Czy wiesz, kiedy sadzić ogórki? Dowiedz się też, jak to robić i jakie akcesoria ogrodowe mogą Ci się do tego przydać. Wyhoduj w swoim ogródku zdrowe warzywa, zbierając obfity plon. Oto nasz poradnik!
Dlaczego warto uprawiać ogórki w ogrodzie?
Ogórki to warzywa, które warto uprawiać z kilku różnych sposobów. W wielu domach są używane na co dzień: do kanapek, do sałatek czy różnorodnych dań. Przygotowuje się je w wersji kiszonej czy konserwowanej. Dlatego też zazwyczaj są stałym elementem domowej spiżarki. Ponadto są zdrowe: lekkostrawne, dostarczają witamin z grup K, C i B, a także minerały, takie jak potas czy magnez.
Ale to przecież nie wszystko. Ogórki są też roślinami mało wymagającymi w uprawie, które szybko dają bujny plon. Są więc bardzo satysfakcjonujące i doskonale nadają się nawet dla tych, którzy nie mają dużej wprawy w hodowli roślin.
Jaką odmianę ogórków wybrać do sadzenia?
To, jaką odmianę ogórków warto wybrać, jest zależne od tego, co później chcesz z nich przygotować. Na przykład, jeśli chcesz stworzyć z nich kiszonki i konserwy, wybierz odmianę Polan F1, Julian F1 lub Cezar F1. Do jedzenia na surowo dobrze sprawdzą się odmiany Izyd F1 oraz Telegraph Improved. Z kolei osoby, które chcą hodować ogórki na swoim balkonie, mogą posadzić odmianę Picolino F1.
Jak widzisz, wiele ogórków ma oznaczenie F1 przy swojej nazwie. To jak najbardziej ma znaczenie! Jest to pierwsze pokolenie tzw. mieszańców, które powstaje ze skrzyżowania dwóch odrębnych, czystych linii rodzicielskich. Dają one zwykle wyższe plony i są bardziej odporne na choroby. Dlatego też często są najlepszym wyborem do przydomowej hodowli.
Czy ogórki wymagają stworzenia rozsady?
Tworzenie rozsady ogórków nie jest wymagane, jednak zdecydowanie zalecane. Wydłuża to ich okres wegetacyjny i pozwala na uzyskanie większych zbiorów. Stworzenie rozsady wymaga pewnego przygotowania, jednak nie jest samo w sobie bardzo trudne. Przygotuj doniczki (mogą być biodegradowalne), ziemię do warzyw lub rozsad (może być z domieszką perlitu) i nasiona ogórków. Przygotuj rozsadę na początku kwietnia (najpóźniej na początku maja). Doniczki wypełnij ziemią, stwórz dołki głębokie na ok. 1-2 cm, dodawaj do nich nasiona, a następnie przykrywaj je ziemią. Delikatnie przygnieć, podlej i czekaj na efekty.
W trakcie wzrostu podlewaj rozsadę, a także zadbaj o to, by rośliny nie rosły zbyt gęsto – w razie potrzeby możesz je rozsadzić.
Kiedy sadzić ogórki?
Ogórki są roślinami niezbyt odpornymi na przymrozki. Dlatego też do gruntu sadzi się je dopiero po 15 maja, czyli po tzw. zimnej Zośce. Masz na to ok. 3 tygodnie, aż do początku czerwca. Jeśli jednak maj jest wyjątkowo chłodny i zapowiadane są przymrozki, lepiej zaczekać jeszcze jakiś czas.
Jakie stanowisko dla ogórków wybrać?
Ogórki, podobnie jak pomidory, to rośliny ciepłolubne. Dlatego też lubią stanowiska słoneczne, odsłonięte od mocnego wiatru. Potrzebują przepuszczalnej, próchnicznej gleby, która nie będzie nadmiernie mokra. Najlepiej sprawdzą się te o lekko kwaśnym lub neutralnym odczynie (pH 6,0–7,0). Warto sadzić je na stanowisku, na którym wcześniej rosła fasola, groch, sałata, cebula, marchew czy buraki. Nie sadź ich jednak po dyni, kabaczkach, czy melonie.
Co jest potrzebne do sadzenia ogórków?
Do sadzenia ogórków przydadzą Ci się podstawowe akcesoria ogrodnicze, takie jak grabie i szpadel. Warto również zaopatrzyć się w łopatkę czy kultywator do drobniejszych i bardziej precyzyjnych prac. Zawsze też dobrze jest mieć pod ręką sekatory ogrodowe, które pozwolą na odpowiednią pielęgnację rośliny w późniejszym okresie. Nie zapomnij o konewce i rękawiczkach ochronnych.
Jak sadzić ogórki?
Zacznij od przygotowania stanowiska. Szpadle ogrodowe muszą pójść w ruch! Przekop grządki i wzbogać je kompostem lub obornikiem. Warto zrobić to 2-3 tygodnie przed sadzeniem roślin.
Do gleby wsadzaj sadzonki, które mają co najmniej 3-4 liście i dobrze rozwinięte korzenie. Wykop dołki na taką głębokość, aby mieściły cały system korzeniowy. Zadbaj o odpowiednie odstępy pomiędzy roślinami – powinny wynosić ok. 50 cm. Jeśli chcesz prowadzić uprawę przy podporach, mogą być one nieco mniejsze (ok. 40 cm). Wsadzaj rośliny na taką samą głębokość, w jakiej rosły w doniczce. Po posadzeniu dokładnie podlej rośliny.
Jak dbać o ogórki po posadzeniu?
Po posadzeniu ogórki będą wymagać regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie suszy. Najlepiej robić to rano, wodą w temperaturze otoczenia. Możesz również ściółkować ziemię, aby ta nie przesychała tak szybko. Warto zadbać także o odpowiednie podpory dla ogórków, np. kratki czy tyczki bambusowe, które pomogą im w regularnym wzroście.
Jakie rośliny sadzić w otoczeniu ogórków?
W otoczeniu ogórków możesz sadzić inne rośliny, które będą wspierać je we wzroście i które będą odstraszać niektóre szkodniki. Dobrze sprawdzą się np. koperek, cebula, fasola tyczna, bazylia oraz nagietki. Unikaj jednak sadzenia ich w otoczeniu dyni czy ziemniaków.
Jak duże są zbiory z krzaczka ogórków?
To pytanie, na które warto znać odpowiedź, aby np. obliczyć, jak dużo krzaczków potrzebujesz dla zaspokojenia swoich potrzeb. Z jednego krzaczka uzyskasz od ok. 3 kg do 5 kg ogórków. Te liczby mogą się jednak wahać przez wzgląd np. na odmianę, stanowisko, pogodę w danym roku czy żyzność gleby.
Niech Twoje plony będą obfite! Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci w prowadzeniu domowej hodowli. Sprawdź akcesoria do ogrodu marki Gerlach, wśród których znajdziesz np. piły ogrodnicze, szpadle, czy sekatory.