Zestaw sztućców 24 szt. połysk CELESTIA
Sztućce to prawdziwa biżuteria każdej kuchni i jadalni. Stalowe, a czasem także złote lub srebrne towarzyszą ludzkości w codzienności od wieków. Trafiają do domów na całe lata. Jak o nie dbać? Jak pielęgnować sztućce? Dowiedz się co zrobić, aby sztućce nigdy nie straciły blasku i służyły Ci całymi latami!
Dbanie o sztućce jest istotne!
Odpowiednia pielęgnacja sztućców to klucz do ich długowieczności. Niezależnie od tego z jakiego materiału zostały wykonane, każdy sztuciec wymaga odpowiedniej opieki, aby nie stawał się pozbawiony blasku i jakości. Poznaj najlepsze sposoby pielęgnacji sztućców i dowiedz się jak dbać o sztućce.
Sztućce – biżuteria dla Twojego stołu
Biżuteria stołu – ta piękna metafora idealnie opisuje to, czym mogą stać się odpowiednio dobrane sztućce dla każdego stołu. Eleganckie, ozdobne, klasyczne, minimalistyczne: nie ważne na jaką formę postawisz, sztućce powinny nawiązywać do stylu całego domu. Sztućce należą do dziedziny sztuki użytkowej. Koncentruje się ona na tworzeniu przedmiotów o praktycznym zastosowaniu, której zadaniem jest połączenie estetyki i funkcjonalności, a sztućce są jej doskonałym przykładem.
Dobrze dobrane sztućce mogą przynosić prawdziwą estetyczną przyjemność i pozwalać na twórcze i artystyczne wyrażanie się. Sztućce mogą być najprawdziwszą ozdobą. W wielu kulturach odpowiedni dobór zestawu oraz umiejętność operowania poszczególnymi jego elementami jest oznaką dobrego smaku i kultury. To właśnie z tego powodu kojarzone są z piękną biżuterią. Sztućce powinny pasować nie tylko do stylu wykończenia wnętrz, ale także do charakteru okazji. Inne sztućce należy wybrać na wyjątkowe wydarzenie jakim jest ślub, a inne na niezobowiązująca kolacje z przyjaciółmi.
Warto również przypomnieć, że w przeszłości sztućce były symbolem prestiżu oraz władzy. Często były wykonane ze złota i zdobione szlachetnymi kamieniami. Dzisiaj charakter sztućców nieco uległ zmianie, ale nadal bez wątpienia stanowią niezwykłą ozdobę stołu. Sztućce należą do tych elementów, które najczęściej kupuje się z myślą o długoletnim użytkowaniu. Jest więc bardzo ważne, aby odpowiednio o nie dbać ma co dzień. Odpowiednia pielęgnacja sztućców jest gwarancją ich długowieczności!
Rodzaje sztućców – jak dbać o sztućce?
Sztućce mogą być wykonane z różnych materiałów. To, jaki wybierzesz, zależy od stylu wnętrza, icj docelowej funkcji, okazji a także Twoich indywidualnych preferencji. Wybór odpowiedniego zestawu sztućców ma bardzo duże znaczenie. Sztućce mają bowiem wpływ na atmosferę oraz estetyczny odbiór posiłku. Jakość materiału z jakiego wykonane są sztućce ma z kolei wpływ zarówno na zdrowie i bezpieczeństwo, a także odbiór smakowy. Sztućce od wieków towarzyszą nam w codzienności, pozwalając na komfortowe krojenie, nakładanie i spożywanie jedzenia.
Współcześnie na rynku dostępnych jest wiele wzorów i rodzajów sztućców, które wykonane są z różnych materiałów. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy i wymaga innej pielęgnacji. Jak pielęgnować sztućce? Wszystko zależy od materiału z jakiego są wykonane. Najpopularniejszymi stosowanymi materiałami do wyrobu sztućców są srebro, plastik i niezastąpiona stal nierdzewna. Poszczególne rodzaje sztućców różnią się zarówno wyglądem, ceną, wzornictwem, jak i sposobami pielęgnacji. Dowiedz się jaka jest odpowiednia pielęgnacja sztućców.
Jak pielęgnować sztućce ze srebra?
