Kiedy sadzić czosnek? Sprawdź, jak go wyhodować tak, aby uzyskać jak najlepsze plony. Dowiedz się też, skąd pochodzi i jakie ma wymagania. Czemu warto mieć go w swoim ogródku?
Czosnek – roślina warta zachodu!
Czosnek to roślina, którą warto wyhodować w swoim ogrodzie. Między innymi dlatego, że po prostu możesz ją w łatwy sposób przechowywać. W przeciwieństwie do owoców, czy niektórych warzyw, zachowuje świeżość przez dłuższy czas. Przy tym jest zdrowym i dobrym dodatkiem do wielu dań. Można przygotować też na jego bazie pyszne i aromatyczne zupy. Ponadto do jego hodowli nie potrzeba wielu specjalistycznych narzędzi. Wystarczą podstawowe, takie jak łopatka czy kultywator.
Sprawdź też sekatory ogrodowe w naszej ofercie.
Poznaj lepiej czosnek
To roślina, która naturalnie występuje w Azji Środkowej. Jest jednoroczna lub dwuletnia. Jej najcenniejszą dla człowieka częścią są rosnące pod ziemią cebule. Osiąga wysokość ok. 1 m i wytwarza wąskie, jadalne liście. To też roślina kwitnąca na białe lub różowe, zebrane w baldachimach kwiaty. Pomiędzy nimi rosną tzw. cebulki powietrzne, które można sadzić.
Kiedy sadzić czosnek?
Zależnie od odmiany czosnek należy sadzić jesienią (październik lub początek listopada) lub wiosną (marzec lub początek kwietnia). Te, które sadzi się jesienią, wytwarzają większe główki. Jeśli chcesz posadzić go wiosną, warto jednak obserwować pogodę. W ciepłe lata można zrobić to nawet już w lutym. Najważniejsze jest to, aby gleba była po prostu rozmarznięta i aby dało się ją odpowiednio przygotować.
Jeśli będziesz sadzić czosnek jesienią, pamiętaj, aby wybierać odmiany ozime, odporne na mróz. Z kolei, jeśli chcesz posadzić roślinę wiosną, przed całym procesem przetrzymuj główki w temperaturze 0-10°C przez co najmniej 3-4 tygodnie.
W jakiej glebie sadzić czosnek?
Czosnek należy sadzić w glebie o obojętnym odczynie. Zwłaszcza jeśli ziemia jest kwaśna, roślina może nie wyrosnąć odpowiednio. Rok przed posadzeniem czosnku posadź w tym samym miejscu rośliny motylkowate, np. groch, fasolę czy bób. Nie sadź czosnku w tym samym miejscu, w którym rok wcześniej rosła cebula bądź inne podobne warzywa.
Posadź czosnek na stanowisku nasłonecznionym. Gleba powinna być żyzna i próchnicza, a także możliwie przepuszczająca. Jeśli w Twojej okolicy ziemia nie jest najlepsza, nawieź ją odpowiednio. Wówczas uprawę możesz rozpocząć w kolejnym roku.
Jak sadzić czosnek w ogrodzie?
Wybierz odpowiednie miejsce i stwórz grządki. Glebę spulchnij, używając kultywatora. Następnie weź główki czosnku. Podziel je na ząbki – zrób to bezpośrednio PRZED sadzeniem! Sadź je w rozstawie co 15 cm. Wkładaj je do gleby na ok. 3-5 cm.
Jakie akcesoria ogrodowe są potrzebne do sadzenia czosnku?
Jak już było wspomniane, do sadzenia czosnku nie potrzeba wielu specjalistycznych narzędzi. Jednakże nie da się ukryć, że z drobną pomocą akcesoriów ogrodowych to będzie po prostu łatwiejsze. Na pewno przyda Ci się kultywator do spulchniania gleby, łopatka ogrodowa, aby w prosty sposób stworzyć dołki na ząbki czosnku w ziemi oraz konewka.
