniejsza on wchłanianie cholesterolu.
Błonnik posiada taką konsystencję, iż jest w stanie wyłapać i pozbyć się kwasów żółciowych z jelit, których wątroba używa do produkowania niebezpiecznego dla nas cholesterolu. W rezultacie, jeśli owe kwasy zostaną usunięte, obniża się również poziom cholesterolu w naszym organizmie. Pamiętajmy, że zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi może prowadzić do wystąpienia miażdżycy i innych chorób układu krążenia. Dodatkowo błonnik odpowiedzialny jest również za stabilizowanie poziomu glukozy we krwi oraz zmniejszanie ryzyka zachorowania na nowotwory, zwłaszcza raka żołądka i raka piersi, ponieważ oczyszcza organizmu z toksyn, metali ciężkich oraz substancji rakotwórczych.
Ile błonnika potrzebujemy każdego dnia?
Według raportu Światowej Organizacji Zdrowa (WHO), odpowiednia dawka dla naszego organizmu to od 20 do 40 g błonnika dziennie. Pamiętajmy, aby nie spożywać błonnika w zbyt dużych ilościach, gdyż może to utrudniać wchłanianie witamin i minerałów, a w konsekwencji prowadzić do wystąpienia anemii i awitaminozy.
Które produkty bogate są w błonnik?
Istnieje długa lista produktów wysokobłonnikowych. Jest ich na tyle dużo, iż każdego dnia możemy spożywać urozmaicone posiłki. Produkty bogate w błonnik to przede wszystkim bułki grahamki, chleb pumpernikiel i żytni, płatki żytnie, muesli z rodzynkami i orzechami, otręby pszenne, kasza jęczmienna perłowa, kasza gryczana, ryż brązowy, daktyle, marakuja, porzeczki czarne, suszone brzoskwinie i śliwki, awokado, fasola biała i czerwona, mak, siemię lniane, ziarna chia oraz sezam.