Srebrne sztućce mogą zachwycić swoim blaskiem i bogatym wzornictwem. Należą one jednak do bardzo wymagających w kwestii pielęgnacyjnej. Samo srebro bowiem ma tendencję do matowienia i ciemnienia pod wpływem kontaktu z powietrzem oraz wilgocią. Jedynie regularna pielęgnacja oraz przechowywanie w specjalnych futerałach może sprawić, że sztućce będą prezentować się schludnie, a ich blask utrzyma się przez długi czas.
Odpowiednia pielęgnacja sztućców ze srebra to kilka kroków. Przede wszystkim należy pamiętać o natychmiastowym osuszaniu ich przy użyciu miękkiej ściereczki. Warto również regularnie polerować powierzchnie sztućców. Jedynie ta czynność może pomóc zachować na dłużej ich blask. Można użyć specjalnych środków do polerowania srebra lub domowych sposobów, jak choćby pasty do mycia zębów, która jest świetnym i skutecznym środkiem. Jeżeli sztućce są bardzo zabrudzone lub zmatowione można skorzystać z oferty firm specjalizujących się w profesjonalnym czyszczeniu srebra.
Niewątpliwie sztućce wykonane ze srebra są niezwykle eleganckie i wytworne. I choć srebro wydaje się materiałem długowiecznym, to wykorzystanie go w sztućcach narażonych na stały kontakt z wodą i wilgocią niemalże wyklucza je z codziennego użytku.
Współczesny świat potrzebuje szybkich i funkcjonalnych rozwiązań, które umożliwiają połączenie sfery praktycznej z estetyczną. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że sztućce ze srebra są zdecydowanie delikatniejsze niż np. te wykonane ze stali nierdzewnej, co sprawia, że są bardziej podatne na wszelkie uszkodzenia.
Sztućce aluminiowe – czy warto?
Sztućce wykonane z aluminium dzięki swojej lekkości dobrze sprawdzają się jako sztućce turystyczne. Jednakże z tego materiału nie wykonuje się raczej produktów do użytku codziennego. Zwyczajne aluminium, które nie jest pokryte powłoką, może nie być bezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Z tego powodu nawet jeśli znajdziesz sztućce z takiego materiału, nie warto w nie inwestować.
Sztućce ze stali nierdzewnej
Jednym z najpowszechniejszych materiałów używanych do wyrobu sztućców jest obecnie stal nierdzewna. To materiał, który słynie swojej trwałości, jest odporny na korozję, a także sprawia, że sztućce zachowują nienaganny wygląd przez długie lata. Jeżeli zależy Ci, aby Twoje sztućce jak najdłużej zachowały swój pierwotny blask warto zwróć szczególną uwagę na jakość materiału, z którego zostały wykonane, a podczas użytkowania na ich odpowiednią pielęgnację.
Dostępne na rynku akcesoria kuchenne są bardzo zróżnicowane cenowo, jednak należy pamiętać, że dobre materiały czy użycie grubszej warstwy metalu podnosi koszty produkcji, w związku z czym wyższa jakość przenosi się zwykle na wyższą cenę takiego produktu.
Kupując sztućce z wysokiej jakości stali nierdzewnej prawdopodobnie będziesz mógł korzystać z nich znacznie dłużej z pewnością, że zachowają nienaganny wygląd i będą pozbawione zmatowień, zarysowań czy rdzy. Stal nierdzewna jest doskonałym materiałem do produkcji artykułów kuchennych, bowiem nie wchodzi w żadną reakcję z żywnością, co sprawia, że sztućce ze stali pozostają bez najmniejszego wpływu na smak spożywanego dania.
Sama historia tego materiału sięga XIX wieku, a pierwsze próby użycia tego stopu stali do produkcji sztućców odbyły się w pierwszej połowie XX wieku. Na szeroką skalę został użyty jednak dopiero po II Wojnie Światowej. Obecnie zdecydowana większość fabryk produkujących wysokiej jakości sztućce, opiera się właśnie na stali nierdzewnej.
Materiał ten zaspokoją różnorodne gusta i preferencje. Od ponad 260 lat marka Gerlach tworzy niezwykłej klasy wyroby wykonane ze stali nierdzewnej. Poznaj niezwykłe i ponadczasowe modele sztućców Gerlach. Wszystkie zestawy sztućców marki Gerlach wykonane są stali nierdzewnej 18/10. Liczby te odnoszą się do zawartości procentowej dwóch głównych składników stali i oznacza, że sztućce zwierają minimum 18% chromu oraz minimum 10% niklu. Stal nierdzewna 18/10 uważana jest obecnie za najwyższej jakości stal do tego typu wyrobów dostępną na rynku i jest gwarancją trwałości i długowieczności.
