Deska do krojenia dębowa NATUR 45x30 cm
Pasztet przygotowuje się poprzez gotowanie i zapiekanie mięs lub wegańskich zamienników. Zwykle podaje się go do kanapek, ale nie tylko – może być podawany również jako część głównego dania, zwłaszcza jeśli jest przygotowany samodzielnie w domu. Jak podać pasztet na przystawkę w trakcie ważnych wydarzeń? Sprawdź!
Czym jest pasztet?
Pasztet przygotowuje się m.in. z drobno zmielonego mięsa, podrobów, grzybów i warzyw, które są przyprawiane i mieszane, a następnie zapiekane. Prawdopodobnie korzenie tej potrawy sięgają starożytnego Rzymu. Swoją popularność zyskał w średniowiecznej Europie, zwłaszcza we Francji. W Polsce było to danie podawane często na szlacheckich stołach, które z czasem zmieniło się w świąteczny posiłek, podawany głównie w czasie Wielkanocy.
Z czym podaje się pasztet?
Pasztet podaje się z różnymi dodatkami. Przede wszystkim serwuje się go na pieczywie, np. na bagietkach, bułkach, czy świeżym chlebie. Dobrze pasuje jednak do wielu różnych składników, takich jak np.:
- kiszone ogórki;
- konfitura z żurawiny;
- kapary;
- marynowane grzyby;
- mus jabłkowy;
- figi;
- sos chrzanowy;
- sos malinowy;
- sałatki, np. z rukoli.
Pasztet pasuje więc do wielu różnych składników i pozwala urozmaicić zarówno kolację, obiad, czy grilla. Ponadto można podawać go na zimno i np. przygotować kilka dni wcześniej, dlatego dobrze sprawdza się w trakcie rodzinnych spotkań, kiedy masz go przygotowania wiele różnych dań.
Do pasztetu idealnie pasuje również czerwone wino. Pamiętaj, aby dobrać do niego odpowiednie kieliszki, wykonane z wysokiej jakości szkła.
Jak podać pasztet na przystawkę?
Pasztet możesz podać na kilka różnych sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest wystawienie go na stół w naczyniu, w którym był zapiekany, np. szklanej lub ceramicznej foremce. Wówczas goście będą mogli nałożyć sobie go w dowolnej ilości.
Jeśli jednak przy stole będzie dużo osób takie podanie może nie być zbyt efektywne. Dlatego jeśli chcesz przygotować przystawkę z pasztetu możesz pokroić go na plasterki i wystawić na półmisku, lub też położyć jego kawałeczki na niewielkich kawałkach pieczywa, tak aby goście mogli zjeść przekąski „na raz”. To rozwiązanie sprawdzi się dobrze zwłaszcza w trakcie przyjęć i spotkań, kiedy goście chodzą z miejsca na miejsce, a nie tylko siedzą, choć na pewno taka przystawka sprawdzi się również np. w trakcie wspólnego oglądania filmu.
Podając pasztet, pamiętaj, aby na stole znalazły się również szklanki. To ważne, aby goście w dogodnym momencie mogli przepłukać usta. Dopilnuj, aby na stole znalazła się woda. Do jej podania doskonale sprawdzą się wygodne karafki. Nie podawaj jej w butelce!
Sprawdź również, jak prezentuje się szklana zastawa Gerlach!
Jak przygotować porcję pasztetu dla jednej osoby?
Jeśli chcesz, by Twoi goście poczuli się docenieni, możesz przygotować porcje pasztetu specjalnie dla nich (zwłaszcza jeśli wiesz, że za nim przepadają). Przygotowując masę, nie zapiekaj jej w jednym, dużym naczyniu, a wykorzystaj kilka mniejszych. Wówczas gdy Twoi bliscy usiądą do stołu, każdy z nich będzie miał swoje własne, indywidualne naczynie, w którym znajdować się będzie jego porcja. Taka przystawka może być podana wraz ze świeżą bagietką i żurawiną.
Goście w takiej sytuacji koniecznie powinni dostać przynajmniej podstawowe sztućce, które pozwolą im na wygodne nakładanie pasztetu.
Jak ładnie podać pasztet?
Pasztet, jako zmielona masa, sam w sobie może nie wyglądać szczególnie dobrze. Dlatego warto zadbać o jego odpowiednie podanie. Zależnie od tego, jak chcesz to zrobić, możesz podać go na kilka różnych sposobów. Przygotowując go w prostokątnej formie, możesz przed zapiekaniem ułożyć liście laurowe, orzechy, czy żurawinę. Dobrym pomysłem jest też posypanie go świeżą zieleniną, kiełkami czy jadalnymi kwiatami przed podaniem.
Jeśli podajesz pasztet po pokrojeniu w plastry, układaj go na liściach sałaty. Warto zadbać też o to, by były one serwowane na odpowiednim naczyniu, np. na eleganckim półmisku. Idealnie sprawdzi się do tego jakościowa porcelana. Dobrze sprawdzić się może również naturalna deska, na której podaje się również sery.
Pamiętaj, że pasztet można również zapiekać w cieście i podawać go w takiej formie. Bardzo dobrze sprawdza się do tego ciasto francuskie.
Czy pasztet nadaje się do podania dla wegan?
Dieta wegetariańska zakłada niespożywanie mięs, a z kolei wegańska wyklucza wszystkie produkty pochodzenia odzwierzęcego. Dlatego też pasztet w oryginalnej formie nie jest odpowiedni dla wegan i wegetarian – w końcu zawiera on w sobie mięso. Jednakże istnieją przepisy, które pozwalają na przygotowanie pasztetu z zamienników pochodzenia roślinnego.
Taki pasztet może być przygotowany np. z roślin strączkowych (ciecierzyca, soczewica, fasola, orzechy). Można też dodać do niego marchewkę, seler, ziemniaki czy nawet bataty. Świetnie sprawdzają się grzyby i zboża. Pasztet można zagęścić, dodając do niego siemię lniane, czy namoczone nasiona chia. Tak przygotowana „pasta” idealnie sprawdzi się na kanapki, do podawania jako dodatek do różnorodnych dań itd. i na pewno będzie smakować nie tylko weganom!
Co podać na przystawkę poza pasztetem?
Poza pasztetem, na przystawkę możesz podać również tatar, zarówno wołowy, jak i taki z np. łososia. Dobrze prezentować się będzie carpaccio z buraka, czy grillowane warzywa, do których podasz różne dipy (hummus, ketchup, sos tysiąca wysp itd.). Doskonałym pomysłem może być również podanie deski serów i wędlin, a także faszerowanych pieczarek.
Możliwości na przygotowanie przystawek jest bardzo dużo. Pamiętaj tylko, że ich celem jest rozbudzenie apetytu u gości. Dlatego zadbaj o to, by każdy z zaproszonych mógł ich skosztować, ale jednak by ilość ciekawych propozycji nie była dla nich przytłaczająca. Smacznego!