Warto też zaopatrzyć się w sznurek i kołki, które pomogą Ci w wyznaczeniu rabatek oraz w grabie, dzięki którym wygładzisz powierzchnię. Pamiętaj też, że ziemię wcześniej trzeba przekopać i przygotować. Do tego na pewno sprawdzą Ci się szpadle ogrodowe.
Jak dbać o czosnek po posadzeniu?
Gdy posadzisz czosnek, warto mieć na niego oko, aby odpowiednio rósł. Przede wszystkim zadbaj o to, aby regularnie go podlewać, zwłaszcza w okresie suszy oraz niedługo przed zbiorami. Ważne jest też częste odchwaszczanie. Roślina ta jest wrażliwa na „konkurencję”, dlatego warto regularnie sprawdzać, czy przypadkiem nic nie próbuje jej przerosnąć. Możesz też zwiększyć plony poprzez nawożenie, a jeśli chcesz ograniczyć chwasty możesz wyłożyć grządkę z czosnkiem ściółką.
Kiedy zbierać czosnek?
Czosnek wysiewany jesienią zbiera się w lipcu i w sierpniu. Odmiany jare zaś są gotowe pomiędzy sierpniem a wrześniem. Jak rozpoznać, czy jest to roślina gotowa do zbioru? Przede wszystkim ok. 1/3 liści żółknie i zaczyna zasychać. Ponadto główki są dobrze uformowane, a zewnętrzne łuski dobrze się oddzielają.
Jakie są najczęstsze choroby czosnku?
Gdy posadzisz czosnek, warto sprawdzać, czy nie zaczyna on chorować. Roślina ta może być podatna na kilka problemów. Po pierwsze, jeśli rośnie on w wilgotnej glebie szyjka i korzenie rośliny mogą zacząć gnić. Dlatego ważne jest to, aby regularnie prowadzić kontrolę.
Fuzarioza jest jedną z chorób grzybowych, na które czosnek jest podatny. Powoduje ona żółknięcie liści. Czasem też czosnek dopadają nematody, pasożyty uszkadzające korzenie. Aby uniknąć ryzyka takich chorób, nie sadź tej rośliny po cebuli, porze lub czosnku. Unikaj też podmokłej ziemi, usuwaj chore grządki, jeśli takie się pojawią i zadbaj o płodozmian raz na co najmniej 4 lata.
Jakie odmiany czosnku są odporne na mróz?
Dużo odmian czosnku jest dość odporna na mrozy. Wśród nich znajduje się odmiana Arkus, charakteryzująca się dużymi główkami z dużymi ząbkami. Posiada fioletowo-brązową łuskę. Ważne jest to, aby dbać o odpowiednie podlewanie jej, ponieważ ta konkretna odmiana czosnku nie jest zbyt odporna na przesuszenie. Arkus należy do odmian średniowczesnych.
Jeśli chcesz czosnku o delikatnym smaku, postaw na odmianę Zawrat. To również średniowczesny czosnek z dużymi ząbkami. Jego łuska ma perłowy kolor. Z kolei jeśli wolisz roślinę, która da plony później, postaw na Orlik, który jest odporny na różnorodne warunki pogodowe.
Poznaj jare odmiany czosnku
Wśród odmian jarych znajduje się między innymi Cyryl. W jednej główce znajduje się ok. 20 ząbków o kremowej barwie z perłowymi łuskami. Idealnie nadaje się on do długiego przechowywania, dlatego nie musisz obawiać się o zbyt duże plony, jeśli sadzisz rośliny tylko na własny użytek. Inną ciekawą odmianą jest Jarus, który posiada główki ważące ok. 35 g. Obydwie można przechowywać bez obaw nawet do roku.
Żyj bliżej natury i jedz zdrowiej
Hodowla roślin w przydomowym ogrodzie pozwoli Ci być bliżej natury. Dowiesz się, jak pogoda wpływa na ich rozwój. Poznasz też zagrożenia, jakie czyhają na takie rośliny jak czosnek. Ponadto dzięki temu uzyskasz aromatyczne, pyszne i przede wszystkim zdrowe warzywo. Dlatego też hodowla warzyw we własnym ogródku jest niezwykle satysfakcjonującym zajęciem.