Pielęgnacja sztućców ze stali nierdzewnej
Stosując odpowiednią pielęgnacje sztućce ze stali nierdzewnej sprawisz, że Twoje sztućće na dłużej zachowują swój blask i estetyczny wygląd. Jeśli jednak na Twoich sztućcach pojawia się niechciany osad, wystarczy kilka prostych trików, aby przywrócić sztućcom ich nienaganny wygład. Jednym z najczęściej pojawiających się problemów są zacieki, które pojawiają się na powierzchni sztućca po kontakcie z wodą. Aby im zaradzić, wystarczy, że po każdym myciu będziesz dokładnie dosuszać sztućce, a także je delikatnie polerować. Najlepiej użyć do tego ściereczki bawełnianej, flanelowej bądź z mikrofibry. Pamiętaj, że dobrze osuszone widelce i noże są mniej narażone na korozję. Jeśli jednak dopuści się już do jej pojawienia należy zastosować kwasek cytrynowy. Zmieszaj go z wodą, tak aby oba składniki połączyły się, przyjmując konsystencję pasty. Taką pasta wyczyść swoje sztućce, a następnie je wypoleruj.
Czasami zdarza się, że sztućce stają się matowe. Chcąc przywrócić im blask, przygotuj roztwór wody z octem w proporcji 9 łyżek octu na 1 litr wody, a następnie umieść sztućce w garnku i gotuj je przez około 15 minut. Możesz również dodać dodać odrobinę oliwy do polerowania.
Wszystkie te czynniki najczęściej pojawiają się w wyniku obecności kamienia w wodzie bądź niedosuszania. Korzystając z domowych sposobów lub sięgając po gotowe produkty do czyszczenia stali nierdzewnej utrzymasz sztućce w stanie idealnym przez długie lata. Nie używaj jednak mleczka z mikrogranulkami, ponieważ mogą zarysować powierzchnię sztućców.
Pielęgnacja sztućców – co zrobić ze zniszczonymi sztućcami ze stali?
Jeżeli wykorzystałeś już wszystkie opcje zabiegów pielęgnacyjnych, a Twoje sztućce pod żadnym pozorem nie chcą odzyskać swojego blasku staniesz przed pytaniem o to gdzie wyrzucić sztućce.
Wysokiej jakości sztućce mogą doskonale sprawdzać się przez wiele pokoleń. Zdarza się jednak, że i na nie przychodzi czas.
Jeśli posiadasz w domu wyjątkowy zestaw starych sztućców nie musisz go jednak od razu wyrzucać do śmieci. Starsze modele mają wielu amatorów, dlatego warto wybrać się np. na targ staroci czy też opublikować ogłoszenie w mediach społecznościowych bądź innych platformach.
Jeżeli zależy Ci na czasie możesz je także oddać za darmo lub może warto również znaleźć potrzebującą osobą czy rodzinę, której taki komplet po prostu się przyda mimo znaków starości.
Sztućce ze stali nierdzewnej to nic innego jak kawałek metalu. Nie można więc zmarnować tak cennego surowca recyklingu i należy wyrzucić je do odpowiedniego pojemnika na tworzywa sztuczne i metale. Jeśli posiadasz sztućce metalowe z rączkami wykonanymi z tworzywa sztucznego również możesz wyrzucić je do tego samego kosza, co te całostalowe. Dzięki temu ograniczysz śmieci trafiające do odpadów zmieszanych.
Pamiętaj jednak, że jeśli to tylko możliwe, nie warto od razu tak cennych wyrzucać przedmiotów. Jeżeli jednak wiesz, że sztućce nie będą nigdy więcej użyte dopilnuj, aby zanieczyściły naszej planety. Dzięki odpowiedniej segregacji odpadów oszczędzasz energię, organiczasz zużycie surowców oraz zapobiegasz powstawaniu nowych wysypisk. Zadbaj o siebie i bliskich!
Pamiętaj, że regularna pielęgnacja w znacznym stopniu wpływa na żywotność Twoich sztućców. Wybierz wysokiej jakości materiały i dbaj o nie, aby służyły Tobie i Twoim bliskim przez długie lata. Twórz swoją historię z Gerlach!